Przedstawiciele stacji TVE ogłosili, że Hiszpania rezygnuje z wyboru wewnętrznego decydując się na publiczne preselekecje. Podnato opublikowano nazwiska 5 finalistów, którzy wystąpią w preselekcjach. 

Wbrew temu, o czym na początku stycznia informowały hiszpańskie media, stacja TVE ogłosiła, że w tym roku odchodzi od formy wyboru wewnętrznego reprezentanta i skłania się ku publicznym preselekcjom. Co prawda, preselekcje Hiszpanii towarzyszą niezmiennie od lat, jednak w przeciągu minionych 2 lat TVE wybierała wewnętrznie reprezentanta, następnie publiczność wraz z profesjonalnym jury wybierała utwór, który zaprezentowali poprzedni reprezentanci tego kraju na Eurowizji. Jak zapowiada prezes RTVE – tegoroczne zmagania będą obfitowały w wyjątkowe muzyczne prezentacje, dzięki czemu Hiszpania ma szansę ponownie pojawić się w top 10, a być może uda jej się zdobyć upragnione Grand Prix.

Już wcześniej informowaliśmy o tym, kto jest brany jako ewentualny reprezentant Hiszpanii. Wśród potencjalnych nazwisk była wymieniana Ruth Lorenzo, która – jak się okazało – została wybrana jako finalistka tegorocznych preselekcji. Wokalistka mimo niezbyt imponującej kariery muzycznej w Hiszpanii jest znana brytyjskim telewidzom z udziału w programie X Factor, podczas którego doszła do ćwierćfinału. Ruth niedawno podpisała kontrakt z wytwórnią Universal Music Spain, która jest największym koncernem muzycznym w kraju. Planowana premiera najnowszej międzynarodowej płyty artystki to jesień 2014 roku. W finale wykona utwór Dancing in the rain. Autorami piosenki są Ruth, a także znany hiszpański duet Jim Irvin oraz Julian Emery.

Drugim finalistą jest Jorge González – uczestnik takich programów jak Operacion TriunfoLa Voz (hiszpański odpowiednik programu The Voice) oraz finalista hiszpańskich preselekcji z 2009 roku. Jorge, podobniej jak Ruth, przygotowuje się do wydania swojej płyty. Wokalista jest fanem Eurowizji od lat, a sam udział w tym ogromnym przedsięwzięciu jest jego największym marzeniem. Czy w tym roku się uda? W finale Jorge wykona utwór Aunque Se Acabe El Mundo, którego autorami są Kiko Rodríguez, Bruno Nicolás, Leticia Fuentes oraz María José Fernández.

Kolejną finalistką jest Brequette Cassie – półfinalistka programu La Voz. Wokalistka do współpracy przy swojej debiutanckiej płycie zaprosiła wielu znanych i cenionych kompozytorów oraz producentów muzycznych. Wśród nich jest Thomas G: son (autor zwycięskiej Euphorii oraz Quédate conmigoTony Sanchez, który w tym roku będzie odpowiedzialny za część artystyczną podczas narodowego finału. Czy znane i sprawdzone nazwiska sprawią, że Brequette zaprezentuje bezkonkurencyjny utwór na miarę zwycięstwa w Eurowizji? W finale zaśpiewa piosenkę zatytułowaną Más (tłum. Więcej).

W finale zaprezentuje się także La Dama (wł.  Damaris Abad), która jest siostrą słynnego hiszpańskiego rapera Rasela. Współpracowała z wieloma muzykami, jednak na tle pozostałych finalistów jest najmniej znana. Jej nowy utwór, który wykona podczas hiszpańskiego koncertu będzie z pogranicza electro-popu z domieszką nurtu RnB. Czy utwór Estrella Fguaz da upragnione zwycięstwo w finale i pozwoli La Damie zaprezentować się europejskiej publiczności na Eurowizji w Kopenhadze?

Ostatnim wokalistą, który otrzymał bilet do finału jest Raúl, jedyny artysta, który jest znany szerszej publiczności w Hiszpanii i Portugalii. Raúl brał udział w hiszpańskich preselekcjach w 2000 roku, w których uplasował się na 2. miejscu – to wydarzenie otworzyło drzwi do sporej kariery. Rok później został wyróżniony podczas gali Spanish Music Awards, na której zdobył nagrodę w kategorii debiut roku. Do dnia dzisiejszego wydał 6 albumów. Obecnie pracuje nad najnowszym materiałem, którego premiera przewidziana jest pod koniec tego roku. W finale artysta zaprezentuje się z utworem Seguir Sin Ti, napisanym przez Williama Duque oraz Dominga Sáncheza.

Nadal nie znamy dokładnej daty planowanego finału hiszpańskich preselekcji. Prócz nazwisk finalistów oraz konkursowych utworów, które wybrzmią podczas koncertu, wiemy tylko tyle, że finał najprawdopodobniej odbędzie się w lutym. O tym, kto pojedzie do Kopenhagi zadecydują wspólnie widzowie i jury stosunkiem głosów 50/50. Hiszpania w tym roku zdaje się być bardziej chaotyczna, niżeli Rosja (która zmieniła datę finału narodowego) czy chociażby San Marino (Valentina trzeci raz zmieniła oficjalną premierę eurowizyjnego utowru). Publikacja finałowych piosenek ma nastąpić najpóźniej do połowy lutego. Fani w Hiszpanii spierają się o to, kto może być ewentualnym pretendentem do reprezentowania iberyjskiego kraju w Kopenhadze – coraz częściej mówi się o Ruth Lorenzo, która jest ceniona i lubiana wśród eurowizyjnych fanów, a jej stylistyka artystyczna z pewnością znalazłaby niejednego odbiorcę w Europie. W najnowszym notowaniu po piętach depcze jej Brequette, która – jak twierdzą fani – z pewnością będzie miała bardzo dobry utwór. Nie możemy zapominać również o Raúlu, bowiem może on mieć bardzo silne poparcie wśród widzów. O wszystkich najnowszych informacjach napływających z Hiszpanii będziemy informowali na naszej stronie na bieżąco.

Źródło: tve.es, OGAE España, inf. wł.

Zdjęcie: eurovision.tv