Wymarzony reprezentant Niemiec na Eurowizję 2022

Eurowizja 2021, Jendrik, Niemcy

Kraj Wielkiej Piątki: Niemcy. Na Eurowizji 2021 w Rotterdamie Jendrik zajął przedostatnie miejsce, fot. EBU / ANDRES PUTTING

Po tegorocznej sromotnej porażce, jaką poniósł reprezentant Niemiec Jendrik z utworem I don’t feel hate, nie trudno mieć nadzieje, że we Włoszech naszym zachodnim sąsiadom pójdzie lepiej niż w Rotterdamie. Eurowizja 2022 za niecały rok – to dobry czas na sprawdzenie, kogo Niemcy mogliby wystawić, by po trzech latach od sukcesu Michaela Schulte odwrócić niekorzystny trend. Przedstawiamy Wam dziś piątkę naszych wymarzonych reprezentantów.

Niemcy są jednym z krajów z największą liczbą startów w konkursie – w sumie wystawili na Eurowizję swoich reprezentantów 64 razy. Tylko w 1996 roku wokalista z Niemiec nie wziął udziału w finale. Wówczas Leon nie przebrnął rundy kwalifikacyjnej. Niemcy mają na koncie dwa zwycięstwa – Nicole z 1982 roku i Leny z 2010 roku. Jednak w ostatniej dekadzie tylko dwukrotnie zajmowali miejsca w czołowej dziesiątce, najczęściej zamykając konkursową stawkę.

Niemcy i gwiazda światowego formatu

Od kilku lat wielkim marzeniem fanów jest zobaczyć na eurowizyjnej scenie największą obecnie gwiazdę Helene Fischer. Artystka, znana także poza granicami kraju, od lat pojawia się wśród najatrakcyjniejszych nazwisk na liście potencjalnych reprezentantów. Na początku sierpnia wokalistka wydala swój najnowszy singiel w duecie ze znanym z hitu Despacito Luisem Fonsi. Utwór w ciągu dwóch tygodni wyświetlono prawie cztery miliony razy w serwisie YouTube.

Chociaż sama miała kiedyś wyrazić chęć udziału w konkursie, jej szanse na wyjazd do Włoch nie wydają się zbyt wielkie. Powód jest prosty, Helene cieszy się w Niemczech statutem mega gwiazdy, więc udział w Eurowizji nie jest jej potrzebny. Przed rozpoczęciem pandemii COVID-19 jej koncerty wypełniały po brzegi największe niemieckie stadiony, zaś w 2018 roku magazyn Forbes umieścił Helene wśród dziesięciu najlepiej zarabiających artystek na świecie. Jej majątek oszacowano na prawie 32 miliony dolarów. My jednak mamy nadzieję, że Niemcy postawia jeszcze kiedyś na Helene Fischer.

Niemcy, ale z polskim akcentem

Mark Forster to również jeden z najpopularniejszych artystów na lokalnym rynku. Jest Niemcem, chociaż jego mama Agnieszka przeprowadziła się do kraju prosto z Warszawy. Mark ma na swoim koncie takie hity jak 194 Länder, Bauch und Kopf czy Auf dem Weg.

W 2015 i 2016 roku Forster pełnił funkcję trenera w niemieckiej wersji The Voice Kids nadawcy Sat.1 u boku Leny i wokalisty Revolverheld, Johannesa Strate. W 2017 roku Forster został trenerem w The Voice of Germany, zastępując Andreasa Bourani. Prywatnie wokalistka jest związany z nikim innym jak ze zwyciężczynią Eurowizji 2010 – Leną Meyer Landrut. Para poznała się na planie The Voice Kids. W lutym tego roku zostali rodzicami. Lena urodziła synka.

Niczym Luca Hänni

Chociaż sam pochodzi ze Szwajcarii, Vincent Gross stal się gorącym nazwiskiem na niemieckim rynku muzycznym. Ponieważ nie miał odwagi wykonywać swoich piosenek, zaczął publikować je na YouTubie pod pseudonimem. Otrzymał tam wiele słów zachęty, dzięki czemu w 2014 roku zgłosił się do Swiss Talent Award. Już rok później wystąpił w ramach konkursu talentów szwajcarskiego programu telewizyjnego Hello Again. W Niemczech osiągnął sukces dzięki piosence Nordlichter, zaś jego najnowszy singiel Hautnah ma ponad 600 tysięcy odtworzeń na Spotify.

Niemcy to nie tylko Rammstein

Niemcy muzycznie to nie tylko popularne schalger. Również muzyka rockowa jest u naszych zachodnich sąsiądów bardzo popularna, a krajowy rynek może pochwalić się m.in. takim zespołem jak The Broilers. Tę punkową grupę założyli w 1992 roku w Düsseldorfie wokalista Sammy Amara i perkusista Andi Brügge. Tworzą niemieckojęzyczny punk rock z wpływami rockabilly. Swoim stylem przypominają Social Distortion.
Grali na dużych festiwalach takich jak Rock am Ring i Wacken Open Air. Występowali również jako support dla bardzo popularnej grupy Die Toten Hosen.

Jej życie jest kolorowe

Kolejna artystka, która niewątpliwie mogłaby godnie reprezentować Niemcy w konkursie, to nikt inny niż Beatrice Egli. Chociaż pochodzi ze Szwajcarii, zdobyła popularność we wszystkich niemieckojęzycznych krajach, szczególnie jako zwyciężczyni dziesiątej edycji niemieckiego Idola – Deutschland sucht den Superstar. Jako ciekawostkę dodajmy, że inny zwycięzca tego widowiska to Luca Hänni, który reprezentował Szwajcarię podczas Eurowizji 2019 w Izraelu.

Beatrice już podczas udziału w Idolu podkreślała, że kocha niemieckie szlagiery i to właśnie taką muzykę pragnie tworzyć w przyszłości. Łącznie sprzedała w Niemczech, Austrii i Szwajcarii ponad milion płyt, a do jej najpopularniejszych utworów należą Verliebt, verlobt, verflixt nochmal, Alles was du brauchst czy Bunt.

Źródło: ESC-Kompakt.de, YouTube.com,(Biografie artystów) – Wikipedia.org 

Exit mobile version