Zespół Little Big miał reprezentować Rosję na Eurowizji 2020. (fot. Ilia Prusikin)

W maju artyści Eurowizji 2020 czas, który mieli przeznaczony na przygotowania do konkursu wykorzystali na nagrywanie nowych piosenek, które znajdziecie w artykule. Ponadto premiery płytowe i nowości od zwycięzców Eurowizji, które także warto sprawdzić. Wszystkie kawałki wydane w tym roku przez eurowizyjnych artystów zebraliśmy w całość na naszej liście Spotify.

Nowości muzyczne: premiery płytowe

Zwycięzcy głosowania widzów Eurowizji 2019, KEiiNO, wydali w maju swój debiutancki album OKTA. Album składa się z dziesięciu piosenek, a na płycie KEiiNO towarzyszą Electric Fields, Charlotte Qamaniq, Te Hau Tawtiti i Drezus. Dzieło obejmuje sześć singli prezentowanych przez nas w poprzednich zestawieniach. W ostatnim singlu Would I Lie wystąpił australijski duet Electric Fields, który zajął drugie miejsce w preselekcjach do Eurowizji Australia Decides w 2019 roku.

Trzy lata od udziału w Eurowizji ujrzał światło dzienne debiutancki album Blanche. Krążek Empire miał premierę 29 maja. Na płycie znalazły się ostatnie single artystki Fences, 1,2 Miss You oraz tytułowe Empire.

Zostajemy w Belgii, ponieważ nowy album wydał także Loïc Nottet (ESC 2015). SILLYGOMANIA jest kontynuacją jego debiutanckiego albumu studyjnego Selfocracy z 2017 roku. Płyta zawiera jego najnowsze single On Fire, Heartbreaker, 29, Doctor, Candy oraz niedawno wydany Mr/Mme, który jest pierwszym singlem z płyty wydanym po francusku.

Nowości muzyczne: Eurowizja 2020

Artyści, którzy mieli jechać na Eurowizję w tym roku, ale musieli pozostać w swoich domach ze względu na panującą pandemię poświęcili czas na nagrywanie nowej muzyki. Daði Freyr (Islandia) zyskał sporo fanów dzięki Think About Things i zaoferował swój nowy singiel Where We Wanna Be.

Ben & Tan (Dania) wydali swój drugi wspólny singiel Summer Night po eurowizyjnym YES.
Piosenkę napisali Johnny Madsen, Marcus Winther-John i Emil Lei. Emil Lei był jednym z autorów piosenek YES i duńskiej propozycji Love Is Forever z 2019 roku. Piosenka jest reinterpretacją hitu legendy rocka Johnny’ego Madsena Stjernenat z 1988 roku.

Athena Manoukian (Armenia) wydała piosenkę Dolla z mieszanką dźwięków miejskich i popowych jako kontynuację singla na Eurowizję Chains On You. Podobnie jak Chains On You, teksty do nowego kawałka napisała sama Athena. Dodatkowo, artystka wyprodukowała piosenkę wraz z DJ Paco.

James Newman (Wielka Brytania) także opublikował kontynuację swojej eurowizyjnej propozycji My Last Breath. W piosence Enough usłyszymy równie poruszający tekst.

Roxen (Rumunia) dostarczyła nam teledysk, który nie tylko wizualnie, ale także muzycznie różni się od eurowizyjnej propozycji. Spune-mi to optymistyczny numer taneczny z łatwym odsłuchaniem. Roxen przedstawia również świetny pomysł na rozrywkę w izolacji – skakanie na materacu przy garażu. 

The Mamas (Szwecja) zaprezentowały piosenkę Let It Be. Jest to utwór o miłości, wytrwałości i cierpliwości. Let It Be napisał ten sam zespół, który odpowiada za Move (Melanie Wehbe, Patrik Jean i Herman Gardarfve).

Samanta Tina (Łotwa) po raz kolejny nawiązała współpracę z Aminatą, gwiazdą Eurowizji 2015. Razem pracowały nad tekstem nowego singla Samanty I Got The Power. Artystka czuwała nad produkcją, oraz sama wyreżyserowała teledysk do piosenki. Teledysk zgromadził 40 000 wyświetleń w ciągu zaledwie czterech dni od premiery.

Vincent Bueno (Austria) poświecił swoją nową piosenkę kuzynce Rachelle, u której niestety zdiagnozowano raka mózgu. W piosence Vincent wraz z całą rodziną uczestniczy w teledysku, aby pokazać ich poświęcenie, solidarność i jedność wobec chorej.

Męsko-żeński duet VAL (Białoruś) zaprezentował nowy singiel Частицы счастья (Cząstki szczęścia). Podobnie jak w Da vidna Vlad i Lera mają okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami rapowania w dwóch wersach. Co więcej, po drodze usłyszymy jeszcze saksofon solo, a utwór zakończą organy. Poniżej efekt ich eksperymentu.

