Nowe a stare zasady głosowania: jak rozumieć głosowanie w 2016 roku?

Zaskakująca zmiana procedury głosowania podczas Konkursu Piosenki Eurowizji! W artykule wyjaśniamy krok po roku nowe zasady. 

W tym roku zasady głosowania zmieniają się diametralnie w porównaniu do poprzednich lat. Zasady przechodzą totalną metamorfozę  Za nim przejdziemy do faktycznych zasad. Konieczne jest prześledzenie ostatnich form głosowania.

W latach 2010-2012 (2009 w finale) głosy każdego kraju były kształtowane następująco: pierwsza dziesiątka jury (1 punkt dla dziesiątej piosenki, a 12 punktów dla pierwszej piosenki) była sumowana z pierwszą dziesiątką widzów (1 punkt dla dziesiątej piosenki, a 12 punktów dla pierwszej piosenki). Zsumowane wyniki były przekształcane w tradycyjną skalę 1,2,3,4,5,6,7,8,10 i 12 punktów, gdzie 12 punktów otrzymywała piosenka, która była pierwsza w zsumowanym rankingu. Jeśli w zsumowanym rankingu następował remis wyższą notę otrzymywała piosenka, która była wyżej w głosowaniu widzów.

W latach 2013-2015 głosy każdego kraju były kształtowane następująco: pod uwagę brano całkowity ranking widzów i jury. Końcowa puktacja danego państwa to wynik zsumowania rankingów widzów i jury. Pierwsza dziesiątka w zsumowanym rankingu otrzymywała punkty 1-8, 10, 12 (gdzie 1 otrzymywała piosenka, która w zsumowany rankingu była dziesiąta, a 12 punktów piosenka, która w zsumowany rankingu była pierwsza).

Od 2016 roku zasady będą wyglądać następująco:

 

 

 

Decyzja o zmianie zasad głosowania była dyskutowana przez Grupę Referencyjną od 2012 roku. Zmiana procedury głosowania została podjęta na podstawie anonimowego głosowania członków Grupy. Inicjatywa o zmianie głosowania została podjęta przez szwedzkiego nadawcę, telewizję SVT. Podobny system głosowania funkcjonuje w szwedzkich preselekcjach – Melodifestivalen od 2012 roku. W 2015 ten system zastosowano w duńskich selekcjach – Dansk Melodi Grand Prix oraz fińskcih selekcjach Uuden Musiikin Kilpaliu.

 

Prześledźmy wyniki głosowania w 2014 i 2015 roku. W obu przypadkach zwycięzca pozostawałby bez zmian. W 2015 Włochy, które zajęły 1. miejsce w głosowaniu widzów i 6. miejsce w głosowaniu jurorow ostatecznie znalazłby się na 2. miejscu (faktycznie były na 3. miejscu). W 2014 Polska piosenka My Słowianie zajęłaby 8. miejsce (faktycznie zajęła 14. miejsce), a w 2015 In The Name of Love zajęłoby jedną pozycję wyżej (22. miejsce) niż w rzeczywistości.

Źródło: eurovision.tv, EBU, własne

Exit mobile version