Jeszcze tak niedawno poznaliśmy nowych reprezentantów Norwegii na nadchodzący konkurs, a kraj przygotowuje się już,  do kolejnej edycji Melodi Grand Prix. W przyszłym roku norweski nadawca NRK, będzie obchodzić swój sześćdziesiąty udział, dlatego telewizja chce tę rocznicę świętować w wielkim stylu.

Lokalny finał narodowy zwanym Melodi Grand Prix, którego możemy śledzić już od 1960 roku będzie w przyszłym roku obchodził swoje 60. urodziny. Telewizja Norsk rikskringkasting AS – NRK z tej okazji zaplanowała aż pięć półfinałów oraz wielki finał.

Koncerty półfinałowe mają mieć charakter regionalny, a w każdnym z nich będą uczestniczyć artyści z : północnej, wschodniej, zachodniej, południowej i środkowej Norwegii. Dokładne dane i format nie został jeszcze opublikowany. W finale weźmie udział 10 artystów, z czego 5 wybiorą widzowie oraz tyle samo jury. Wszystkie koncerty jednak będą odbywać się na terenie Oslo, a organizatorzy mają nadzieję na duże zaangażowanie poszczególnych regionów w przyszłoroczny konkurs MGP.

Norwegia ma dosyć spore doświadczenie z rozszerzonym formatem Melodi Grand Prix. W 2006 roku wprowadzono system z trzema półfinałami oraz etapem drugiej szansy. Każdy z półfinałów, wzorem swojego wschodniego sąsiada, odbywał się w innym mieście. Dzięki temu MGP zawitało do takich miast jak: Bergen, Bodø, Stavanger. W 2014 roku zmodyfikowano format i półfinały odbywały się trzy dni pod rząd. Od 2015 roku ze względu na koszty zrezygnowano z tej opcji.

Norwegia: Prawdziwy nordycki duch. Reakcje po wygranej KEiiNO w Melodi Grand Prix

Zainteresowani nie mają dużo czasu na zgłoszenie się do przyszłorocznego konkursu Melodi Grand Prix. Termin nadsyłania swoich propozycji poprzez specjalnie do tego stworzoną platformę upływa 17 maja, czyli dzień przed finałem Eurowizji 2019.

Norwegia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku, a od tego czasu konkursem zajmuje się nadawca publiczny NRK. W ciągu swojej blisko 60 letniej historii, kraj wygrał trzykrotnie: w 1985 (Bobbysoks La det swinge), w 1995 (Secret Garden Nocturne) oraz  w 2009 (Alexander Rybak Fairytale). W swojej historii konkursowej Norwegia posiada także największą ilość ostatnich zajętych miejsc. (1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001, 2004, 2012)

Źródła: nrk.no, songfestival.be Foto: songfestival.be

5 KOMENTARZE