Cześć kochani!

Witam Was serdecznie na moim blogu, prawdopodobnie na najbardziej subiektywnym ze wszystkich!

Słowem wstępu: blog będzie dotyczył nowych wydawnictw muzycznych i będzie aktualizowany raz na 1-2 tygodnie w zależności od możliwości. Muzyka, którą zamierzam się z Wami dzielić, to głównie POP pochodzący ze Skandynawii, bo w takich klimatach się najlepiej orientuję, bardziej lub mniej związany z Eurowizją, ale jestem otwarta na wszystkie kraje, dlatego jak wpadnie mi w ucho coś ciekawego, to też Wam z przyjemnością polecę! Właśnie dlatego, żeby od razu się nie zaszufladkować pod etykietką „szwedofilka” tudzież „szwedo-Patka” (chociaż jestem i jedną, i drugą 😀 ), to rozpoczynam nowościami m.in. eurowizyjnymi 😉

I tak na pierwszy ogień idzie Aminata i jej nowy singiel Red Moon.

Przyznam szczerze, że Aminatę zaczęłam dopiero doceniać po pierwszym usłyszeniu na żywo jej eurowizyjnej pozycji, czyli Love Injected. Pamiętam, że wmurowało mnie w krzesło w centrum prasowym w Wiener Stadthalle. Jednak potem na nowo gdzieś dla mnie zniknęła. Aż do czasu Heartbeat, które uwielbiam (Justs był moim faworytem do wygranej całego ESC). Nie wiem, na ile śledzicie jej poczynania, ale warto wspomnieć, że wzięła udział w bieżącej edycji rosyjskiego The Voice’a, czyli Golos. 5 września wydała nowy singiel, wyżej wspomniany Red Moon. Piosenka jest charakterystyczna i specyficzna dla stylu, w jakim tworzy Aminata. Jest trochę mroczna, ale jednocześnie taneczna i wprawiająca w odruchowe podrygiwanie. Zresztą oceńcie sami:

Jedną z niekwestionowanych królowych sceny eurowizyjnej jest Céline Dion, która wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w 1988 roku. Artystka przechodzi obecnie bardzo trudny okres. Na początku roku straciła męża i brata, nie poddała się jednak i zamiast zamknąć się w czterech ścianach i zniknąć z rynku, postanowiła dalej pracować. 9 września premierę miał najnowszy singiel Céline o tytule Recovering. Jest to przepiękna ballada napisana przez P!nk, będąca hołdem dla zmarłego męża artystki. Wzruszające wykonanie na żywo w programie Ellen DeGeneres znajdziecie poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=PhRCIxIHbVA

Pamiętacie Alekseya Vorbyova (ang. Alex Sparrow), reprezentanta Rosji z 2011 roku? Piosenkarz, aktor i kaskader powrócił do aktywności zawodowej po bardzo ciężkim wypadku samochodowym w 2013 roku. Obecnie swoje życie dzieli pomiędzy Rosję, a Stany Zjednoczone, gdzie tworzy w studiu jednego z obecnie największych producentów hitów – RedOne, który ostatnio wydał własny singiel Don’t You Need Somebody wraz z teledyskiem, gdzie razem z gwiazdami największego formatu pojawia się właśnie Aleksey.

Kilka dni temu – 15 września – premierę miał najnowszy singiel Alexa o tytule Самая Красивая (zapis fonetyczny: Samaya Krasivaya). Piosenka ma styl charakterystyczny dla ostatnich utworów wydawanych przez artystę, jednak jest spokojniejsza i bardziej swingująca. Niestety nie znalazłam informacji, czy jest to zapowiedź nadchodzącej płyty. Piosenka poniżej (wydana także na iTunes i Google Play, jeśli ktoś nie ma Spotify):

Isak Danielson to obiecujący 18-latek ze Szwecji, który brał udział w tej samej edycji programu The X Factor, co Oscar Zia, którego pewnie większość z Was kojarzy z najbardziej popularnych eurowizyjnych preselekcji, czyli szwedzkiego Melodifestivalen. Danielson skończył na trzeciej pozycji w finale (Zia odpadł cztery tygodnie wcześniej). Niestety nie zrobił aż takiej kariery, pomimo posiadania wsparcia ze strony wytwórni i tego samego teamu, który stoi za sukcesem Zary Larsson. 1 września wydał nowy singiel Remember – poruszającą balladę opowiadającą o wrześniowych wieczorach 😉 Zdecydowanie ten styl muzyczny może sprawić, że artysta stanie się popularniejszy. Osobiście trzymam za niego kciuki i mam nadzieję, że pojawi się w wkrótce w stawce Melodifestivalen. Singiel poniżej:

Na koniec zostawiłam coś niezwykłego. 16 września ukazał się najnowszy album Laleh o tytule Kristaller. Laleh to piosenkarka pochodzenia irańskiego, która ostatni pełny album studyjny wydała w 2005 roku. W 2011 roku wzięła udział w słynnym szwedzkim show Så mycket bättre. Idea programu polega na nagraniu coverów piosenek innych uczestników danej edycji. Występy Laleh w programie zyskały uznanie widzów i krytyków, a sama artystka została okrzyknięta ponownym odkryciem muzycznym. Jednym z jej najlepszych i najlepiej sprzedających się singli z programu był cover piosenki Leny Philipsson Live Tomorrow. Osobiście moja ulubiona pozycja 😉 Laleh możecie kojarzyć np. z jednego z najnowszych singli Adama Lamberta pt. Welcome to The Show, który to jest autorstwa właśnie Laleh, a znajdziecie go na Kristaller, aczkolwiek w nieco innym wykonaniu, jako piosenkę otwierającą album. Jest to inna wersja, ale nie mniej interesująca i pełna przekazu i mocy, które ta piosenka ze sobą niesie.

Na Kristaller znajdziecie piosenki po angielsku i szwedzku. Każda jest niepowtarzalna i ma w sobie to coś udowadniając, że Laleh to artystka przez duże A, jedyna w swoim rodzaju i zasługująca na międzynarodową karierę. Cały album dostępny jest na iTunes i np. na Spotify:

Mam nadzieję, że mój blog zostanie przez Was ciepło przyjęty, jednocześnie bardzo proszę o dzielenie się ze mną i innymi nowościami w komentarzach i wyrażaniem swojej opinii. Pomoże mi to w tworzeniu interesujących dla Was wpisów.

~Patty~

Zdjęcie: kickkicksnare.com