Natalia Gordienko wygrywa preselekcje (źródło: facebook/@ eurovision moldova)

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Mołdawii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Natalia Gordienko będzie szesnastym reprezentantem kraju w historii konkursu. W Rotterdamie wykona piosenkę Prison

Mołdawia a Eurowizja 2020: przebieg finału

W finale selekcji mołdawskich wzięło udział dwudziestu wykonawców. Przed konkursem faworytami byli Natalia Gordienko oraz Maxim Zavidia. Wśród faworytów fanów Eurowizji byli także Pasha ParfeniDianna Rotaru oraz duet Valentin Uzun z Iriną Kovalsky. Ostatecznie wygrała Natalia Gordienko będąc pierwsza zarówno u jurorów jak i u widzów.

O tym kto wygra zdecydowali widzowie i jurorzy w systemie 50/50 (50% to typowania jury i kolejne 50% stanowią głosy widzów). Oto wyniki głosowania:

Wyniki głosowania (źródło: trm.md)

Mołdawia a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Natalia Gordienko jest mołdawską piosenkarką i tancerką. Wraz z Arsenium i Connect-R reprezentowała Mołdawię w Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 z piosenką Loca i zajęła 20. miejsce. Gordienko urodziła się w Kiszyniowie natomiast pochodzi z Ukrainy. Artystka śpiewała w szkolnym chórze, uczyła się gry na fortepianie w szkole muzycznej i tańczyła w szkolnym zespole tanecznym przez dziesięć lat. W 2005 roku Gordienko została piosenkarką zespołu Millennium. W tym samym roku w krajowych selekcjach z piosenką Calea Victoriei zajęli trzecie miejsce.

Następnie artystka rozpoczęła projekt o nazwie DJ Star, w którym próbowała się jako DJ. W 2010 roku piosenkarka wydała swój pierwszy album Time, a w 2011 album Cununa de flori. W 2008 roku Gordienco otrzymał honorowy tytuł Emeritus Artist Mołdawii.

Propozycja Prison została stworzona przez znanych producentów w świecie Eurowizji Filippa Kirkorowa i Dimitrisa Kontopoulosa. Kirkorow już wspierał Mołdawię w 2018 roku. Zespół DoReDos zajął wtedy wysokie 10. miejsce w finale.

Mołdawia a Eurowizja 2020: historia

Mołdawia zadebiutowała na Eurowizji w 2005 roku zajmując wysokie szóste miejsce w finale z piosenką Boonika bate doba zespołu Zdob si Zdub. Bez przerwy uczestniczyli w konkursie piętnaście razy z najlepszym wynikiem w 2017 roku. Zespół SunStroke Project zdobył wtedy trzecie miejsce z piosenką Hey, Mamma!. W ubiegłym roku w Tel Awiwie kraj reprezentowała Anna Odobescu. Piosenkarka z utworem Stay nie dostała się do finału. Zajęła dopiero 12. miejsce w półfinale.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra. Po losowaniach półfinałów wiemy, że Mołdawia wystąpi w drugim półfinale 14 maja w pierwszej połowie konkursu.

Źródło: trm.md