Telewizja Polska przedstawiła nowe pomysły związane z Konkursem Piosenki Eurowizji – dotyczą one sposobu wyboru reprezentanta na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbędzie się na Ukrainie oraz na 14. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który odbędzie się na Malcie.
Zarząd Telewizji Polskiej podjął decyzję, że uczestnicy Festiwalu w Opolu oraz kandydaci do krajowych preselekcji przed 62. Konkursem Piosenki Eurowizji będą wybierani w regionalnych eliminacjach, przy wsparciu telewidzów, którzy – tak jak w tym roku – będą oddawali głosy za pomocą SMS-ów.
Telewizja Polska chce, aby Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Festiwal w Opolu, czyli dwa wielkie szyldy muzyki i rozrywki, były obecne na antenie przez cały rok. Będziemy robić eliminacje regionalne do Eurowizji i Opola. Nie wiem, czy uda się to jeszcze tej jesieni – wyjaśnia prezes TVP Jacek Kurski. Ponadto dodaje: – Eliminacje będą odbywały się raz w miesiącu, a transmisje z koncertów zobaczymy w TVP. – Te wydarzenia są obowiązkiem mediów publicznych i ludzi, którzy chcą odbudowy ich siły – dodaje.
Fani konkursu na pewno zwrócą uwagę na spore podobieństwo w nowej formule wyboru polskiego reprezentanta do sposobu selekcji szwedzkich nadawców publicznych – Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (RS), którzy wykorzystują ten format od 1959 roku (z mniejszymi i większymi zmianami). Preselekcje noszą nazwę Melodifestivalen (podzielone są na ćwierćfinały, półfinały i finał). Przyglądając się historii szwedzkich preselekcji, które są najbardziej popularnym w tym kraju programem telewizyjnym, może się wydawać, że polski nadawca robi krok w dobrą stronę – możliwe, że przyczyni się to do większej promocji Eurowizji w naszym kraju, a także wyboru prawdopodobnie najlepszego reprezentanta, bowiem aż 6 zwycięzców Melodifestivalen (między innymi Måns Zelmerlöw, Loreen, ABBA) wygrywało Konkurs Piosenki Eurowizji, a 18 kolejnych znalazło się w TOP5 klasyfikacji końcowej.
Przy wyborze reprezentanta Telewizji Polskiej ma pomóc Polskie Radio oraz regionalne ośrodki TVP. Tegoroczna edycja Eurowizji zgromadziła w Polsce przed telewizorami średnio 5,1 mln telewidzów. Może dzięki zmianie formatu polskich preselekcji uda się pobić ten wynik w 2017 r.
Dodatkowa wiadomość dotyczy Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Telewizja Polska podjęła wstępną decyzję, że wyśle reprezentanta na to muzyczne wydarzenie, które odbędzie się w Valletcie na Malcie 20 listopada bieżącego roku. Centrum informacji TVP potwierdza, że poważnie rozważa powrót do dziecięcej wersji Eurowizji:
W TVP1 trwają prace nad rozważanym udziałem Telewizji Polskiej w Eurowizji dla Juniorów, obecnie trwa przygotowywanie dokumentów koniecznych do przystąpienia do tego międzynarodowego konkursu.
Telewizja Polska ma czas na zgłoszenie naszego reprezentanta do 30 czerwca bieżącego roku. Wstępnie wiadomo, że polski nadawca jest w trakcie kompletowania dokumentów i chce, by wybór krajowego wykonawcy odbył się poprzez krajowe preselekcje, tak jak wybrano wokalistę na dorosłą wersję Eurowizji w marcu.
Polska nie radziła sobie dotychczas zbyt dobrze na Konkursie Piosenki Eurowizji dla dzieci. Dotychczas braliśmy w nim udział dwukrotnie zajmując 16. (przedostatnie) miejsce w 2003 roku i 17. (ostatnie) miejsce w 2004. Naszymi reprezentantami była odpowiednio: Kasia Żurawik z piosenką Coś mnie nosi i zespół KWADro z utworem Łap życie. Ze względu na słabe wyniki osiągane w klasyfikacji końcowej przez rodzimych wykonawców, Telewizja Polska wycofała się ze stawki konkursowej.
https://www.youtube.com/watch?v=6-ns4lb7hdM&feature=youtu.be
Na dzień dzisiejszy wiadomo, że 10 państw jest zainteresowanych udziałem w Eurowizji dla Dzieci 2016. Są to Albania, Holandia, Malta, Włochy, Bułgaria, Białoruś, Rosja, Gruzja i Irlandia. Czy dołączy do nich Polska? Na ostateczną decyzję trzeba jeszcze zaczekać, bowiem zarząd TVP musi ją zatwierdzić (posiedzenie w tej sprawie będzie miało miejsce w najbliższych dniach).
https://www.youtube.com/watch?v=m2vHPyPYd4k
Źródło: wirtualnemedia.pl, wikipedia, inf. własne.