Mahmood, zwycięzca OGAE Poll 2019, fot. RAI

Choć Eurowizja 2020 została odwołana, Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE zorganizuje po raz czternasty plebiscyt na faworyta konkursu. Łącznie w OGAE Poll weźmie udział 45 krajowych klubów, w tym także OGAE Polska. Do tej pory fani konkursu przewidzieli zwycięzcę pięciokrotnie.

W związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, Europejska Unia Nadawców zdecydowała o anulacji Eurowizji 2020. Zgodnie z regulaminem widowiska prezentowane kompozycje nie mogą zostać upublicznione przed 1 września roku poprzedzającego daną edycję. To nakłada na nadawców obowiązek przygotowania nowego utworu na przyszłoroczny konkurs. Do tej pory udział w Eurowizji 2021 potwierdziło 21 krajów, z czego 13 zdecydowało się na ponowny wybór artystów mających wystąpić w tym roku w Rotterdamie. W tym gronie nie ma Polski.

OGAE Poll 2020 – znamy szczegóły!

Coroczną tradycją miłośników Eurowizji jest organizacja plebiscytu, w którym wskazują swojego faworyta do wygranej w konkursie. W tegorocznej edycji weźmie udział 45 klubów, reprezentujących poszczególne kraje Europy, Australię oraz Resztę Świata. Swoje głosy prześle także OGAE Polska. Głosować mogą tylko członkowie każdego z oddziałów Stowarzyszenia. W przypadku OGAE Polska uprawnionych do przyznania punktów jest 228 osób.

OGAE International, które jest głównym organizatorem OGAE Poll, zapowiada, że czeka nas wyjątkowa edycja, szykując dodatkowe niespodzianki. Tradycyjnie każdy klub będzie przedstawiał swoje punkty zbiorczo w punktacji eurowizyjnej (12-10-8-7-6-5-4-3-2-1), pełniąc funkcję jury.

OGAE Poll: historia plebiscytu 

Dotychczas OGAE Poll zorganizowano 14 razy. Pięciokrotnie fanom widowiska z 45 klubów na całym świecie udało się trafnie przewidzieć zwycięzcę. Na późniejszego triumfatora Eurowizji miłośnicy konkursu postawili w 2007 (Marija Šerifović), 2009 (Alexander Rybak), 2012 (Loreen), 2013 (Emmelie de Forest) i 2018 (Netta). W 2015 roku faworyt OGAE Poll, zespół Il Volo z Włoch, wygrał głosowanie telewidzów, ostatecznie zajmując trzecie miejsce w konkursie.

Nie zawsze jednak udawało się dobre wytypować artystów, którzy mieli zająć wysoką lokatę w konkursie. W 2008 roku w pierwszej trójce OGAE Poll znaleźli się: Charlotte Perelli ze Szwecji (18. miejsce), Paolo Meneguzzi ze Szwajcarii (12. miejsce w półfinale) czy Jelena Tomašević i Bora Dugić z Serbii (6. miejsce). Nie udało się im trafić także w 2011 roku, kiedy w czołowej piątce OGAE Poll znalazł się tylko jeden wokalista, który uplasował się w najlepszej dziesiątce konkursu. Był to Eric Saade ze Szwecji. Faworytka OGAE, Kati Wolf z Węgier, zajęła wtedy odległą 22. pozycję.

Przed rokiem miłośnicy konkursu przewidywali wygraną Mahmooda z Włoch, ostatecznie drugiego. Dosłownie pięć punktów mniej zebrał Luca Hänni ze Szwajcarii. Dziesięć punktów mniej od lidera uzyskał wtedy Duncan Laurence z Holandii, triumfator Eurowizji 2019. OGAE Polska wskazało Mahmooda jako swojego faworyta.

OGAE Polska – dowiedz się więcej

Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji funkcjonuje od 2004 roku jako jeden z klubów OGAE International. Zgodnie ze Statutem m.in. skupia fanów Eurowizji, popularyzuje konkurs, dostarcza informacji o widowisku, wpływa na ciągłość uczestnictwa Polski w Eurowizji. Aby zostać członkiem Stowarzyszenia należy wypełnić wniosek członkowski, przesłać go do Zarządu OGAE Polska, a następnie opłacić składkę.