Barbara Schöneberger, prowadząca Unser Lied für Rotterdam 2020, fot. Eurovision.de

Kilka miesięcy trwały spekulacje, czy Niemcy postawią na wybór wewnętrzny, czy po raz kolejny wybiorą reprezentanta dzięki selekcjom. Dziś już wiemy, że nadawca NDR zdecydował się na tę pierwszą opcję. 27 lutego w specjalnym widowisku, Unser Lied für Rotterdam, stacja ogłosi, kto wystąpi na Eurowizji w Holandii.  

Jeszcze w kwietniu zeszłego roku stacja NDR opublikowała ogłoszenie o naborze kandydatów na członków krajowego jury. Wybrani uczestnicy mieliby mieć wkład w wybór reprezentanta Niemiec. Decyzja ta potwierdzała kontynuację procesu wyboru artysty i piosenki opartego na otwartych selekcjach. W ostatnich tygodniach coraz więcej wskazywało na zmianę kursu przez niemieckiego nadawcę. Brak ogłoszenia terminu Unser Lied für Rotterdam sprawiał, że fani Eurowizji spodziewali się wyboru wewnętrznego następcy zespołu S!sters. Dziś portal Eurovision.de potwierdził tę metodę selekcji reprezentanta. Poniżej możemy obejrzeć specjalny materiał z Barbarą Schöneberger, wieloletnią rzeczniczką niemieckiego jury podczas Eurowizji i prowadzącą selekcyjne koncerty.

Eurovision Song Contest 2020: 12 Points for Germany!

Barbara Schöneberger präsentiert den Masterplan für den Eurovision Song Contest 2020. Damit es diesmal wieder heißt: "Germany – 12 Points!""Unser Song für Rotterdam" – alle Infos: www.eurovision.de

Posted by Das Erste on Sunday, February 9, 2020

Unser Lied für Rotterdam 2020

Zgodnie z zapowiedzią niemieckiego nadawcy, artysta zostanie wybrany przez dwa zespoły jurorskie. W pierwszym zasiądzie 100 osób z całych Niemiec. Jak podaje Alexandra Wolfslast, szefowa niemieckiej delegacji, w sumie do udziału w otwartym naborze na członków jury zgłosiło się 2,26 miliona osób. Z kolei do kolejnego etapu zakwalifikowano 15 tysięcy kandydatów. Drugi panel jurorski stanowi 20 profesjonalistów, ekspertów muzycznych z całej Europy, którzy w poprzednich latach oceniali eurowizyjne propozycje w roli członków jury w swoich krajach.

Christian Blenker, szef zespołu ARD w niemieckiej delegacji, potwierdził, że chęć reprezentowania Niemiec na Eurowizji wyraziło ponad 600 artystów.

Siłą tak zróżnicowanego grona jurorów oceniających artystów i nadesłane propozycje są wysoki poziom wiedzy muzycznej i wyjątkowy eurowizyjny instynkt. W dodatku dzięki zastosowaniu tej formuły selekcji zyskaliśmy więcej czasu na same przygotowania do Eurowizji. możemy nie tylko wdrożyć wszystkie pomysły, ale także zaprosić sztab specjalistów do współpracy.

Unser Lied für Rotterdam: kto wystąpi?

Zgodnie z decyzją nadawcy, kolejnego reprezentanta Niemiec poznamy już 27 lutego podczas programu Unser Lied für Rotterdam. 45-minutowy odcinek wyemituje stacja ONE o godz. 21:30. Poprowadzi go Barbara Schöneberger. Podczas programu nie tylko usłyszymy nazwisko następcy zespołu S!sters, ale także piosenkę, którą wykona w Rotterdamie. Na giełdzie nazwisk są m.in.: Aly Ryan, uczestniczka zeszłorocznych selekcji, czy Nico Santos, piosenkarz i autor tekstów pochodzenia hiszpańskiego.  Możemy spodziewać się ogłoszenia Helene Fischer, piosenkarki z 15-letnim doświadczeniem scenicznym, laureatki wielu nagród w kraju, rzeczniczki jury niemieckiego podczas Eurowizji 2014. Brany pod uwagę jest także Daniel Schuhmacher, zwycięzca szóstej edycji talent-show Deutschland sucht den Superstar.

Źródło: Eurovision.de, ESC kompakt, Facebook, Twitter, Instagram

3 KOMENTARZE

  1. […] Po raz pierwszy od 2009 roku reprezentant Niemiec nie został wytypowany poprzez publiczne preselekc… Większość niemieckich reprezentantów w historii wybrano przez eliminacje, które w ostatnich latach nosiły nazwę Unser Lied. Tym razem, po zeszłorocznej porażce, telewizja ARD zdecydowała się na wybór za zamkniętymi drzwiami. Złożony ze stu członków Eurovision Panel i dwudziestoosobowe jury międzynarodowe wskazały najlepszą propozycję do Rotterdamu. Ogłoszenie werdyktu nastąpiło 27 lutego. […]