Stefania Liberakakis na planie teledysku „Turn around”, fot. Jesse Knobbe/materiały prasowe

Stefania Liberakakis będzie reprezentować Grecję w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Potwierdziły się tym samym kilkutygodniowe spekulacje dotyczące wyboru artystki, mieszkającej na co dzień w Holandii. W Rotterdamie wykona piosenkę Supergirl

Stefania Liberakis: co o niej wiemy?

Stefania Liberakakis jest grecką 17-letnią wokalistką z Utrechtu. Reprezentowała Holandię z grupą Kisses w 2016 roku podczas dziecięcej Eurowizji, gdzie zajęła ósme miejsce z dorobkiem 174 punktów. Wcześniej wzięła udział w holenderskiej edycji The Voice Kids. Oprócz muzyki, młoda i utalentowana Stefania ma również związki z aktorstwem. Pojawiła się w trzech filmach fabularnych i popularnych serialach telewizyjnych.

Stefania Liberakakis z Grecji? Stworzono dla niej trzy utwory

W Grecji dała się poznać szerszej publiczności w trakcie rozdania nagród MAD VMA 2019, gdzie wraz z Ilenią Williams i Konnie Metaksą brawurowo wykonała międzynarodowy hit Con Calma. Pod koniec listopada 2019 roku wydała natomiast singiel Turn around. Przez wielu fanów Eurowizji wskazywany jest jako idealna propozycja na konkurs.

Stefania Liberakakis: Supergirl

Piosenka została skomponowana przez Dimitrisa Kontopoulosa oraz ARCADE, a słowa napisała Sharon Vaughn. Choreografią podczas występu w Rotttrdamie zajmie się natomiast Fokas Evangelinos.

Dimitris Kontopoulos jest jednym z najbardziej znanych greckich kompozytorów muzyki popowej. W roku 2003 skomponował piosenkę Mia Stigmi dla Giannisa Vardisa, który choć zajął drugie miejsce w krajowych eliminacjach do konkursu Eurowizji. Choć prezentowana przez niego kompozycja nie wygrała, szybko stała się hitem w całej Grecji. W 2005 roku z kolejnym utworem Kontopoulosa o reprezentowanie Rosji starała się Anastasia Stockaja. Ostatecznie zajęła trzecie miejsce. W 2007 roku napisał piosenkę Ola giro sou girizoun dla Sakisa Rouvasa, która stała się kolejnym wielkim przebojem muzycznym w Grecji. Podobnie jak jego utwór Always and forever śpiewany przez Kostasa Martakisa.

W 2009 roku skomponował piosenkę dla Sakisa Rouvasa, z którą reprezentował on Grecję podczas konkursu Eurowizji w Moskwie, zajmując wtedy siódme miejsce. Rok później Kontopoulos został członkiem jury w greckiej edycji Idola. W 2013 Dimitris Kontopoulos napisał piosenkę H agapi erxete sto telos specjalnie dla reklamy czekolady Lacta, którą wykonywał Antonis Remos, a która zdobyła trzy złote lwy w Cannes. Komponował również dla Heleny Paparizou oraz Despiny Vandi. Dzięki jego piosence Azerbejdżan w roku 2013 otarł się o zwycięstwo na Eurowizji, przegrywając jedynie z Danią.

Mary Sharon Vaughn jest amerykańskim muzykiem, autorką tekstów, producentką. Napisała hity m.in. dla takich artystów jak: Willie Nelson, Waylon Jennings, Reba McEntire, The Oak Ridge Boys, George Jones, Kenny Rogers, Keith Whitley, Randy Travis, Patty Loveless, Agnes (interval act 2013), Kate Ryan (Belgia 2006), Claire Richards czy Boyzone.

Fokas Evangelinos to grecki tancerz, choreograf i dyrektor artystyczny telewizji, kina, twórca sztuk teatralnych i wideoklipów. Jest znany z przygotowywania choreografii na Eurowizję nie tylko dla greckich reprezentantów. W 2005 roku miał udział w zwycięstwie Eleny Paparizou, a w 2008 roku w wygranej Dimy Biłana.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.