W poniedziałek, 6 lipca 2020 roku, stacja NDR potwierdziła, że Niemcy ponownie wybiorą wewnętrznie artystę na Eurowizję 2021. Tym samym Ben Dolic nie zostanie automatycznie reprezentantem Niemiec. Kto z obecnych przedstawicieli niemieckiej muzyki mógłby przenieść Eurowizję do Niemiec?
Nadawca poinformował, że Ben Dolic wraz z Borysławem Milanowem, który skomponował utwór Violent Thing, zgłoszą kolejną piosenkę. O tym, kto wystąpi w Rotterdamie zdecyduje 100-osobowe jury oraz 20 zagranicznych ekspertów muzycznych. Kto byłby idealnym artystą reprezentującym Niemcy na Eurowizji?
Eurowizja 2021 bez Bena Dolicia? Kogo wybiorą Niemcy?
1. Niemcy na Eurowizji: Nico Santos
Nico Santos (Nico Wellenbrink) wziął udział w pierwszej edycji Free European Song Contest, który odbył się 16 maja 2020 roku w stacji ProSieben. Jako reprezentant Hiszpanii wygrał konkurs z piosenką Like I Love You. Czy nie byłby to najwyższy czas reprezentować Niemcy na Eurowizji 2021 po tym zwycięstwie? Co ciekawe, Nico Santos miał zaszczyt współpracować z gwiazdą Eurowizji. Razem z Leną nagrali piosenkę Better. Teledysk ma obecnie ponad 21 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.
2. Niemcy na Eurowizji: LEA
LEA (Lea-Marie Becker) jest bardzo znaną piosenkarką i autorką tekstów w Niemczech, która odnosi sukcesy z piosenkami w lokalnym języku. Jej teksty dotyczą miłości, przyjaźni i samotności. Wiele jej utworów to wewnętrzne monologi, w których zadaje sobie pytania, często pozostające bez odpowiedzi. Teksty są zwykle dobrze odbierane przez fanów. Najbardziej udane wydawnictwa LEI to piosenki Leiser (pl. Cichy) i 110, z których każda sprzedała się w liczbie około 400 000 egzemplarzy. Jej najnowsza piosenka nazywa się 7 Stunden (pl. 7 godzin). Kompozycja cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem w Niemczech, co potęguje fakt, że powstała z udziałem popularnego rapera – Capital Bra.
3. Niemcy na Eurowizji: Mark Forster
Mark Forster (Mark Ćwiertnia) dorastał jako syn polskiej matki i niemieckiego ojca z młodszą siostrą, w Winnweiler. Jego matka nazywała go po prostu Marek. Pod tym imieniem występował we wczesnych latach. Po studiach pracował jako pianista, wokalista i autor tekstów w Berlinie. W przeszłości Mark pisał muzykę oraz dżingle dla telewizji. W 2010 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Four Music. Wielki przełom nastąpił dopiero w 2014 roku z piosenką Au revoir. Singiel sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy w samych Niemczech, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się utworów w Niemczech. Übermorgen (pl. Pojutrze) to jego najnowsza propozycja. Artystę możecie kojarzyć z niemieckiej wersji programów The Voice. W dziecięcej wersji był trenerem w latach 2015-2019, a od trzech edycji nieprzerwanie doradza dorosłym, początkującym wokalistom.
4. Niemcy na Eurowizji: Robin Schulz
Muzyka elektroniczna odgrywała ważną rolę w życiu Robina Schulza od wczesnej młodości. Jego ojciec był znanym DJ-em w latach 80. Sam Schulz kupił pierwszy gramofon w wieku 15 lat. Zdobył sławę w 2013 roku dzięki przeróbkom popularnych hitów. Remiks holenderskiej pierwszej dziesiątki hitu Waves autorstwa Mr. Probz zyskał wiele uwagi. Jego wersja została wydana w 2014 roku jako singiel w Niemczech, a wkrótce potem w Austrii i Szwajcarii. Był także na pierwszym miejscu na listach przebojów we wszystkich trzech krajach. Wkrótce potem podbił Europę, dostając się na czołówki zestawień w Wielkiej Brytanii, Szwecji. Norwegii, Finlandii, Danii i Francji. Pod koniec roku został nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszego remiksu.
Na początku 2014 roku Schulz opublikował kolejny remiks, Prayer in C francuskiego duetu ludowego Lilly Wood & the Prick. W czerwcu 2014 został wydany jako singiel w krajach niemieckojęzycznych i od razu znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów. Po trzech tygodniach uzyskał status złotej płyty w Niemczech. Ponadto, zgodnie z ocenami GfK, remiks został wybrany jako „letni hit 2014”. W kwietniu 2020 roku ostatecznie otrzymał diamentową płytę w Niemczech za milion sprzedanych egzemplarzy, dzięki czemu Prayer in C jest do dziś jednym z najlepiej sprzedających się singli w Niemczech. Czterokrotnie zdobył niemiecką nagrodę muzyczną ECHO. Inne znane single Robina Schulza to Sugar, Heatwave & Shed a Light, OK i In Your Eyes. Alane to jego najnowszy kawałek.
5. Niemcy na Eurowizji: Felix Jaehn
Oprócz Robina Schulza jest jeszcze jeden niemiecki DJ, który jest bardzo dobrze znany w Niemczech i na świecie: Felix Jaehn. Jego remiks piosenki Cheerleader, oryginalnie wykonywany przez jamajskiego piosenkarza, Omiego, był światowym hitem na przełomie 2014 i 2015 roku. Jego wersja Cheerleader osiągnęła wysokie pozycje na listach przebojów na całym świecie, w tym znalazł się na pierwszym miejscu w Australii, Belgii (Flandrii i Walonii), Danii, Niemczech, Francji, Holandii, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Prawdziwym przebojem stał się drugi singiel Ain’t Nobody (Loves Me Better), wydany w kwietniu 2015 roku. SICKO to jego ostatni singiel.
Niemcy na Eurowizji: historia
Niemcy uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1956 roku, dwukrotnie wygrał wygrywając konkurs w 1982 (Nicole z piosenką „Ein bißchen Frieden”) i w 2010 roku (Lena z „Satellite”). W historii startów Niemcy wskazywali wewnętrznie kandydatów na Eurowizję tylko jedenaście razy. Miało to miejsce w latach: 1959, 1966-1968, 1974, 1977, 1993-1995, 2009, 2016 oraz 2020. Wybór wewnętrzny odbędzie się również w 2021 roku.
Źródło: (Zdjęcie artystów) – stuttgarter-nachrichten.de, ajoure.de, festivaly.eu, amazon.de, universal-music.de / (Biografie artystów) – wikipedia.org