The Roop ze statuetką Deutsches ESC-Finale, fot. eurovision.de

Eurowizyjny wieczór w Niemczech był pełen emocji! Zakończył się oficjalny niemiecki format alternatywny dla Eurowizji 2020, w którym nasi sąsiedzi zza Odry wskazali swoich faworytów – jak mają się wyniki? 

WWW – das ESC Halbfinale 2020

We współpracy z kanałem World Wide Wohnzimmer, który od trzech lat zajmuje się muzyką i show businessem, nadawca ARD przeprowadził pierwsze głosowanie na niemieckich faworytów odwołanej Eurowizji. Tydzień temu transmitowany był „półfinałowy” format World Wide Wohnzimmer – das ESC Halbfinale 2020, w którym udział wzięli prowadzący WWW – Dennis i Benni Wolter oraz Peter Urban, wieloletni komentator Konkursu Piosenki Eurowizji. To jedna z wielu alternatyw, którymi Niemcy zapełniają okres odwołanej Eurowizji 2020. Wybranych zostało dziesięciu laureatów, którzy trafili do koncertu w hamburskiej Filharmonii nad Łabą.

Deutsches ESC-Finale: co się działo w show?

Finał formatu w Elbphilharmonie o 20:15 poprowadziła Barbara Schöneberger, znana nam z prowadzenia niemieckich preselekcji i podawania niemieckich głosów na Eurowizji. Transmisję oglądało średnio 3,124 miliona telewidzów – zaskakująco mało; natomiast w szczytowym momencie było ich ok. 4,85 miliona. Przynajmniej minutę koncertu widziało 6 milionów widzów. Koncert w humorystycznym tonie polegał na przypomnieniu najbardziej kultowych momentów w historii Konkursu Piosenki Eurowizji i wyborze niemieckiego faworyta odwołanej edycji w tym roku. Barbarze towarzyszyli jako komentatorzy Peter Urban i Michael Schulte, reprezentant Niemiec w 2018 roku. Wykonał on swój eurowizyjny utwór You let me walk alone, jak i piosenkę Keep me up. Pojawił się też niedoszły niemiecki reprezentant Ben Dolic, który wykonał piosenkę Violent thing według koncepcji choreograficznej przygotowanej na Eurowizję 2020.

Nie mogło też zabraknąć wspomnień z Eurowizji 2010. Przed transmisją przypomniana była droga Leny do wygrania konkursu w Oslo z piosenką Satellite. Po północy niemiecki nadawca retransmitował zwycięską dla Niemców Eurowizję, a eurowizyjne szaleństwo trwało do późnej nocy.

Deutsches ESC-Finale: wyniki

W finałowej stawce znalazło się 10 piosenek, spośród których trzy – Dania, Islandia i Litwa – zostały wykonane na żywo w Hamburgu! Ponadto, Gjon’s Tears ze Szwajcarii nagrał świeże wykonanie swojej piosenki na potrzeby show w Niemczech. Głosowanie jurorskie powierzono 100 eurowizyjnym panelistom, którzy wcześniej zadecydowali o wyborze Bena Dolica na reprezentanta Niemiec. Drugi filar wyników to punktacja z klasycznego televotingu, w którym oddano 296 782 głosy. Obie grupy przyznały punkty w skali eurowizyjnej (1-8, 10, 12 punktów).

Wyniki głosowania w Deutsches ESC-Finale (televoting + jurorzy):

  • 1. Litwa – The Roop – On fire (12+10=22)
  • 2. Islandia – Daði og Gagnamagnið – Think about things (7+12=19)
  • 3. Rosja – Little Big – Uno (10+7=17)
  • 4. Malta – Destiny – All of my love (2+8=10)
  • 5. Dania – Ben & Tan – Yes (8+1=9)
  • 6. Szwecja – The Mamas – Move (4+5=9)
  • 7. Szwajcaria – Gjon’s Tears – Répondez-moi (3+6=9)
  • 8. Włochy – Diodato – Fai rumore (6+2=8)
  • 9. Bułgaria – Victoria – Tears getting sober (5+3=8)
  • 10. Azerbejdżan – Efendi – Cleopatra (1+4=5)

Barbara Schöneberger, prowadząca Deutsches ESC-Finale, fot. eurovision.de

Źródła: eurovision.de, ARD