Po wielkim triumfie Roksany Węgiel i kilku miesiącach spekulacji wiemy, kiedy i gdzie odbędzie pierwsza w Polsce Eurowizja Junior. 

Nie Warszawa, nie Kraków, nie Gdańsk, a Gliwice zorganizują 17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019! Wydarzenie odbędzie 24 listopada. Oficjalnie konkurs odbędzie się na Śląsku (ang. Silesia).

Gliwice są częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i trzecim największym pod względem liczby ludności miastem tego konglomeratu, położonym w jego zachodniej części. Do Gliwic można się dostać zarówno z pobliskiego lotniska w Pyrzowicach, jak i z podkrakowskiego w Balicach czy podwrocławskiego w Strachowicach.

Eurowizja Junior 2019 w nowoczesnej Arenie Gliwice!

Obiektem, w którym odbędzie się tegoroczna Eurowizja Junior, będzie Arena Gliwice. Jest to druga największa hala widowiskowa w Polsce, zaraz po Tauron Arenie w Krakowie. Może pomieścić do ok. 13 tys. widzów. Do użytku została oddana niedawno, bo wiosną ubiegłego roku.

Od początku mówiło się, że Warszawa nie ma możliwości zorganizowania Eurowizji dla Dzieci 2019. W tym momencie stolica nie dysponuje odpowiednim do tego celu obiektem. Szybko zaczęło się mówić o potencjalnych kandydaturach innych miast, głównie o Krakowie, Gdańsku czy Katowicach. Oliwy do ognia dolała informacja, jaką w styczniu na łamach TVP Info przekazał Noel Curran, dyrektor generalny Europejskiej Unii Nadawców. Według jego słów to Kraków został wybrany na organizatora konkursu.

Telewizja Polska  szybko zdementowała tą informację ogłaszając na swojej stronie internetowej, że decyzja odnośnie do wyboru miasta jeszcze nie zapadła. 24 lutego w Wiadomościach podano, że tylko dwa miasta: Szczecin i Gliwice liczą się jeszcze w walce o możliwość ugoszczenia Eurowizji dla Dzieci.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie TVP prezes telewizji Jacek Kurski zdradził, że w decydującej fazie pod uwagę brany był także Toruń. Gliwice zostały wybrane nie tylko dzięki położeniu w bardzo rozwiniętym regionie jakim jest Śląsk, ale także głównie dzięki jakości i i dostępności hali (wyłączenie dla innych imprez na niemalże miesiąc), bliskości trzech lotnisk oraz obecności rozwiniętej infrastruktury, w tym drogowej. 

Jan Ola Sand, koordynator EBU, skomentował decyzję o przyznaniu Gliwicom prawa do organizacji Eurowizji Junior:

„Z radością ogłaszam, że Glwice zorganizują Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019. Show w Mińsku było spektakularne, a my nie mamy wątpliwości, że TVP zorganizuje równie rewelacyjne show na fali swojego zeszłorocznego zwycięstwa. (…) Wierzymy, że ekipa TVP wykaże tyle samo pasji, oddania i radości przy przygotowywaniu wydarzenia w listopadzie”

Konkurs do Polski przywiozła Roksana Węgiel

Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Polsce dzięki zwycięstwu Roksany Węgiel na poprzedniej edycji konkursu w Mińsku. Polska reprezentantka z piosenką Anyone I Want to Be pokonała 19 wykonawców z całej Europy (i Australii), zapewniając pierwsze w historii zwycięstwo naszego kraju w śpiewanej wersji konkursu. TVP otrzymała pierwszeństwo w możliwości zorganizowania 17. edycji wydarzenia, z której skorzystała, za sprawą czego w listopadzie widzimy się w Gliwicach!

 

3 KOMENTARZE