Zgodnie z tradycją, na przełomie sierpnia i września rozpoczyna się cała machina przygotowań do szwedzkich selekcji Melodifestivalen.

Dziś o 9. rano szwedzki nadawca SVT rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu Melodifestivalen. Warto nadmienić, iż regulamin nie skrywa w sobie żadnych nowych, szokujących informacji dot. nadsyłania utworów bądź wyłonienia ich przez komisję.

Regulamin konkursu Melodifestivalen 2019 zakłada, iż utwory biorące w nim udział będą miały charakter premieriowy. Każda informacja na temat utworów nie pochodząca od SVT (nawet sam tytuł piosenki) będzie traktowana jako złamanie regulaminu, które prowadzić będzie do dyskwalifikacji zakwalifikowanej piosenki. SVT informuje również w regulaminie, iż co najmniej 10 piosenek w języku szwedzkim znajdzie się w stawce konkursu. Jury będzie również zmuszone zwracać uwagę na płeć autorów piosenek. 50% utworów zakwalifikowanych do konkursu musi być  współtworzone przez co najmniej jedną kobietę.

14 utworów zostanie wybranych przez specjalne jury, które w kilkunastu turach słucha piosenek, dzieląc je na gatunki muzyczne i głosując wpuszcza je do kolejnych etapów wyboru. Jednakże finalnie jury decyduje tylko o połowie stawki. Drugą czternastkę wybiera sztab SVT z Christerem Bjorkmanem na czele. Wybiorą oni wtedy utwory, które odrzuciło jury  bądź zaproszą wykonawców, którzy pierwotnie w ogóle nie zgłosili się do konkursu. W ten drugi sposób w stawce Melodifestivalen 2018 znalazła się między innymi Margaret. Warto przypomnieć, iż jeden utwór w stawce wybrany przez SVT musi zostać przydzielony zespołowi  The Lovers of Valdaro, którzy dzięki oczarowaniu jury radiowego konkursu P4 Nasta mają gwarantowane miejsce w jednym z półfinałów. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ

Zgłoszenia zostaną zakończone 17.09.18. Na przełomie października oraz listopada SVT będzie kontaktować się z wykonawcami w sprawie ich udziału w Melodifestivalen 2019 i to już wtedy będziemy mogli spodziewać się pierwszych (z reguły potwierdzonych) plotek dot. artystów, którzy wezmą udział w przyszłorocznej edycji konkursu.

Konferencja prasowa podczas której SVT ogłosi stawkę Melodifestivalen 2019 planowana jest na koniec listopada zaś same selekcje odbędą w każdą sobotę w lutym oraz w dwie soboty w marcu.

Źródła: SVT, sydsvenskan        Foto: Jonas Ekströmer – sydsvenskan.se