Już po raz osiemnasty fani Konkursu Piosenki Eurowizji przyznają swoją nagrodę dla najgorzej ubranego w tym roku artysty.

Tradycyjnie w czasie poeurowizyjnych podsumowań, holenderski portal Eurovisionhouse.nl zaprasza fanów Eurowizji do wybrania najgorszej kreacji tegorocznego konkursu.

Aby oddać swój głos, należy wypełnić krótki FORMULARZ i wybrać jednego wykonawcę, który Waszym zdaniem wystąpił w trakcie półfinałów i finałów w najgorszym stroju. Trzeba się śpieszyć, bo na głosowanie nie ma wiele czasu. Trwa ono do 18 maja. Dzień później zostanie ogłoszony tegoroczny laureat Nagrody.

Nagroda im. Barbary Dex jest przyznawana od 1997 r. przez holenderską stronę House of Eurovision. W pierwszych dwóch edycjach Nagrodę przyznawali jej pomysłodawcy, Edwin van Thillo oraz Rob Paardekam. Od 1999 r. laureata wybierają fani Eurowizji za pośrednictwem internetowego głosowania. Nazwa Nagrody wzięła się od nazwiska belgijskiej reprezentantki z 1993 roku – Barbary Dex. Dex zasłynęła bynajmniej nie swoim utworem – zajęła ostatnie, 25. miejsce z dorobkiem trzech punktów, ale strojem. Wystąpiła bowiem we własnoręcznie uszytej sukni, która przez fanów Eurowizji najczęściej była opisywana słowem „okropna”.

Do najbardziej znanych laureatów Nagrody im. Barbary Dex należą m.in. t.A.T.u (Rosja 2003), Vierka Serdiuczka (Ukraina 2007), Milan Stanković (Serbia 2010) oraz Moje3 (Serbia 2013). Z kolei o zwycięstwo otarli się m.in. Lordi (Finlandia 2006), Jedward (Irlandia 2011) i Sofi Marinowa (Bułgaria 2012).

Jednym z krajów, które zostały zauważone i uhonorowane Nagrodą im. Barbary Dex jest… Polska. W czwartej edycji, która odbyła się w 2000 roku, laureatem został Andrzej „Piasek” Piaseczny, który pojawił się na duńskiej scenie w sztucznym futrze. O zwycięstwo otarł się także zespół Blue Cafe (2004), dzięki kreacji, w której wystąpiła Tatiana Okupnik. Od podium dzieliły ją zaledwie trzy punkty.

Kto Waszym zdaniem ma w tym roku największe szanse na to zaszczytne wyróżnienie?

Źródło: www.eurovisionhouse.nl, wikipedia.pl, fot.: youtube.com

2 KOMENTARZE

  1. Troche dziwna ta nagroda, generalnie nie lubie „negatywnych” nagrod. A ta Belgijka Dex, no coz, jej sie to widac to podobało. Gorzej ubrana była Abba w wielu swoich wystepach, najgorzej, najmniej gustownie wypadał Bjorn, potem Benny, wygladali jak pajace. Dopiero pozniej styl im sie polepszył. Frida tez nie zawsze gustownie, ta pudlowa fryzura robiła z niej ciotke. Najlepiej Agnetha, ale Agnetha mogłaby sie ubrac w worek i nikt by nie zauwazył.
    Przy okazji ten Piasek nie był taki zły, ale ten fiutrzany kubraczek mu nie wyszedł. Ale jak patrze na jego chorek to rece opadają, te grubasne zakonnice powinny zdecydowanie dostac jakąs Dex-nagrode.