Nadawca ARD ogłosił dzisiaj nazwisko artysty, który decyzją dwóch komisji jurorskich został wybrany reprezentantem Niemiec podczas 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kto będzie walczył o niemiecki triumf w Rotterdamie? 

Niemcy na Eurowizji 2020: metoda wyboru

Po raz pierwszy od 2009 roku reprezentant Niemiec nie został wytypowany poprzez publiczne preselekcje. Większość niemieckich reprezentantów w historii wybrano przez eliminacje, które w ostatnich latach nosiły nazwę Unser Lied. Tym razem, po zeszłorocznej porażce, telewizja ARD zdecydowała się na wybór za zamkniętymi drzwiami. Złożony ze stu członków Eurovision Panel i dwudziestoosobowe jury międzynarodowe wskazały najlepszą propozycję do Rotterdamu. Ogłoszenie werdyktu nastąpiło 27 lutego.

Benjamin Dolic: kim jest reprezentant Niemiec?

Broniący w tym roku niemieckich barw Benjamin Dolic to 23-letni artysta urodzony w Ljublanie (Słowenia). Jako 18- latek,  wraz z rodziną zamieszkał w Niemczech. W wieku 12 lat wziął udział w programie Mam Talent w swoim rodzinym kraju, docierając tam do półfinałów. W 2018 wziął udział w The Voice of Germany zajmując tam drugie miejsce.

Z jakim utworem pojedzie Benjamin do Rotterdamu?

Artysta zaśpiewa utwór Violent Thing. Jest to kompozycja, dobrze znanego fanom Eurowizji, teamu Symphonix. Autorzy to Borislav Milanov, Connor Martin, Dag Lundberg, Jimmy Thorén & Peter St James

Historia Niemiec na Eurowizji

Niemcy zadebiutowały w Konkursie Piosenki Eurowizji podczas jego inauguracji w 1956 roku. Na pierwszym stopniu podium stanęły dopiero w 1982 roku za sprawą utworu Ein bißchen Frieden w wykonaniu Nicole. Kolejna wygrana przypadła na rok 2010 i utwór Leny – Satellite. Od tamtej pory Niemcy notowali spadek wyników, a złą passę przełamał dopiero w 2018 roku Michael Schulte, zajmując 4. miejsce. W zeszłym roku duet S!sters po usłyszeniu gorzkich słów „I’m sorry… zero points” uplasował się na przedostatniej, 25. pozycji.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródła: ARD, NDR, Eurovision.de, ESC kompakt, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Spotify 

2 KOMENTARZE