Melodi Grand Prix 2020: Który z artystów z Zachodniej Norwegii awansuje do finału? Jak oglądać?

Uczestnicy 4. półfinału Melodi Grand Prix w Norwegii (fot. materiały prasowe/NRK)

W ubiegłą sobotę poznaliśmy kolejną finalistkę Norweskich preselekcji. Została nią Kristin Husøy, wygrała oba duele i tym samym awansowała do finału, który odbędzie się w połowie lutego. Tymczasem kolejna czwórka artystów z Norwegii Zachodniej czeka na swoją kolej.

Oglądaj 4. półfinał Melodi Grand Prix 2020 

Oglądaj 4. półfinał Melodi Grand Prix 2020 na YouTube

Norwegia a Eurowizja  uczestnicy 4. półfinału (Zachodnia Norwegia)

Z pełnymi wersjami piosenek można zapoznać się na oficjalnej stronie MGP

Hege BjerkPang (Martin Bjerkreim, Trygve Stakkeland, Hege Bjerkreim)

Kształci się w Norweskim Kolegium Historii Muzycznej w Oslo. Pierwszy swój album zatytułowany Alt med drømme om wydała w 2016 roku. Otrzymał bardzo dobre recenzje, między innymi od radia NRK. Krytycy zgodnie twierdzili, że Hege jest artystką kompletną, z dobrymi tekstami i dużą pasją. Obecnie kończy swój drugi album. Piosenkę, którą wykona  podczas Melodi Grand Prix opowiada o tym, jak nieodpowiednie odżywianie się, przejęło kontrolę nad życiem. Utwór wyprodukowała wspólnie wraz ze swoim mężem oraz przyjacielem.

Magnus BoknOver The Sea (Alexander Rybak, Joakim With Steen, Magnus Bokn)

Magnus rozpoczął karierę już jako 13-nasto latek. W rodzinnym mieście Stavanger stał się znany jako członek zespołów Royal Oil oraz Adopting Peter, gdzie pełnił funkcję wokalisty. W kolejnych latach próbował swoich sił w show biznesie, biorąc udział w lokalnej wersji Idola. Popularność zdobyta w tym programie pozwoliła mu na organizację trasy koncertowej, gdzie wraz z takimi artystami jak Tommy Fredvang, Izabell i Stavangerkameratene koncertował na terenie Norwegii. W 2017 roku wziął udział w kolejnym talent-show. Tym razem postawił na The Voice, gdzie również został zauważony. Magnus studiuje muzykę popularną i koncentruje się na karierze wokalisty oraz autora piosenek. Jego kompozycja została wyprodukowana przez uznane eurowizyjne postacie takie jak Alexander Rybak czy JOWST.

Oda Loves YouLove Who We Love (Magnus Bertelsen, Oda Evjen Gjøvåg)

Przez całe swoje dzieciństwo Oda poświęcała czas na uczęszczaniu do szkół kulturalnych, brała udział w wielu konkursach, trenowała taniec i szkoliła swój głos pod okiem specjalistów. W wieku 19 lat przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie również szkoliła się wokalnie. Po 7 latach wróciła do Norwegii, od tego czasu pisze piosenki dla różnych artystów min. Alana Walkera. Jej konkursowa propozycja symbolizuje jej pragnienie szerzenia miłości poprzez muzykę.

Nordic TenorsIn A Special Place (Einar Kristiansen Five, Jan-Tore Saltnes)

Nordic Tenors to norweska grupa założona w 2003 roku w Bergen. Członkami są: Sveinung Hølmebakk, Jan-Tore Saltnes i Roald Haarr. Ideą Nordic Tenors było stworzenie grupy muzycznej, która łączy muzykę klasyczną z popem. W przeszłości zespół śpiewał przed rodziną królewską oraz na otwarciu nowej Opery w Oslo w 2008 roku. Od 2003 roku grupa wykonała ponad 900 koncertów i występów w całej Skandynawii oraz w Stanach Zjednoczonych. Świąteczna trasa koncertowa stała się jedną z najbardziej udanych tras w Norwegii. Wydali łącznie osiem albumów i jedno DVD.

W tym półfinale zobaczymy też automatyczną finalistkę Ulrikke Brandstorp z piosenką Attention. Wokalistka stała się znana Norwegom dzięki swojemu 2. miejscu w Stjernekamp w 2018 roku. Jednak rozpoznać ją może wielu fanów MGP. W konkursie uczestniczyła w 2017 roku, gdzie dotarła do złotego finału z piosenką Places. Jeszcze wcześniej w 2013 uczestniczyła w Idolu jednak nie dostała się do finałowej dziesiątki.

Do automatycznych finalistów w składzie: Akuvi, Didrik & Emil Solli-TangenSondreyTone DamliUlrikke Brandstorp oraz zakwalifikowanych artystów trzech półfinałów – Raylee, Reina Alexandra oraz Kristiny Husøy dołączą laureaci z pozostałych dwóch koncertów. Finał tegorocznej 60. edycji Melodi Grand Prix odbędzie się 15 lutego w Trondheim Spektrum w centralnej części kraju.

Norwegia a Eurowizja: Zasady półfinałowe

W każdym z półfinałów zmierzy się 4. uczestników, którzy powalczą ze sobą w parach. Zwycięzcy bitew przejdą do następnej, decydującej rundy zwanej Złotym Pojedynkiem, po której poznamy kto z tej dwójki awansuje do Wielkiego Finału. W tym roku wyniki zależeć będą jedynie od norweskich widzów, którzy po raz pierwszy zamiast SMS-ów, skorzystają z głosowania internetowego. Co tydzień na scenie prezentować się też będą finaliści konkursu, by mieć podobną ilość występów.

Norwegia a Eurowizja: prowadzący Melodi Grand Prix 2020

Wyjątkowo tegoroczną edycję MGP prowadzi trójka prowadzących. Kare Magnus Bergh zaprosił telewidzów do zabawy już po raz szósty, natomiast Ingrid Gjessing Linhave oraz Ronny Brede Aase zadebiutowali w tej roli.

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60 letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą ilość ostatnich zajętych miejsc. (1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012). W zeszłorocznej edycji kraj reprezentowało trio KEiiNO, które swoim przebojem zachwyciło europejczyków, zdobyli wysokie szóste miejsce z pierwszym miejscem w głosowaniu publiczności. Niecały miesiąc temu zespół został zaproszony na Songfestivalfeest w Amsterdamie.

Źródło : nrk.com, eurovision.tv Foto: nrk.com

Exit mobile version