Międzynarodowa gwiazda Nelly Furtado pojawiła się na liście potencjalnych kandydatów do przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Czy portugalska telewizja RTP zdecyduje się wystawić tak znane nazwisko? 

Do mediów wyciekły informacje, że portugalscy fani Eurowizji wysłali petycje do portugalskiej telewizji publicznej, aby kolejną reprezentantką Portugalii była Nelly Furtado. Serwis eurovisionary.com zwrócił się zapytaniem do agentki wokalistki, która na chwilę obecną nie widzi przeciwwskazań, co do tego pomysłu. Lizbona otrzymała zatem zielone światło, aby zrealizować pomysł Portugalczyków i wybrać znaną piosenkarkę na swojego przedstawiciela na Ukrainie.

Nelly Furtado urodziła się 2 grudnia 1978 r0ku w Victorii (Kanada). Jest ona kanadyjską piosenkarką pochodzenia portugalskiego. Obecnie wydała 5 albumów: Whoa, Nelly!, Folklore, Loose, Mi Plan oraz The Spirit Indestructible. Jej największe hity to: Say it right, All good things czy Maneater, które nagrała przy współpracy z amerykańskim raperem Timbalandem.

Warto zaznaczyć, że Nelly ma już na swoim koncie udział w europejskim wydarzeniu. Mowa oczywiście o Mistrzostwach Europy 2004. Piosenka młodej Kanadyjki Forca była wtedy hymnem tej imprezy. Pojawiły się spekulacje, jakoby Furtado miała reprezentować w 2004 roku Portugalię z tym utworem w Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak tak się wtedy nie stało.

Skrót największych hitów Nelly Furtado:

Przypomnijmy, że Portugalia uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji 47 razy. Zadebiutowała w 1964 roku. Najwyżej uplasowała się 32 lata później – w 1996 roku, gdzie zajęła 6. miejsce. Kraj reprezentowała wtedy Lúcia Moniz z utworem O meu coração não tem cor. 

Telewizja RTP potwierdziła wstępnie udział w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Portugalia powróci po rocznej przerwie. Ostatnią reprezentantką kraju była Leonor Andrade, która zaprezentowała w Wiedniu piosenkę Há um mar que nos separa zdobywając 14. miejsce w półfinale, czego konsekwencją był brak awansu do finałowego koncertu.

Ostatni raz Portugalia zakwalifikowała się do finału w 2010 roku. Czy wybór Nelly Furtado na reprezentantkę mniejszego kraju Półwyspu Iberyjskiego, pozwoli Portugalii przełamać złą passę i awansować do sobotniego koncertu po 7 latach?

Czy Nelly Furtado zostanie reprezentantką Portugalii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji?

Z odpowiedzią na te wszystkie pytania musimy jeszcze poczekać. Jedno jest pewne. Portugalczycy będą dążyć do tego, aby zrealizować ten plan.

źródło: EuroVisionary, popheart.pl

zdjęcie: mitrofm.com

4 KOMENTARZE

  1. Mnie utwór Leonor też się podobał. Jest jednym z nielicznych, które do tej pory potrafię sobie przypomnieć. Tak samo jak ten sprzed dwóch lat. Oba wesołe, energetyczne, a do finału nie weszły. Trudno powiedzieć czemu tak się dzieje. Szkoda.
    Co do samej Nelly to jestem jak najbardziej za. Jej gwiazda ostatnio nieco przygasła więc występ na Eurowizji byłby dla niej dobrą okazją na przypomnienie o sobie. Ale nie wiem czy pomogłoby to Portugalii w awansie do finału. Oby nie skończyła jak Kate Ryan.

  2. Już nawet kiedyś myślałem, że Portugalia mogłaby tak zrobić 🙂 . Ale i tak wszystko zależy najbardziej od piosenki. Jak wiemy, samo nazwisko, choćby najsłynniejsze, nie wystarczy. Może w przypadku Nelly, jeśli ją wybiorą na reprezentantkę, dobre byłyby preselekcje z kilkoma jej piosenkami? Reprezentantka bardzo w porządku, ale niech to widzowie zdecydują, jaki konkretnie utwór wysłać. Kilku jurorów, czy też kierownictwo telewizji portugalskiej, może po prostu nie trafić w szerszy gust ludzi. No ale ok, to sprawa Portugalii, nie moja 🙂 .