W tym roku norweski nadawca NRK planuje hucznie obchodzić 60-lecie udziału Norwegii na Konkursie Piosenki Eurowizji. Selekcje podzielone są na 5 półfinału i już dzisiaj o 19:50 czeka nas pierwszy z nich. Jak oglądać?
Norwegia a Eurowizja: uczestnicy 1. półfinału Melodi Grand Prix 2020
W pierwszym koncercie półfinałowym (Południowa Norwegia) wystąpią :
- Raylee – Wild (Raylee, Andreas Stone Johansson, Laurell Baker & Anderz Wrethov)
Raylee to kolejna uczestniczka Stjernekamp, w którym brała udział w 2014 roku. Za to w 2015 wystąpiła w MGP z piosenką Louder. W 2016 roku zatańczyła w norweskim Tańcu z gwiazdami, otrzymując wysokie 3. miejsce.
- Lisa Børud – Talking About Us (Jimmy Jansson, Maia Wright, Laurell Barker & Anderz Wrethov)
Lisa pochodzi z muzykalnej rodziny. Swój pierwszy album solowy wydała w wieku pięciu lat. Po ukończeniu hip-hopowej linii tanecznej na Bårdar w Oslo w 2017 jej kariera znów się rozpoczęła w związku z udziałem Lisy w Stjernekamp. Tam odniosła sukces dzięki wielu fantastycznym numerom piosenek i tańców. W 2018 roku Lisa tańczyła i śpiewała z Aleksandrem Rybakiem w wielkim finale Eurowizji w Portugalii.
- Kim André Rysstad – Rainbow (Kim André Rysstad, Knut Bjørnar Asphol)
W Melodi Grand Prix uczestniczył w 2012 z piosenką So Wonderful. Jesienią i zimą 2019 roku ponownie stał się znany wszystkim Norwegom dzięki udziałowi w show dla śpiewających gwiazd Stjernekamp, gdzie udał się do finału.
- Geirmund – Come Alive (Eric Lumiere, Jonas H. Jensen, Niklas Rosstöm)
Pracuje zarówno jako autor piosenek i artysta, jak i pedagog wokalny w muzycznym liceum oraz Uniwersytecie w Agder, w którym uczył się na wydziale rytmiki. W 2013 uczestniczył w norweskiej wersji The Voice, w którym doszedł do etapu występów na żywo.
W trakcie półfinału przedstawi też swoją piosenkę Take My Time finalista Sondrey. W 2016 roku artystka uzyskał rekordowy kontrakt, gdy był w programie muzycznym The Stream dla norweskiej telewizji NRK, a w 2019 roku zajął 3. miejsce w Stjernekamp. Oprócz tego, że jest artystą, jest członkiem kolektywu muzycznego SAFEHOUSE, który tworzy muzykę dla świata K-Pop.
Norwegia a Eurowizja: automatyczni finaliści Melodi Grand Prix 2020
Do konkursu finałowego zakwalifikowali się :
- Didrik & Emil Solli-Tangen – Out of Air (Eric Lumiere, Jonas H Jensen, Niklas Rosstöm) – premiera: 17 stycznia
- Ulrikke Brandstorp – Attention (Christian Ingebrigtsen, Kjetil Mørland, Ulrikke Brandstorp) – premiera: 31 stycznia
- Akuvi – Som du er (Beatrice Akuvi Kumordzie, Andreas Stone) – premiera: 24 stycznia
- Sondrey – Take My Time (Ola Frøyen, Eric Lumiere, Terchi Pippuri)
- Tone Damli – Hurts Sometimes (Helge Moen, Jim Bergsted, Jethro Fox, Tone Damli) – premiera: 7 lutego
Większość finalistów ma już doświadczenie w tych preselekcjach. Didrik reprezentował kraj podczas Eurowizji 2010, Emil Solli-Tangen jako część Gromth uczestniczył w MGP 2013, Ulrikke z utworem Places pojawiła się w MGP 2017. Tone Damli zaś z utworem Butterfly w 2009 roku przegrała bój o Eurowizję z Alexandrem Rybakiem. Ich piosenki publikowane będą co piątek.
Norwegia a Eurowizja: Zasady półfinałowe
W każdym z półfinałów zmierzy się 4. uczestników, którzy powalczą ze sobą w parach. Zwycięzcy bitew przejdą do następnej, decydującej rundy zwanej Złotym Pojedynkiem, po której poznamy kto z tej dwójki awansuje do Wielkiego Finału. W tym roku wyniki zależeć będą jedynie od norweskich widzów, którzy po raz pierwszy zamiast SMS-ów, skorzystają z głosowania internetowego. Co tydzień na scenie prezentować się też będą finaliści konkursu, by mieć podobną ilość występów.
Norwegia a Eurowizja: prowadzący Melodi Grand Prix 2020
Wyjątkowo tegoroczną edycję MGP poprowadzi trójka prowadzących. Kare Magnus Bergh zaprosi telewidzów do zabawy już po raz szósty, natomiast Ingrid Gjessing Linhave oraz Ronny Brede Aase zadebiutują w tej roli.
Jestem trochę zdenerwowany, ponieważ jest to coś zupełnie innego, niż to co robiłem do tej pory. Chodzi jednak o muzykę i zabawę. Nie mogę się doczekać! – komentuje Rony
Kiedy dowiedziałam się, że to ja poprowadzę tegoroczny finał Melodi Grand Prix byłam absolutnie przepełniona radością. Jest to coś wyjątkowego, o czym marzyłam od dawna. – komentuje Ingrid.
Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji
Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60 letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą ilość ostatnich zajętych miejsc. (1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012). W zeszłorocznej edycji kraj reprezentowało trio KEiiNO, które swoim przebojem zachwyciło europejczyków, zdobyli wysokie szóste miejsce z pierwszym miejscem w głosowaniu publiczności. Niecały miesiąc temu zespół został zaproszony na Songfestivalfeest w Amsterdamie.
Źródło: nrk.no Foto: nrk.no