W 2014 roku norweski Melodi Grand Prix przybierze całkowicie nową formę. Zamiast tradycyjnego formatu z cotygodniowymi półfinałami w tym roku całe show rozegra się w trakcie jednego tygodnia, między 7 a 15 marca w Oslo Spectrum.

W ciągu ostatniego tygodnia mogliśmy się również dowiedzieć kto zasiądzie w jury oraz ujrzeć całkiem nowe logo selekcji. W trakcie trzech show 7, 8 i 9 marca usłyszymy łącznie 15 propozycji z czego 9 trafi do finału (po 3 z każdego odcinka), który odbędzie się 15 marca. Selekcje po raz drugi z rzędu zostaną poprowadzone przez Jenny Skavlan oraz Erika Solbakkena. Jenny to popularna norweska modelka, aktorka oraz prezenterka, Erik zaś jest bardzo dobrze znany fanom Eurowizji z prowadzenia konkursu w 2010 roku.

Telewizja norweska NRK otrzymała ponad 600 zgłoszeń. Dyrektor muzyczny Vivi Stenberg zapewnia, że wysłuchała uważnie wszystkich propozycji. Wśród zgłoszeń znalazły się zarówno domowe nagrania jak i profesjonalnie przygotowane propozycje. Szczęśliwa 15 już została wybrana, a Stenberg zapewnia że znalazły się w niej kompozycje mające potencjał aby stać się hitami.

Na przestrzeni ubiegłego tygodnia ogłoszono nazwiska jurorów którzy oceniać będą kandydatów na reprezentanta Norwegii. Są to: Marie Komissar, Kathrine Synnes Finnskog, Gisle Stokland oraz Tarjei Strøm. Komissar jest muzyczną producentką oraz Dj-em, współpracowała między innymi z zeszłoroczną zwyciężczynią MGP Margaret Berger; Finnskog była managerką Marii Haukaas Mittet, Alexandra Rybaka oraz Toojego; Stokland jest właścicielem popularnej stacji 730.no; Strøm zaś jest perkusistą oraz znanym prezenterem radiowym.

Czy zmieniony format selekcji pomoże wytypować propozycję która zajdzie wyżej niż tegoroczna piosenka „I feed you my love”, która ostatecznie zajęła czwarte miejsce w Malmo? Przekonamy się już w maju.

Źródło: Eurovision.tv

Autorką artykułu jest Ola Wąsek, kandydatka na redaktora portalu Eurowizja.org

1 KOMENTARZ