Muzyczne nowości: podsumowanie pierwszej połowy 2017 – część 1

Od dłuższego czasu nie informowaliśmy Was o nowych wydawnictwach eurowizyjnych wykonawców. Czas wznowić cykl! Poprzez ten wpis (oraz kolejny, który pojawi się w najbliższych dniach) chcemy podsumować to co działo się w tej materii w ciągu ostatnich miesięcy. Od tego momentu cykl będzie ukazywać się raz w miesiącu. 

Rosja

Po zeszłorocznej Eurowizji w Sztokholmie zdobywca 3. miejsca – Sergey Lazarev rzucił się w wir koncertów oraz pracy nad nową muzyką. Do tej pory usłyszeliśmy m.in. takie single jak Idealniy mir czy Lucky stranger. Dużym zaskoczeniem jest ostatnio wydany duet z Dimą Bilanem (zwycięzca ESC 2008).  W lokalnych mediach często podkreślano rywalizację między nimi, a dla samych zainteresowanych był to wyłącznie przedmiot żartu. Wydany przez nich utwór Prosti menya, od razu wskoczył na 1. miejsce rosyjskiego iTunesa. Bilan jednocześnie zaprezentował solowy utwór – Derzhi.

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele nowych wydawnictw związanych z grupą Serebro (ESC 2007). Warto wskazać na wydany w maju utwór Mezhdu nami lyubov. Przez formację przetoczyła się seria wokalistek, jednak tą, która grała pierwsze skrzypce przez długi czas (w tym będąca liderką grupy w trakcie Eurowizji) była Elena Temnikova. O Temnikovej było głośno w tym roku jako jednej z poważnych kandydatek do reprezentowania Rosji w Kijowie. Wokalistka wydała do tej pory solowy album oraz kilka dodatkowych singli.

 

Armenia

W przypadku armeńskiego rynku muzycznego warto zwrócić uwagę na popełniony jakiś czas temu duet Arama MP3 (ESC 2014) oraz Ivety Mukuchyan (ESC 2016). Dashterov to tytułowa piosenka większego projektu tych wykonawców. Z pozostałymi piosenkami będzie można zapoznać się TUTAJ. Sama Mukuchyan nie przestaje jednocześnie pracować nad solowym materiałem czego dowodem jest propozycja Amena. Z nowym materiałem powraca też Sirusho (ESC 2008).

 

Chorwacja

Chorwacka diva, której popularność rozciąga się wzdłuż i wszerz wszystkich krajów byłej Jugosławii – Severina (ESC 2006) nie przestaje zaskakiwać w nowych wydawnictwach. Wśród nowych wydawnictw jest m.in. ballada Kao czy dynamiczne Otrove (przy udziale rapera Jali Brata [Bośnia i Hercegowina 2016]) i Mrtav bez mene.

 

 

Natomiast zeszłoroczna reprezentantka Chorwacji – Nina Kraljić w ostatnim czasie wydała dwa nowe utwory Snijeg oraz Vir.

 

Szwecja

Wiele nowych wydawnictw, które pojawiło się w ostatnim czasie jest związanych z byłymi szwedzkimi reprezentantami z Konkursu Piosenki Eurowizji. Pojawił się między innymi nowy utwór (Liar) w wykonaniu Fransa, który reprezentował swój kraj w Sztokholmie. Nowy utwór zaprezentował także Eric Saade (ESC 2011). Natomiast Robin Stjernberg (ESC 2013) oraz Sanna Nielsen (ESC 2014) próbują swoich sił w języku szwedzkim.

 

Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy teledysk Månsa Zelmerlöwa (zwycięzca ESC 2015). Wokalista nagrał klip do piosenki Hanging on to nothing w Warszawie. Nagranie powstało przy okazji koncertu, który odbył się w ramach trasy Chameleon Tour.

