Wszystko wskazuje na to, że telewizja BNT wyśle swojego reprezentanta do Wiednia. Bułgarski nadawca oficjalnie ogłosił, że przekazał swoje wstępne zgłoszenie do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2015, ale więcej szczegółów opublikuje w późniejszym terminie.

W sobotę, 20 września, na stronie bułgarskiego nadawcy pojawiła się oficjalna informacja potwierdzająca wysłanie zgłoszenia do Europejskiej Unii Nadawców Publicznych (EBU). Treść oświadczenia jest następująca:

Bułgarska telewizja publiczna potwierdziła swoją intencję powrotu do Konkursu Piosenki Eurowizji 2015 w terminie, który został wyznaczony przez EBU do przekazania wstępnych zgłoszeń. Dalsze szczegóły dotyczące metody wyboru reprezentanta, terminarza, finansowania oraz ostatecznej decyzji o udziale w konkursie muszą być uzgodnione do 10 października, który zgodnie z decyzją EBU został określony jako ostateczny termin wycofania się z udziału.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wielokrotnie pojawiały się pogłoski, w których mówiono, że Bułgaria wróci do konkursu właśnie w 2015 roku. Gdy stacja BNT potwierdziła, że po trzech latach nieobecności powróci do dziecięcego odpowiednika konkursu, domniemania nasiliły się jeszcze bardziej.

Chociaż od wielu lat bułgarski nadawca publiczny nie ma na Eurowizji żadnych, dobrych rezultatów – można spodziewać się, że tym razem zrobi wszystko by reprezentant Bułgarii pojawił się w Wiedniu. Można to podejrzewać chociażby dlatego, że niemal co roku Bułgarię reprezentuje ktoś znany w kraju lub całym regionie. Wśród reprezentantów kraju znaleźli się znani i cenieni artyści bułgarskiej sceny muzycznej, chociażby Mariana Popova (której na scenie towarzyszył jeden z najbardziej rozpoznawanych wokalistów stylu pop-folk – Azis), Miro czy Sofi Marinova. Barw Bułgarii broniła także Poli Genova, która w 2011 wykonała utwór „Na inat”:

Bułgaria brała udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nieprzerwanie od 2005 do 2013 roku, ale w finale znalazła się tylko raz – za sprawą duetu Elitsa Todorova i Stoyan Yankulov z piosenką „Voda” (Helsinki, 2007). We wszystkich pozostałych startach Bułgaria kończyła swój udział na półfinale.

Źródło: eurovision.bnt.bg

Zdjęcie: bnt.bg