Germany you received from the public votes… I’m sorry… Zero points! Duet S!sters (Carlotta Truman i Laura Kästel) musiał wysłuchać tych ostrych słów od Bar Refaeli podczas finału w Tel Awiwie. Ich utwór Sister nie został dobrze przyjęty przez publiczność, a jury przyznało im tylko 24 punkty. W finale Eurowizji 2019 S!sters zajęły 25. miejsce. W jaki sposób niemiecki nadawca NDR zamierza podnieść się po porażce i znaleźć kolejnego reprezentanta?
Po Eurowizji 2019 przewodniczący niemieckiej delegacji eurowizyjnej – Thomas Schreiber pochwalił niemieckie uczestniczki, wyrażając jednocześnie swoje rozczarowanie wynikami:
S!sters wystąpiły na dużej scenie z wielką radością i pasją. Niestety nie udało im się przekonać do siebie widowni w całej Europie. Jesteśmy rozczarowani tym, że nasz nowy proces selekcji, w którym znaleźliśmy Michaela Schulte i jego piosenkę, w tym roku nie okazał się sukcesem ”.
Niemiecka koncepcja preselekcji 2018 i 2019 roku
W 2018 i 2019 roku NDR wybrała 100-osobowe jury Eurowizji do znalezienia idealnej piosenki na Eurowizję. Jurorzy mieli w pełni reprezentować międzynarodowy gust muzyczny eurowizyjny. Czwarte miejsce Michaela Schulte na Eurowizji w 2018 roku w Lizbonie zakończyło serię porażek i potwierdziło, że przyjęty format sprawdził się z powodzeniem.
Zaskakujące było jednak to, że NDR przyznała utwór Sister ich późniejszym wykonawczyniom na kilka tygodni przed selekcjami. Międzynarodowy zespół skomponował piosenkę specjalnie na Eurowizję i zaoferował ją NDR, zanim jeszcze wybór jurorów i widzów padł na Carlottę Truman i Laurę Kästel. Pierwotnie jednak kompozycja została napisana dla szwajcarskiego nadawcy. Tam jednak nie znaleziono odpowiednich artystów chętnych do nagrania i wykonania tego utworu.
Co dalej z selekcjami w Niemczech?
Już w kwietniu 2019 roku NDR poszukiwał 100 członków panelu jurorskiego na selekcje w kolejnym roku. Zainteresowani musieli wypełnić formularz stworzony przez firmę Simona Kuchnera i partnerów. Zawierał on ankietę, w ramach której kandydaci oceniali utwory z Eurowizji. Następnie zgłoszone osoby otrzymały wiadomość zwrotną z informacją, czy przeszły pozytywnie nabór na członków jury preselekcji do Eurowizji 2020.
Z kolei we wrześniu 2019 roku niemiecki kulturoznawca, Dr. Eurovision (wlaściwie Irving Wolther), opublikował na swojej stronie na Facebooku informacje o trwającym naborze utworów. Zainteresowani kompozytorzy mogli zgłaszać swoje propozycje utworów, które miałyby szansę wybrzmieć na Eurowizji w barwach Niemiec. Termin przyjmowania zgłoszeń upływał 1 października 2019 roku.
Jeden z użytkowników Facebooka zapytał Dr. Eurovision, czy wykonawcy też mogli wysłać swoją aplikację. Irving Wolther odpowiedział, że termin składania wniosków dla piosenkarzy upłynął w 30 sierpnia 2019.
Ten proces selekcji nie został oficjalnie potwierdzony przez NDR (Eurovision.de). Nie potwierdzono również, czy podjęto wstępną decyzję w sprawie Eurowizji 2020. NDR milczy od miesięcy, pozostawiając fanów Eurowizji bez wiedzy.
Jak podaje ESC kompakt, w tym roku nie zobaczymy niemieckich preselekcji. Sugeruje jednocześnie, że NDR wybierze kandydata wewnętrznie. Pod koniec stycznia mamy oficjalnie poznać informacje o tym, w jaki sposób NDR wskaże następcę duetu S!sters.
Niemcy: historia selekcji
W historii startów Niemcy wskazywali wewnętrznie kandydatów na Eurowizję tylko jedenaście razy. Miało to miejsce w latach: 1959, 1966-1968, 1974, 1977, 1993-1995, 2009 oraz 2016. Jak pamiętamy, w 2016 roku wewnętrznie wybrano Xaviera Naidoo. Decyzja nadawcy wywołała ostrą krytykę wśród ludności niemieckiej, ponieważ piosenkarz miał rzekomo bronić poglądów antysemickich, nacjonalistycznych i homofobicznych. Po dwóch dniach NDR zmienił zdanie. Efektem zamieszania była organizacja selekcji Unser Lied für Stockholm, które wygrała Jamie-Lee Kriewitz z piosenką Ghost. W Sztokholmie zajęła ostatnie, 26. miejsce z 11 dorobkiem 11 punktów.
Xavier Naidoo został nowym reprezentantem Niemiec!
Źródło: Facebook, YouTube, Eurovision.de, ESC kompakt, dwdl.de, tz.de