Pierwszy kraj z tzw. „Wielkiej Piątki” potwierdza udział i ujawnia pierwsze szczegóły dot. wyboru reprezentanta na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji

Stacja NDR potwierdziła uczestnictwo w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Ponadto zdradzono, że niemiecki finał narodowy Unser Song für Dänemark zostanie zorganizowany 13 marca w hali Lanxess Arena w Kolonii. Za produkcję widowiska odpowiadać będzie koprodukcja stacji NDR oraz Brainpool. Bilety na finał niemieckich preselekcji są już w sprzedaży.

Nicole –Ein Bißchen Frieden

O przebiegu preselekcji na razie wiadomo niewiele. Prawdopodobnie niemiecki nadawca publiczny zdecyduje się na zeszłoroczny szablon selekcji, który zdobył niesamowitą popularność. Wszystkie szczegóły zostaną podane już wkrótce, jednak warto zaznaczyć, że Niemcy to pierwszy kraj z tzw. „Big 5”, który potwierdził udział w przyszłorocznej edycji Eurowizji. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii lub Francji, w Niemczech konkurs stał się niebywale popularny. Szczyt popularności osiągnął w 2010 roku, dzięki zwycięstwu Leny, a także w 2011 roku, kiedy to mieliśmy okazję śledzić przebieg konkursu w Düsseldorfie.

Lena – Satellite

Niemcy nieprzerwanie od 58 lat wysyłają swoich reprezentantów na Eurowizję (wyjątkiem jest rok 1996, w którym wokalista Leon nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej). Kraj ten najlepiej sobie radził w latach 80. W ostatnim dziesięcioleciu niemieccy artyści mieli mniej szczęścia. Pechową tradycję zajmowania dolnych miejsc w ostatecznej tabeli punktowej przerwała Lena, która zdobyła Grand Prix. Rok później Niemcy ponownie reprezentowała triumfatorka z Oslo, jednak nie udało się jej powtórzyć sukcesu sprzed roku (ostatecznie wokalistka zajęła 10. miejsce). W 2012 roku naszego zachodniego sąsiada reprezentował uzdolniony Roman Lob, który zajął 8. miejsce. W tym roku w niemieckich barwach wystąpił zespół Cascada, który mimo ogromnego wsparcia fanów nie skradł serc i uznania zarówno widzów, jak i jury. Ostatecznie Niemcy uplasowali się na 21. miejscu z dorobkiem zaledwie 18 punktów. Czy w Kopenhadze Niemcy ponownie będą mieli powody do dumy i zadowolenia? O tym przekonamy się już wkrótce. Zostańcie z nami!

Cascada – Glorious

(tp)

Źródło: eurovision.tv, esctoday.com, youtube.com, inf. wł.