Poznaliśmy zwycięzców Melodi Grand Prix 2019. Będzie to trio KEiiNO,  którzy wykonają swój utwór Spirit in the Sky.

Gośćmi specjalnymi tegorocznego Melodi Grand Prix była ubiegłoroczna zwyciężczyni Eurowizji – Netta Barzilai, która wykonała swój przebój Toy oraz Alexander Rybak, który wykonał swoją eurowizyjną piosenkę That’s How You Write A Song

Po głosowaniu jury międzynarodowego  wyniki przedstawiały się następująco:

 • 4 głosy (Gruzja, Hiszpania, Macedonia, Irlandia) D’Sound Mr. Unicorn
 • 3 głosy (Portugalia, Szwajcaria, Węgry) Adrian Jørgensen The Bubble
 • 1 głos (Dania) Mørland En livredd mann 
 • 1 głos (Włochy) Anna-Lisa Kumoji Holla
 • 1 głos (Izrael) KEiiNO Spirit in the Sky

Po głosowaniu jury przedstawiono najlepszą czwórkę. Do dalszego etapu awansowali :

 • D’Sound
 • KEiiNO
 • Anna-Lisa
 • Adrian Jørgensen

Zostali podzieleni na dwa duele :

 • D’Sound kontra KEiiNO – awasowało KEiiNO
 • Anna-Lisa kontra Adrian Jørgensen awansował Adrian Jørgensen

W Superfinale zwyciężyło KEiiNO i to oni będą reprezentować Norwegię podczas nadchodzącego Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

Kim są reprezentanci Norwegii?

W skład tria Keiino wchodza Alexnadra Rotan, Tom Hugo i Fred Buljo.
Alexandra Rotan to kolejna wokalistka, której fanom Eurowizji nie trzeba przedstawiać. To 23 letnia wokalistka, która w zeszłym roku w duecie z Stellą Mwangi zajęła wysokie 4 miejsce w finale Melodi Grand Prix. Użyczyła również swojego wokalu na utworach popularnego DJ’a, Alana Walkera.
Tom Hugo to kolejna postać znana z wcześniejszych edycji Melodi Grand Prix. W 2013 konkurował z utworem Det Er Du, odpadając w półfinale. Tom komponuje utwory nie tylko dla siebie ale również dla artystów zza granicy. Stworzone przez niego utwory są popularne w Niemczech, Chinach czy Japonii.
Fred Buljo to trzydziestoletni norweski piosenkarz, finalista Norske Talenter z 2008 roku, gdzie występował z grupą rapową Douva. Koncertuje w całej Skandynawii oraz Rosji, uważany za jednego z najlepszych norweskich artystów.

Norwegia wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, w czwartek, 14 maja. Rywalem KEiiNO  w tym półfinale będzie m.in. Sergey Lazarev z Rosji.  W zeszłym roku Norwegię reprezentował Alexander Rybak z piosenką That’s How You Write A Song, która zajęła 15. miejsce w wielkim finale.

Źródło, nrk.no Foto: Kristian Sitarz

Poprzedni artykułMołdawia: Anna Odobescu jedzie do Izraela!
Następny artykułPortugalia: Trofeum Festival da Canção 2019 dla Conana Osírisa
Ignacy Sroka
Moja przygoda z Eurowizją trwa od 2003 roku od zwycięstwa Lou w niemieckich preselekcjach, które transmitowało na żywo TVP. Bardzo cenię piosenki wykonywane w językach narodowych, a w szczególności etniczne bałkańskie ballady i typowe szlagiery skandynawskie. Zwracam szczególną uwagę na sposób prowadzenia show, a pewnie większość z was przyzna mi rację że Petra Mede i Mans Zelmerlow spisali się najlepiej. Do moich ulubionych wykonawców z Eurowizji zaliczam Carolę, Saarę Aalto, Keiino, Claudię Faniello, Valentinę Monettę, Anzeja Dezana, Eline Nechayevą oraz Zlate Ognevich. W OGAE Polska od 2015 roku, a w redakcji zajmuję się Norwegią oraz Czechami.

3 KOMENTARZE