fot. NRK Presse (NRK Team)

W ubiegłą sobotę poznaliśmy kolejną finalistkę Norweskich preselekcji. Została nią Raylee, która swoim przebojem Wild wygrała oba duele i tym samym awansowała do finału, który odbędzie się w połowie lutego. Tymczasem kolejna czwórka artystów czeka na swoją kolej.

Oglądaj 2. półfinał Melodi Grand Prix 2020

Norwegia a Eurowizja: uczestnicy 2. półfinału Melodi Grand Prix 2020

W drugim koncercie półfinałowym (Wschodnia Norwegia) wystąpią :
  1. JÆGERHow about Mars (Roel Rats, Synne Vorkinn, Chris Wortley oraz Sindre T. Jenssen)

Pochodzi z Oslo i okolicznego Asker, ale sporą część swojego dzieciństwa spędziła w Kanadzie i USA z jej dyplomatyczną rodziną. Jæger jest muzykiem od kiedy była dzieckiem. Jako nastolatka grała w zespołach rockowych w Stanach. Obecnie oferuje electro-pop rocka, a w swojej muzyce łączy zaczerpnięte inspiracje z Ameryki Północnej z doświadczeniami w rodzinnej Norwegii. W 2017 roku uczestniczyła w norweskiej wersji The Voice.

2. Kim Wigaard & Maria Mohn Fool for love (Torbjørn Raae, Arve Furset, Kim Wigaard Johansen oraz Maria Mohn )

Zarówno Kim i Maria są trenerami wokalnymi. Kim od wielu lat pracuje w Norwegii i za granicą, gdzie śpiewa w musicalach, operach i kabaretach. Ma za sobą występy w Norweskiej Operze i balecie. Studiował na Norweskiej Akademii Muzycznej w Nowym Jorku. W przeszłości dotarł do półfinału w Norweskiej wersji Idola oraz The Voice, a ostatnio mogliśmy go oglądać w programie telewizyjnym – All Together Now. Maria jest absolwentką Norweskiej Akademii Muzycznej, piosenkarką, autorką tekstów, pianistką, komikiem oraz aktorką. Śpiewała w grupie muzycznej PUST, która była nominowana do Spellemann, czyli norweskiego odpowiednika nagród Grammy. Występuje w norweskim chórze solistycznym, jest wokalistką różnych zespołów i orkiestr. Wydała swój debiutancki album we wrześniu 2010 roku, który otrzymał świetne recenzje, co poskutkowało w wyprzedaniu wszystkich egzemplarzy w nieco ponad tydzień po premierze.

3. Rein AlexanderOne Last Time (Erik Småland, Kristoffer Tømmerbakke oraz Rein Alexander)

Rein Alexander jest doświadczonym muzykiem. Zna się na wielu gatunkach, a jako dziecko śpiewał w legendarnym chłopięcym chórze Sølvguttene. Mieszkał nie tylko w Norwegii ale też w Stanach Zjednoczonych, Islandii, Londynie, Włoszech i Szwecji jako student i profesjonalista. Otrzymał nagrody w takich szkołach jak Królewska Akademia Muzyczna (Wielka Brytania) i Akademia Muzyczna w Reykjaviku (Islandia). W 2003 roku zwyciężył w NRK show Kjempesjansen.

4. Tore PettersenThe Start of Something New (Tore Petterson oraz Knut Bjørnar Asphol )

Urodził się w Drammen niedaleko Oslo. Znany aktor, komik, piosenkarz. Zasiadał w jury norweskiej wersji Tańca z Gwiazdami. Przez 8 lat grał także z legendą jazzu – Olą Calmeyer. W tegorocznym konkursie Melodi Grand Prix weźmie udział po raz pierwszy.

Z pełnymi wersjami piosenek można zapoznać się na oficjalnej stronie MGP

W trakcie najbliższego półfinału przedstawią też swoją piosenkę Out of Air finaliści Didrik & Emil Solli-Tangen. Zarówno Didrik jak i jego brat Emil mają za sobą doświadczenie w Melodi Grand Prix. Didrik wygrał cały konkurs z piosenką My Heart Is Yours w 2010 roku, kiedy to Norwegia była gospodarzem konkursu, natomiast Emil występował w 2013 roku, gdzie dotarł do finału wraz z metalowym zespołem Gromth.

Do automatycznych finalistów w składzie: Akuvi, Didrik & Emil Solli-Tangen, Sondrey, Tone Damli, Ulrikke Brandstorp oraz zakwalifikowanej artystki z pierwszego półfinału – Raylee, dołączą laureaci z pozostałych koncertów. Finał tegorocznej 60 edycji Melodi Grand Prix odbędzie się 15 lutego w Trondheim Spektrum w centralnej części kraju.

Norwegia a Eurowizja: Zasady półfinałowe

W każdym z półfinałów zmierzy się 4. uczestników, którzy powalczą ze sobą w parach. Zwycięzcy bitew przejdą do następnej, decydującej rundy zwanej Złotym Pojedynkiem, po której poznamy kto z tej dwójki awansuje do Wielkiego Finału. W tym roku wyniki zależeć będą jedynie od norweskich widzów, którzy po raz pierwszy zamiast SMS-ów, skorzystają z głosowania internetowego. Co tydzień na scenie prezentować się też będą finaliści konkursu, by mieć podobną ilość występów.

Norwegia a Eurowizja: prowadzący Melodi Grand Prix 2020

Wyjątkowo tegoroczną edycję MGP prowadzi trójka prowadzących. Kare Magnus Bergh zaprosił telewidzów do zabawy już po raz szósty, natomiast Ingrid Gjessing Linhave oraz Ronny Brede Aase zadebiutowali w tej roli.

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60 letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą ilość ostatnich zajętych miejsc. (1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012). W zeszłorocznej edycji kraj reprezentowało trio KEiiNO, które swoim przebojem zachwyciło europejczyków, zdobyli wysokie szóste miejsce z pierwszym miejscem w głosowaniu publiczności. Niecały miesiąc temu zespół został zaproszony na Songfestivalfeest w Amsterdamie.

Źródło : nrk.com, eurovision.tv Foto: nrk.com