Znamy kolejnych uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji 2018! Gruzję w Lizbonie reprezentować będzie jazzowo- folkowy zespół Iriao!

Wczoraj, na kilka godzin przed końcem roku, telewidzowie gruzińskiego nadawcy 1 TV dowiedzieli się, kto będzie reprezentował ich kraj na nadchodzącej Eurowizji. Do stolicy Portugalii w maju pojedzie wewnętrznie wybrana grupa Iriao, która po raz pierwszy w krótkiej eurowizyjnej historii tego małego kraju zaśpiewa utwór w całości po gruzińsku.

Nie sprawdziły się tym samym plotki  o kolejnym  finale narodowym. Chęć udziału w nim wyraziły między innymi Helen Kalanadze, która dała się już poznać fanom Eurowizji jako prowadząca zeszłorocznej już edycji dla dzieci. Ma też na koncie udział w izraelskim programi HaKokhav HaBa, pełniącym funkcję selekcji w tym kraju. Mówiło się też, że do udziału w eliminacjach szykuje się Maliibu, która rok temu zajęła w nich trzecie miejsce z piosenką We Live Once.

W skład grupy Iriao wchodzą David Malazonia – kompozytor, klawiszowiec i lider zespołu, Nugzar Kavtaradze grający na typowych gruzińskich folkowych instrumentach, Levan Abshilava – perkusista, Shalva Gelekva – basista oraz wokaliści: George Abashidze, Mikheil Javakhishvili oraz Bidzina Murgulia. Malazonia komponuje już od 30 lat i jest prekursorem łączenia gruzińskiego folku z jazzem.

Nazwa zespołu wywodzi się od popularnej w tradycyjnym śpiewie Krimanchuli frazy “Iriao-uruao”. Zespół ma na koncie wiele międzynarodowych koncertów i festiwali. Między innymi w 2014 roku wzięli udział w festiwalu Wschód Kultury w Lublinie.

Członkowie zespołu powiedzieli wczoraj w trakcie wywiadu dla 1TV, że Eurowizja jest dla nich wielką szansą, a oni sami osiągną dla Gruzji najlepszy rezultat. Aby tego osiągnąć musieliby przebić 9. miejsce, które kraj ten zajmował w latach 2010 oraz 2011 za sprawą Sopho Nizharadze oraz grupy Eldrine.

Gruzję rok temu na Eurowizji reprezentowała Tamara Gachechiladze, która z piosenką Keep The Faith nie zdołała wejść do finału Konkursu.

 

Źródło: 1tv, INFE Georgia, facebook.com/Iriaomusic

Foto: europejazz.net