Nowa inicjatywa Europejskiej Unii Nadawców – Konkurs Eurowizji „Chór Roku” 2017 odbędzie się w czerwcu w Rydze. Jak będzie wyglądać i które kraje wezmą w nim udział?

Europejska Unia Nadawców z powodzeniem rozwija format Konkursu Piosenki Eurowizji, który na przestrzeni lat stał się jednym z najpopularniejszych widowisk telewizyjnych na świecie. Od 2003 roku organizowana jest też młodsza wersja – Eurowizja Junior. Mamy też dwa konkursy dla młodych talentów – Eurowizję dla Młodych Muzyków i Tancerzy. Ostatnie edycje obydwu imprez wygrali zresztą reprezentanci Polski. W latach 2007-2008 mogliśmy śledzić również Konkurs Tańca Eurowizji, który nasz kraj wygrał za drugim podejściem. Teraz EBU promuje nową inicjatywę – „Chór Roku 2017”! Pierwsza edycja konkursu odbędzie się 22 czerwca w Rydze (Łotwa), a udział w imprezie weźmie siedem państw. Poniżej prezentujemy listę krajów oraz chóry, które powalczą o względy jurorów:

  • Austria – Hard-Chor Linz
  • Belgia – Les Pastoreaux
  • Dania – Chór Akademicki z Aarhus
  • Estonia – Dziewczęcy chór telewizji estońskiej
  • Niemcy – Jazz-Choir Freiburg
  • Łotwa – Kraj wybierze najlepszy chór poprzez preselekcje narodowe
  • Słowenia – Carmen Ment

Do walki o Grand Prix staną profesjonalne i doświadczone chóry. Każda reprezentacja wykona na scenie przygotowany wcześniej repertuar, a o zwycięzcy zadecyduje trzyosobowe jury. Konkurs będzie transmitowany na żywo 22 czerwca od godziny 20:00 i obejrzeć go będzie można za pośrednictwem telewizji ORF, RTBF, DR, ERR, WDR, LTV i RTVSLO oraz w Internecie. Niestety Telewizja Polska nie zdecydowała się na udział w pierwszej edycji konkursu i nie będzie transmitować tego wydarzenia.

Producentem wykonawczym będzie Jon Ola Sand, który ma pod swoją opieką wszystkie pozostałe konkursy EBU. Norweg uważa, że śpiewanie w chórze to aktywność pozwalająca nawiązywać relacje społeczne oraz rozwijać się artystycznie. Chóry są coraz bardziej popularne na całym świecie, zarówno wśród młodszych jak i starszych. Konkurs Eurowizji „Chór Roku” ma zaprezentować największe talenty i moc ludzkiego głosu, a także inspirować wykonawców na całym świecie. Telewizja łotewska jest dumna z prawa organizacji pierwszej edycji tego wydarzenia. Nadawca LTV współpracować będzie z władzami Rygi by przygotować widowisko na jak najwyższym poziomie.

Oficjalny zwiastun konkursu dostępny poniżej:

źródło: EBU, fot.: EBU