 

Francja

Patricia Kaas (ESC 2009) wydała pod koniec 2016 roku wydała pierwszy od 8 lat album (TUTAJ). Piosenka opowiada o młodej pannie, którą Kaas przestrzega, że życie nie jest łatwe dla kobiet . Wokalistka obiecuje, że będzie jej przewodniczką i pomocną dłonią. Poprzez ten utwór artystka chce zachęcić wszystkie kobiety do walki o swoje prawa. Obecnie wokalistka odbywa wielką europejską trasę koncertową, w ramach której odwiedziła m.in. Warszawę, Kraków i Katowice.

Zeszłoroczny reprezentant Francji – Amir nie może narzekać na brak sukcesów. Jego album – Au couer de moi doczekał się statusu podwójnej platyny. Tym samym, pod koniec marca zwieńczył promocję swojej debiutanckiej płyty wydaniem teledysku do tytułowego singla (TUTAJ). Kilka miesięcy temu formacja One Republic zaprosiła Amira do współpracy, czego efektem jest jedna z wersji ich ostatniego singla No vacancy. Haddad pomógł stworzyć formacji OneRepublic piosenkę śpiewaną zarówno po angielsku jak i po francusku, by wydać ją na tamtejszy rynek.

Warto również wspomnieć, że światło dzienne ujrzał debiutancki album Almy (ESC 2017) – Ma peau aime. Większość utworów znajdujących się na tym albumie jest autorstwa samej wokalistki oraz Nazima Khaleda, który jest autorem zeszłorocznej i tegorocznej propozycji francuskiej.

 

Norwegia i Dania

Kolejne dwa kraje na mapie Europy z nowymi wydawnictwami to Norwegia i Dania. W pierwszym przypadku, warto wspomnieć o wydanej kilka miesięcy temu EPce – DYS(U)TOPIA autorstwa Debry Scarlett, która razem z Mørlandem reprezentowała Norwegię w 2015 roku. EPka powstała w Berlinie przy pomocy Tima Tautorata, który współpracował z takimi zespołami jak Sex Pistols czy The Kooks. EPkę promuję teledysk do utworu Cynical youth.

W przypadku Danii należy wspomnieć o debiutanckiej EPce tegorocznej reprezentantki – Anji Nissen.

 

https://www.youtube.com/watch?v=pF2li2bC744

 

Włochy

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo nowych wydawnictw związanych z włoskimi reprezentantami w Konkursie Eurowizji. Zacznijmy Francesco Gabbaniego, który w tym roku zdobył 6. miejsce z utworem Occidentali’s karma. Niedługo przed Eurowizją w Kijowie wokalista wydał swój nowy album zatytułowany Magellano (lub Magellan w wersji międzynarodowej). Album cieszy się dużą popularnością wśród słuchaczy. Do tej pory zdobył status złota, a sam wykonawca jest zajęty trasą promocyjną, która będzie trwała do początku września. Piosenką, która promuję krążek artysty jest Tra le granite e le granate.

Swój czwarty album, który również uzyskał status złota, wydał Raphael Gualazzi. Krążek zatytułowany jest Love Life Peace. Wydawnictwo zdobywcy 2. miejsca z 2011 roku promował utwór L’estate di John Wayne. W ostatnim czasie artysta wydał niewchodzący w skład krążka wakacyjny utwór La fine del mondo.

 

 

 

Cały czas aktywny na włoskim (i nie tylko) rynku muzycznym jest Marco Mengoni (ESC 2013), który wydał EPkę Onde, na której znajdują się remiksy tytułowego utworu. Trwają również prace nad nowym materiałem reprezentantki Włoch z Baku – Niny Zilli. Materiał zwiastuje singiel – Mi Hai Fatto Fare Tardi.

 

W kolejnej części podsumowania skupimy się m.in. na rynku węgierskim, krajów bałtyckich, greckim czy niemieckim oraz krajów Beneluxu.

Źródło: wiwibloggs, popheart, All About Music, własne; Foto: iltempo.it

Exit mobile version