Wakacje, wakacje i po wakacjach. Zarówno artyści, jak i słuchacze wracają z nową energią w jesienną rzeczywistość. Tej nie brakowało we wrześniu – otrzymaliśmy ogromną ilość nowych utworów i albumów eurowizyjnych artystów. Czy któraś z tych kompozycji pojawi się jako propozycja w stawce utworów na rok 2019?

Zacznijmy od tych, którzy jeszcze nie tak dawno walczyli o wygraną podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie:

Brytyjka SuRie przedstawia teledysk do swojego ostatniego singla Taking It Over. W perfekcyjnej choreografii towarzyszy jej tancerka Sasha Woodward. Teledysk zebrał wiele komplementów od fanów Eurowizji z całego świata. Warto obejrzeć. I posłuchać!

Dwukrotny uczestnik ESC (2018) i zwycięzca z roku 2009, Norweg, Alexander Rybak, pojawia się w utworze Bade To Irańczyka Arad Aria. Jak sam przyznał na swojej stronie: Bade to piękna piosenka stworzona przez niesamowicie wrażliwego wokalistę. Jestem szczęśliwy, że stworzyliśmy duet. Rybak podkreśla również, jak ważna jest radość ze współpracy z artystami o innej kulturze i tradycjach muzycznych.

Sevak kontynuuje dobrą passę po wygraniu armeńskich preselekcji, wykonując klimatyczną balladę Void, którą możemy posłuchać w filmie Unforgiven (rosyjski film z 2018 roku)

Węgierski zespół AWS zapowiada swoją nową płytę Fekete Reszem singlem X/0. Premiera wyczekiwanego albumu 1 października. Fani zespołu na pewno nie będą zawiedzeni!

Zdobywca 4. miejsca, Niemiec, Michael Schulte, po podbiciu europejskich list przebojów z utworem You Let Me Walk Alone, wydaje nowy singiel Never Let You Down. Po pierwszym przesłuchaniu jest to prawie pewne, że nowa propozycja powtórzy sukces eurowizyjnego hitu.

Alekseev, reprezentant Białorusi, pomimo braku awansu do finału Eurowizji 2018 nie zwalnia tempa i wypuszcza w świat kolejne muzyczne perełki. Kilka dni temu premierę miał utwór February.

Jeden z faworytów eurowizyjnego jury (2. miejsce w głosowaniu jurorskim na ESC 2018) Benjamin Ingrosso wydaje swój debiutancki album Identification. 12 świeżych, czasem zaskakujących utworów. Co ciekawe, żaden z  utworów nie przekracza magicznych 3 minut. Czy to oznacza, że hit Dance You Off nie był jedynym zgłoszonym do szwedzkiego Melodifestivalen? Tego już na pewno się nie dowiemy. Jedno jest pewne, że wiele utworów z debiutanckiej płyty ma szansę odnieść sukces w całej Europie. Kilka dni po premierze singiel Behave jest już notowany na listach Spotify i Apple Music nie tylko w Szwecji, ale i Norwegii, Finlandii, Słowenii i Bułgarii.

Oprócz albumu warto zauważyć też współpracę Ingrosso z francuskim duetem didżejskim. To właśnie Ofenbach współtworzy z młodym szwedzkim wokalistą słoneczny utwór Paradise.

 

Artyści którzy stanęli na scenie eurowizyjnej w latach ubiegłych dotrzymują kroku swoim kolegom i nie zwalniają tempa.

Łotewski zespół Triana Park (Łotwa 2017) nowym singlem Kā Gaisa Balonā zapowiada minitrasę koncertową, która rozpoczęła się 28 września. Kliknij tutaj aby posłuchać.

Natomiast holenderska gwiazda Anouk (Holandia 2013) chwilę po tym, jak jej singiel Het is Klaar ujrzał światło dzienne, wypuszcza kolejny Jij, który zwiastuje nowy album Wen d’r Maar Aan. Mamy nadzieję, że usłyszymy go już wkrótce!

Nathan Trent (Austria 2017) i jego Killer, czyli kolejny singiel zapowiadający nową płytę, która pojawi się na rynku w niedalekiej przyszłości.

Koprodukcja Soundland z dobrze znanym nam zespołem Timebelle (Szwajcaria 2017), czyli Heartache to nośna radiówka z elektronicznym brzmieniem. Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, kiedy rumuński Soundland współpracuje z reprezentantami Szwajcarii z roku 2017. W listopadzie 2017 wydali oni wspólnie utwór Come Around i byli współtwórcami eurowizyjnego Apollo.

Ulubienica publiczności, czyli Sanja Vucic (Serbia 2016) pojawia się w żeńskim zespole Hurricane złożonym z Kseniji Knežević i Ivany Nikolić. Czy to zapowiedź nowego stylu Sanji i odejścia od rockowego brzmienia? Bardzo jesteśmy ciekawi!

Niesamowitą gratką dla fanów ESC będzie nowy utwór Joci Papai (Węgry 2017) Kirakós, który nie tylko brzmi świetnie, ale zawiera sceny zza kulis ESC oraz węgierskich preselekcji A Dal. Warto i posłuchać i obejrzeć!

A skoro już mowa o fanach konkursu to z ogromnym poruszeniem spotkał się duet Serhat (San Marino 2016) & Helena Paparizou (zwyciężczyni ESC 2005). Ta współpraca tureckiego wokalisty, który reprezentował San Marino oraz szwedzkiej wokalistki greckiego pochodzenia to mieszanka wybuchowa. Idealna propozycja, aby trochę powspominać letni czas.

I na koniec nowy utwór Conchity Wurst (zwyciężczyni ESC 2014) powstały we współpracy z Wiener Symphoniker, czyli wiedeńską orkiestrą symfoniczną.

A co w Polsce? Wrzesień obfitował w premiery byłych polskich reprezentantów co też jest powodem wielu spekulacji (jak co roku) dotyczących powrotu na ESC.

Na pewno wielu fanów posiada niedosyt związany z udziałem w konkursie Magdaleny Tul ESC 2011) i chciałoby ją ponownie zobaczyć na eurowizyjnej scenie. Czy Va Banque to dobry utwór na powrót i zdobycie serc europejskich słuchaczy?

Cleo (ESC 2014) i jej radiowy Film, który podbija polskie rozgłośnie radiowe.

I last but not leastMichał Szpak (ESC 2016) z nową płytą Dreamer i nowym singlem Rainbow. Wielu fanów doszukuje się już, które z piosenek nie przekraczają magicznych 3 minut i mogłyby być subtelną zapowiedzią powrotu Michała na ESC 2019. Czy tak będzie? Tego na razie się nie dowiemy, ale możemy posłuchać barwnej i zaskakującej momentami płyty Michała Szpaka.

 

 

Tekst powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska.

źródło zdjęć: itunes.com