W wieku 68 lat zmarł Wiktor Kubiak, pierwszy menadżer Edyty Górniak. To on zdecydował, że debiutanckim utworem Polski na ESC będzie „To nie ja”. 

Wiktor Kubiak zmarł 25 października w Londynie, a informację o jego śmierci podała na swoim profilu Edyta Górniak. „Są momenty w życiu, kiedy żadne słowa nie wydają się być odpowiednie. Czuję pustkę. Mam tyle pięknych wspomnień muzycznych. Tyle pamiątek szczęścia wspólnego, znaków Miłości! Boże Jedyny, żebym ja kiedykolwiek wierzyła w siebie tak, jak wierzył we mnie ten Człowiek!! Nigdy nie rozumiałam za co tak kochał we mnie artystę. Nie rozumiałam tego, przysięgam. Szczególnie na początku mojej drogi, kiedy niczego jeszcze nie umiałam przecież. Czuję taką dziurę w sercu, jakby ktoś wrzucił do niego granat” – napisała pierwsza reprezentantka Polski na ESC, która przebywa aktualnie w stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje nad nową płytą.

Edyta Górniak przyznała też, że gdyby nie Wiktor Kubiak, nie byłoby jej udziału w Eurowizji, a ona sama byłaby innym człowiekiem. To właśnie zmarły menadżer zdecydował, że wokalistka, którą poznał podczas pracy nad musicalem „Metro”, zaśpiewa w Dublinie utwór „To nie ja”. Był to doskonały wybór, bowiem debiutująca wówczas Polska zajęła w konkursie 2. miejsce, przegrywając jedynie z Irlandią. Do tej pory jest to największy sukces naszego kraju na Eurowizji. Co istotne, w 2014 roku minie 20 lat od słynnego debiutu.

Telewizja Polska nie podjęła jeszcze decyzji odnośnie powrotu na Konkurs Piosenki Eurowizji 2014. TVP postanowiła wycofać się z rywalizacji przed Eurowizją w Baku. Powrót w 2014 byłby wspaniałą okazją do świętowania 20-lecia debiutu. Sąsiednia Litwa, która również debiutowała w 1994 roku, organizuje w Wilnie wielki koncert jubileuszowo-wspominkowy, w którym byli reprezentanci kraju wystąpią u boku kandydatów na reprezentanta podczas Eurowizji 2014. My o takim koncercie możemy, póki co, tylko pomarzyć.

Źródło: Oficjalny Profil Edyty Górniak, Interia.pl, inf. własne; Fot: Edyta Górniak – AKPA