Kontynuacja modelu fińskich selekcji eurowizyjnych Uuden Musiikin Kilpailu (UMK) opartych na jednym artyście wzbudza wiele zainteresowania i spekluacji wśród lokalnych mediów. Dzisiejsza nieoficjalna informacja zelektryzowała opinię publiczną.

Jak informowaliśmy w sierpniu (TUTAJ), telewizja YLE zdecydowała się pozostać przy formacie UMK opartym na jednym wykonawcy. Otworzyło to pole do spekulacji dla fanów i mediów, szczególnie biorąc pod uwagę, że wielu znanych artystów wyraziło zainteresowanie udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Dzisiaj, Mari Pudas, dziennikarka gazety Iltalehti, która od wielu lat relacjonuje wydarzenia związane z Eurowizją, poinformowała na swoim Twitterze, że fińską reprezentantką w Izraelu prawdopodobnie będzie jedna z popularnych wokalistek o imieniu Johanna. Pudas zapytana, czy chodzi o Johannę Kurkelę, odpowiedziała twierdząco. Dziennikarka podkreśliła, że jest to informacja z kilku niezależnych źródeł, a oficjalna prezentacja będzie miała miejsce w połowie października.

Znana z eterycznego stylu Johanna Kurkela (ur. 1985) zadebiutowała udziałem w duecie do piosenki Tahdon tanssia kanssasi z Tomim Metsäketo (Euroviisut 2006) w 2004 roku. Rok później nagrała swój pierwszy album, Hetki hiljaa. Zdobyła duży rozgłos po fińskich selekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku. Pojawiła się wtedy z dwiema propozycjami: Olet uneni kaunein oraz Jossain metsäin takana. Z pierwszym z tych dwóch utworów nie tylko zajęła 5. miejsce, ale też był jej przepustką do dalszej kariery. W 2009 roku wzięła udział w nagrywaniu dwóch piosenek na płycie The Days of Grays metalowej grupy Sonata Arctica.

Wokalistka ma na koncie siedem solowych albumów, z których każdy dotarł do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się płyt. Ma również w dorobku współpracę z wieloma czołowymi postaciami fińskiej sceny muzycznej, w tym m.in. z Laurim Ylönenem (z zespołu The Rasmus) i Paulą Vesalą (PMMP) czy Elastinenem.

Johanna Kurkela związana jest z założycielem zespołu Nightwish (Euroviisut 2000), Tuomasem Holopainenem, który jest autorem większości jej piosenek w ostatnich kilku latach. W 2017 roku wraz z Tuomasem Holopainenem oraz Troyem Donockleyem założyła zespół Auri, która jest jedną z konfiguracji, w jakiej pojawi się wokalistka w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Na giełdzie nazwisk pojawiają się również tacy wykonawcy, jak idol nastolatek Isac Elliot czy kontrowersyjny wideobloger Tuure Boelius. O tym, kto faktycznie będzie reprezentować Finlandię na Eurowizji, dowiemy się niedługo. Wybór piosenki zaplanowany jest na 2 marca.

Źródło: twitter, wikipedia, Iltalehti, YLE; Foto: Patrick Forsblom

2 KOMENTARZE