Na dwa tygodnie przed pierwszym półfinałem szwedzki nadawca, Sveriges Television (SVT), opublikował nowy system głosowania w Melodifestivalen. Zmiany są spowodowane powszechną krytyką dotychczas obowiązujących reguł, które m.in. sprzyjały najmłodszemu segmentowi widowni, najchętniej korzystającej z aplikacji mobilnej i tym samym mającej największy wpływ na ostateczne głosy publiczności.
Największą rewolucją jest wprowadzenie podziału widzów oddających głosy za pomocą aplikacji na siedem grup zróżnicowanych pod względem wieku, do których przypisane będą poszczególne kolory:
- zielony: 3-9 lat,
- turkusowy: 10-15 lat,
- niebieski: 16-29 lat,
- fioletowy: 30-44 lat,
- różowy: 45-59 lat,
- czerwony: 60-75 lat,
- pomarańczowy: powyżej 75 lat.
Standardowo już podczas występów na ekranie pojawi się bijące serce, pokazujące skalę interakcji publiczności. Tym razem twórcy aplikacji i samej animacji chcą, by wyniki były mniej przewidywalne, dlatego zamiast mocy i szybkości bicia serca, które były odwzorowaniem liczby głosów, zobaczymy trzy kolory najbardziej zaangażowanych grup w danym momencie. Nie zmieni się sposób oddawania głosów. Użytkownik aplikacji będzie mógł wysłać maksymalnie pięć serc ze swojego konta w czasie każdego z występów. Ósmą grupą braną pod uwagę przy ostatecznej punktacji publiczności będą widzowie oddający głosy za pomocą audiotele. Tym samym nie będzie możliwości wskazania faworyta za pomocą SMS-ów.
https://www.instagram.com/p/Bq7e7rwnyT9/
Do wyników każdej z grup zostaną przypisane punkty. W przypadku półfinałów zastosowana zostanie skala znana z poprzednich edycji Melodifestivalen: 12-10-8-6-4-2-1. W finale każda z grup będzie miała do dyspozycji punkty w skali eurowizyjnej 12-10-8-7-6-5-4-3-2-1. W drugiej szansie więcej głosów oddanych przez daną grupę na jednego z uczestników z pary, będzie oznaczało przyznanie mu punktu przez tę grupę. W przypadku remisu (4-4) o awansie zdecyduje większa liczba wszystkich głosów oddanych na jednego z artystów.
Rezultaty publiczności podzielonej na osiem kategorii uzupełnią wyniki głosowania ośmiu międzynarodowych jury. Nowa procedura, zdaniem jej autorów, choć nie będzie tak ekscytująca, ma być przede wszystkim sprawiedliwa i transparentna – szczegółowe zestawienie punktacji każdej z grup poznamy tydzień po finale.
Tegoroczne szwedzkie selekcje do Eurowizji, Melodifestivalen, rozpoczną się 2 lutego w Göteborgu. W czterech półfinałach zmierzy się 28 artystów, z czego ośmioro awansuje bezpośrednio do finału, a kolejnych czworo z etapu drugiej szansy, rozegranej 2 marca w Nyköping. Finał widowiska odbędzie się 9 marca w Sztokholmie. Tego wieczoru poznamy reprezentanta Szwecji w Tel Awiwie. W drugim półfinale imprezy z ostatnim numerem startowym wystąpi Margaret z utworem Tempo.
Źródło: blogg.svt.se
Foto: Ola Torkelsson / TT