Nieznany wcześniej szerszej publiczności skromny nauczyciel i aktor musicalowy Jonas Rasmussen po wygranej w Dansk Melodi Grand Prix stał się bohaterem narodowym. Jego zwycięstwo było pewne właściwie od samego początku, a „Higher Ground” jest przypomnieniem o nordyckich wartościach, z których również i Duńczycy są dumni. Pytanie tylko czy to wystarczy do TOP10 finału?

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji obfituje w bardzo dobre utwory. Sukces, jakim był awans Anji Nissen do finału poprzedniej edycji w Kijowie sprawił, że Duńczycy mają ochotę na więcej aniżeli wyczyn Australijki. Sądzą że Higher Ground jest idealnym kandydatem na miejsce w finałowej dziesiątce Eurowizji.

Wierzę w to, ale oczywiście nigdy nie wiadomo. Myślę jednak, że mamy szansę z tą piosenką, ponieważ bardzo się wyróżnia – podkreśla Jan Lagermand Lundme, dyrektor ds. Rozrywki w DR. Johann Sørensen, przewodniczący duńskiego oddziału OGAE powiedział wprost, że Higher Ground było jedyną propozycją wartą zwycięstwa w Dansk Melodi Grand Prix, nawet na zajęcie miejsca w TOP5. Jak dodaje: to nietypowa piosenka. Nie jest to cukierkowy pop, lecz utwór, który realnie przyciąga.

Włodarze stacji nie bez powodu są hurraoptymistami. Zaraz po finale, na kanale YouTube Joakima Jarny’ego (menadżera Dennisa Bengtssona) pojawiła się oryginalna wersja zgłoszonego przez Szwedów utworu, wykonywana przez jego podopiecznego. Z opisu umieszczonego pod filmem, Higher Ground pierwotnie zostało zgłoszone do tegorocznego Melodifestivalen, lecz producenci widowiska odrzucili piosenkę. Twórcy zgłosili ją więc do Dansk Melodi Grand Prix z duńskim artystą (wymagania regulaminu DMGP). Bliźniaczo podobna sytuacja miała miejsce w 2010 roku – wtedy to In a Moment Like This sprawiło Duńczykom wielką niespodziankę, zdobywając wysokie czwarte lokatę w finale Eurowizji.

Sam Rasmussen, dla którego uczestnictwo w Dansk Melodi Grand Prix było debiutem na większą skalę z dnia na dzień został bohaterem narodowym. Miesiąc po ogłoszeniu nowego reprezentanta Danii, Jonas został zaproszony przez burmistrza Randers, Torbena Hansena do ratusza by osobiście pogratulować 33-latkowi zwycięstwa. Podczas otwartego spotkania, artysta chętnie rozmawiał z mieszkańcami, rozdając im także autografy.

Utwór Higher Ground jest zainspirowany historią świętego Magnusa Erlendssona z Orkad, który żył na przełomie X i XI wieku. Tytułową wysoką falę ów władca interpretował jako rychłą zapowiedź śmierci, a jej uderzenie miało miejsce podczas spotkania pojednawczego pomiędzy Erlendssonem a Haakonem. Początkowo panowie zgodnie sprawowali władzę. Z biegiem czasu jednak zaczęli kłócić się o sporne terytorium. Istotną sprawą była jednak ich wiara i zasady, jakimi się kierowali. Magnus wierzył w Boga, ale Haakon był poganinem. Według islandzkich podań, Magnus był uważany za człowieka niezwykle łagodnego i pobożnego. Chciał, by spór został zażegnany pokojowo. Niestety, jego rywal polecił zamordowanie Erlendssona. 16 kwietnia będzie obchodzona jego 901. rocznica śmierci.

Mimo, że w duńskich sercach tli się nowa iskierka nadziei, Dansk Melodi Grand Prix nadal boryka się z kryzysem oglądalności. Tegoroczne wyniki telemetryczne nie są zachwycające – tegoroczne show oglądało niecałe 1,4 mln widzów, co jest najniższym wynikiem od 2008 roku kiedy to finał obejrzało nieco ponad 1,3 mln osób. Stacji DR do tej pory nie udało się przyciągnąć przed telewizory tłumów, jakie były w 2013 roku i rok później, kiedy to Kopenhaga została gospodarzem Eurowizji za sprawą Emmelie de Forest. Z drugiej strony jednak, utwory DMGP niemalże od razu znalazły się w pierwszej dwudziestce zestawienia Spotify Viral TOP50, a Higher Ground było notowane w pierwszej dziesiątce duńskiego iTunes. Warto też wspomnieć, że podobną popularnością cieszył się również utwór Starlight Anny Ritsmar, zdobywczyni drugiego miejsca podczas tegorocznego DMGP. W zestawieniu ChartBase Higher Ground nadal utrzymuje się w TOP10. Czy tegoroczny odrzut z Melodifestivalen ma szansę uzyskać wysoki wynik i tym samym powtórzyć scenariusz z 2010 roku? To pytanie jest wciąż otwarte.

Zapoznaj się z opinią odredaktorską dotyczącą utworu „Higher Ground”! [LINK]

Źródło: bt.dk, tv2ostjylland.dk, b.dk, chartbase.dk, swzygmunt.knc.pl, Spotify
Foto: prasowe/dr.dk