Chorwację w tym roku reprezentuje Nina Kraljić, zwyciężczyni pierwszej wersji programu The Voice of Croatia. Czy pierwszy głos Chorwacji wygra tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji?

Zanim pojawiaś się na Eurowzji, w 2015 roku wygrałaś pierwszą edycję programu The Voice of Croatia. Jak to jest być pierwszym głosem Chorwacji?

Zawsze dobrze jest być pierwszym zwycięzcą, bo pierwsza edycja jest zawsze najbardziej ekscytująca dla widzów i najciekawsze postaci się wówczas pojawiają. Poznałam w tym programu wielu interesujących ludzi i świetnych piosenkarzy.

W programie śpiewałaś wiele różnych utworów, od pop-jazzu do tradycyjnych melodii. Jaki jest Twój ulubiony styl muzyczny? W którym czujesz się najlepiej?

Nie lubię granic w muzyce, zwłaszcza na etapie tworzenia. Jeśli miałabym jednak wybierać, wybrałabym muzykę świata, filmowe ścieżki  dźwiękowe, orkiestry epic orchestral oraz etniczne piosenki tradycyjne. One mają międzynarodowy język, który może być zrozumiany przez każdego.

Wspomniałaś o filmach. Jesteś nie tylko piosenkarką, ale także aktorką dubbingową. Użyczyłaś głosu kilku postaciom w bajkach dla dzieci. Jak wspominasz tę pracę?

Dziękuję Ci za to pytanie! To było świetne doświadczenie, pracowałam tam przez pięć lat i były to bardzo twórcze lata. Możesz przejść z głosu dziewięcioletniej dziewczynki do chociażby różowego liścia na drzewie. To świetna forma gry aktorskiej.

Czy pomaga Ci w śpiewaniu?

Tak naprawdę to są dwie różne prace. Mówiąc szczerze, czasem to w ogóle nie pomaga, tylko wręcz przeciwnie. Ta praca narusza Twój głos, bo musisz przechodzić z wysokich dźwięków na swoje normalne rejestry. Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji staram się nie grać wielu dubbingowych ról. Moją dotychczasową ulubioną rolą była Zosia w bajce Jej Wysokość Zosia. To była rola bardzo uroczej, pięknej księżniczki. No, i był to Disney, a piosenki disneyowskie są rewelacyjne.

Wolisz chorwackie wersje językowe tych piosenek czy jednak te międzynarodowe?

Mówiąc szczerze, wolę te oryginalne, angielskie, ponieważ to one są oryginalne. Tak samo jak musiałabym wybierać między książką a filmem, to zawsze wybiorę film. Staraliśmy się jednak da z siebie wszystko, by zrobić to jak najlepiej.

Przez występem w The Voice…,  brałaś udział w programie Supertalent. Jak wspominasz przygodę w tym talent-show?

To było bardzo dawno temu, miałam 17 lat i wciąż szukałam siebie i swojego stylu muzycznego. Nie traktuję tego jednak jako błędu w swojej karierze, bo wszystko w naszym życiu dzieje się po coś. Błędy odgrywają bardzo znaczącą i ważną rolę w naszych karierach.

A nagrody? Są ważne? Ostatnio wygrałaś statuetkę Porin, gratulacje!

Dzięki. To najważniejsza nagroda muzyczna w Chorwacji i oczywiście wielkim zaszczytem było ją wygrać w kategorii „Debiut roku”. Ale najważniejsza dla mnie jest ciężka praca i bycie pomysłowym i dobrym jakościowo muzykiem. Nagrody motywują mnie do dalszego działania.

Przygotowujesz swój debiutancki album. Kiedy premiera?

Wciąż nad tym pracuję. Chcę go wydać po Eurowizji, najprawdopodobniej pod koniec roku. Znajdą się na nim moje piosenki oraz tradycyjne utwory etniczne, które lubię.

Dzięki za rozmowę, trzymamy kciuki!

Dzięki!

 ENGLISH

Before Eurovision, you won first season of The Voice of Croatia. How do you feel about being first Croatian voice?

It’s always good to be the first winner, because the first season is most exciting for audience and the most interesting people are going through it. I met really interesting people there, and amazing singers as well.

You sang many different songs during the show, from pop-jazz to traditional folk songs. What’s your favourite music style? In which one you feel the best?

I don’t like boundaries in music, especially in the creative proccess. If I had to prefer some genre, I would choose world music, movie soundtracks, epic orchestra and ethno traditional songs. It has an universal language, which can be understand by everybody.

You mentioned movies. You’re not only a singer, but also voice-actress. You gave your voice for some movie characters. How do you feel about that?

Thank you for this question! It’s pretty great, because for 5 years I did this job and it’s really creative. You can go from 9 y.o. little girl to pinky leave on the tree. It’s awesome proccess of acting.

Is that helping you in singing?

Actually, it’s two different jobs. To be honest, sometimes it’s not helping you at all. This job sticks your voice, because you have to go from high notes to your normal voice. During Eurovision Song Contest I try not to do so many dubbing roles. My favourite role so far was Sofia in „Sofia the First”, because she is really cute , beautiful princess. And it’s Disney and Disney’s song are awesome.

Do you prefer Croatian version of this songs or those international?

Well, to be honest I like original versions more, because they are original. The same is when I have to choose between books and movies – I will always choose books. But we tried to do our best to do it as good as possible.

Before The Voice…, you did Supertalent. How do you remember this contest?

It was really long time ago, I was only 17. I was still finding myself in my own style of music. But I don’t treat it as a mistake, because everything in our lives is for a reason. Mistakes play really big and important role in your carrer.

What about awards? Are they important? You recently got a Porin award, congratulations!

Thanks. It’s the most important Croatian award and it’s big honour to win it. But the most important thing is to work hard and be creative and quality musician. Awards can give you a motivation for going to the next step.

You’re preparing your debut album. When it’s gonna be released?

I’m still working on it. I want to release it after Eurovision, probably at the end of the year. It’s gonna be my songs and this ethno traditional songs which I like.

Thank you for the interview!

Thanks!

 fot. materiały prasowe

Poprzedni artykułPrzygotowania Grety Salome
Następny artykuł[UPD] Monika Kuszyńska jurorką na Eurowizji 2016!
Sergiusz Królak
Udziałem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji żyję dosłownie od urodzenia, ponieważ Edyta Górniak stanęła na dublińskiej scenie trzy dni po moich narodzinach. Chociaż konkurs uważnie śledzę od 2011 roku, moje pierwsze wspomnienia sięgają 2003 roku. W OGAE Polska jestem od 2015 roku, od razu dołączyłem też do redakcji Eurowizja.org. Jestem wice-naczelnym ds. szybkiego reagowania, zajmuję się również artykułami na temat Polski i Wielkiej Brytanii. Do swoich ulubionych utworów z Eurowizji zaliczam zarówno te ambitniejsze („Neka mi ne svane” Danijeli Martinović, „Love or Leave” grupy 4Fun czy „Play” Jüriego Pootsmanna), jak i te bardziej imprezowe („Glorious” grupy Cascada czy „Jestem” Magdaleny Tul).