Po wygraniu Sanremo 2020, Diodato kontynuuje karierę muzyczną i prezentuje swój nowy singiel Un’Altra Estate. Jest to delikatna rockowa piosenka w średnim tempie, mieszanka perkusji i gitar elektrycznych tworzy podnoszący na duchu, ale refleksyjny dźwięk.

Little Big (Rosja) pobili rekord z piosenką Uno, której teledysk przekroczył sto milionów odtworzeń na oficjalnym kanale Eurowizji. Teraz zespół hipnotyzuje w utworze Hypnodancer.

Nowości muzyczne: zwycięzcy Eurowizji

Podczas Eurovision: Europe Shine A Light, Netta (ESC 2018), zaprezentowała swoją nową piosenkę Cuckoo. W teledysku izraelskiej gwiazdy towarzyszyła tylko pozytywka. Wersja studyjna utworu została wzbogacona o dodatkową produkcję, ale sentyment do piosenki pozostaje taki sam. Natomiast ostatni zwycięzca Eurowizji, Duncan Laurence wydał swoją debiutancką EP-kę składającej się z pięciu utworów. Wydanie Worlds on Fire zawiera eurowizyjny Arcade, jego pierwszy kawałek po konkursie Love Don’t Hate It, a także jego najnowszy singiel Someone Else. Jest to pełen emocji, współczesny utwór indie-pop.

Sertab Erener (ESC 2003) przygotowuje się do wydania nowego albumu Ben Yaşarım, który ukaże się 12 czerwca. Ostatnie dzieło artystki pochodzi z 2016 roku. W maju Sertab wydała pierwszy singiel z nadchodzącej płyty. Jest to tradycyjny turecki utwór zatytułowany Bu Dünya. Natomiast w Grecji zawitało lato. Helena Paparizou (ESC 2005) przygotowała dla fanów z tej okazji nowy hit na wakacje. Mila Mou jest autorstwa samej piosenkarki wraz z keepitpure i Kim Diamantopoulos. Teledysk do tej piosenki również jest już dostępny do obejrzenia.

Nowości muzyczne: pozostałe nowości

Świeżo po zdobyciu trzeciego miejsca w Let’s Dance w Niemczech Luca Hänni (ESC 2019) zaprezentował nowy singiel Diamant. Niemieckojęzyczny, liryczny kawałek nieco wolniejszy od wcześniejszych singli artysty, ale utrzymany w klimacie latino.

Australijska reprezentantka Kate Miller-Heidke (ESC 2019) w najnowszym teledysku przesyła fanom ważną wiadomość zwłaszcza w czasach pandemii. Przypominając, że wszystko, co się teraz dzieje, nie będzie trwało wiecznie. Mimo, że artystka napisała tekst piosenki pół roku wcześniej This Is Not Forever to kawałek ukazał się w odpowiednim momencie.

Elina Nechayeva (ESC 2019) poświęciła swój nowy teledysk To the Mother wszystkim matkom. W klipie piosenkarka podziwia uroki pustyni i demonstruje swój niezwykły głos. Piosenka opowiada w nim o sile i pragnieniu przebywania z najcenniejszą osobą.

Mahmood (ESC 2019) z kolejną nową piosenkę Moonlight Popolare. Wraz z kolegą z Włoch, raperem Massimo Pericolo, gwiazda przedstawia swoje marzenia jako dziecko. Utwór powędrował na szczyt list przebojów, a teledysk osiągnął milion wyświetleń w ciągu tygodnia.

Natasha St-Pier (ESC 2001) nagrała nowy teledysk do piosenki Viens sois ma lumière. Ballada oparta na gitarze akustycznej poświęcona jest Matce Teresie. Artystka nadal pozostaje najlepszym francuskim reprezentantem XXI wieku na Eurowizji, gdzie zajęła czwarte miejsce, a fani pozostają przychylni najnowszej twórczości kanadyjki.

Ilse DeLange, członkini The Common Linnets (ESC 2014), pojawiła się na Eurovision: Europe Shine A Light, aby zaśpiewać zwycięską piosenkę z 1982 roku Ein Bisschen Frieden wraz z Michaelem Schulte (ESC 2018). Holenderka wydała także swój nowy album Changes, gdzie znajdziemy również ich wspólny duet w piosence Wrong Direction.

Ukazał się nowy singiel Ivety Mukuchyan (ESC 2016) Bambasanq. Piosenka jest połączeniem ormiańskich rytmów z nowoczesnym, elektronicznym dźwiękiem. Ormianka równolegle wydała także balladę Yerkar Garun dedykowaną wszystkim pracownikom medycznym, którzy pomagali w opiece nad osobami z COVID-19.

Artykuł powstał we współpracy z członkami OGAE Polska.