Nowy format Melodi Grand Prix  spotkał się z poważnymi zagrożeniami ze strony lokalnych wytwórni. Mimo tego telewizja norweska otrzymała imponującą liczbę zgłoszeń.

Przez wiele lat sukcesy Norwegii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji miały miejsce naprzemiennie z porażkami. Rok 2013 przyniósł zasadnicze zmiany jeśli chodzi o osobę nadzorującą norweskie preselekcje – Melodi Grand Prix. Zmiany w formacie, które wprowadziła nowa koordynatorka – Vivi Stenberg były szczególnie widoczne w 2014 roku. Jednak dzięki nowej energii, Norwegia dwa lata z rzędu znalazła się w czołowej dziesiątce.

Ten sukces przyczynił się do wzrostu popularności MGP wśród norweskich artystów. Do przyszłorocznej edycji selekcji zgłoszono aż 800 piosenek. Jest to znaczny wzrost porównując z ubiegłoroczną ilością (600 zgłoszeń).

Vivi Stenberg zaznacza, że wśród zgłoszonych piosenek jest bardzo duża różnorodność stylistyczna (w przeciwieństwie do zeszłego roku) oraz pojawia się dużo więcej piosenek po norwesku. Większość nadesłanych kompozycji pochodzi z Norwegii ale też znalazły się kompozycje szwedzkie i brytyjskie, a nawet amerykańskie i australijskie.

Na początku wakacji pojawił się problem potencjalnego bojkotu MGP przez niektóre wytwórnie płytowe w Norwegii. Miało to związek z podpisanym kontraktem partnerskim pomiędzy EBU a wytwórnią Universal, która otrzymała wyłączne prawa do wszystkich piosenek biorących udział w ESC. Lokalne wytwórnie obawiały się utraty zysków z wydania singli oraz pobrań online. Ostatecznie doszło do porozumienia pomiędzy przedstawicielami stron, co można zaobserwować po znaczącym wzroście zgłoszeń.

Kolejnym argumentem przytoczonym przez Stenberg jest orientacja MGP na twórców piosenek a nie na wykonawców. Sukces Karin Park (2013) oraz Josefin Winther (2014) prrzyczynił się do wzrostu zainteresowania konkursem w tym środowisku.

Pełen format MGP 2015 nie jest jeszcze znany. Odświeżony format w 2014 roku spotkał się ze sporą krytyką, która dotyczyła kształtu półfinałów i doboru stylistycznego piosenek. Stenberg podkreśla, że krytyka została już wzięta pod uwagę przy organizacji finału w 2014 roku. Doprowadziło to do znacznego wzrostu pozytywnych opinii.

Melodi Grand Prix 2015 wybierze 54. reprezentanta Norwegii na Konkurs Piosenki Eurowizji.

 

Źródło: NRK

Poprzedni artykułIrlandia czeka na piosenki
Następny artykułPoznaj uczestników JESC 2014: Vincenzo z Włoch
Maciej Sychowiec
W OGAE Polska od 2007 roku, a w redakcji od 2008. W ramach redakcji zajmuję się głównie Finlandią, Estonią, Węgrami i Szwecją. Przygoda z Konkursem zaczęła się w 1998 roku kiedy zafascynowała mnie prezentacja wyników. Eurowizję cenię za różnorodność na wszelkich możliwych polach oraz impuls do poznawania poszczególnych rynków muzycznych. Wśród swoich ulubionych utworów mam "Deli" (2008), "Leave me alone" (2007), "Birds" (Holandia 2013), "Something better" (2014) "A monster like me" (2015), "1944" (2016), Blackbird (2017), Viszlát Nyár (2018).