Jak co roku kluby fanowskie Konkursu Piosenki Eurowizji dają drugą szansę utworom, które nie zdołały wygrać swoich rodzimych preselekcji. Po roku nieobecności, do stawki konkursowej OGAE Second Chance wraca Polska, która wyłoniła w tym roku reprezentanta za sprawą programu Szansa Na Sukces. Eurowizja 2020.

OGAE Second Chance to kolejna inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji. Jedną z nich jest także OGAE Eurovision Fan Contest -plebiscyt, który wyłoni ulubiony utwór z Eurowizji. Swoje głosy oddawać mogą także fani niezrzeszeni w OGAE.

OGAE Second Chance 2020: co wiemy?

Pierwsze konkursowe wybory odbyły się w 1987 roku. Organizowane są przez zrzeszenie klubów OGAE w 45 krajach – OGAE International. Każde państwo, które przeprowadzało preselekcje może zgłosić jedną piosenkę, która weźmie udział w konkursie. Musi to być jednak utwór, który nie zdołał wygrać selekcji w swoim kraju. Głosowanie nad tym, który utwór ma stanąć do rywalizacji, odbywa się wśród członków danego klubu Stowarzyszenia. Organizatorem edycji konkursu jest, tak jak prawdziwej Eurowizji, klub OGAE z kraju, który wygrał rok wcześniej.

W tym roku za całe zamieszanie odpowiedzialne jest OGAE Francja, za sprawą wygranej Seemone i jej utworu Tous Les Deux.

OGAE Second Chance 2019. Znamy wyniki

OGAE Second Chance – reprezentant Polski

W tym roku, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska, mieli do wyboru dwa utwory, które wybrzmiały w finale programu Szansa Na Sukces. Kasię Dereń i Count On Me oraz Alberta Černego z utworem Lucy. Oto wyniki głosowania:

  • Kasia DereńCount On Me – 39 głosów
  • Albert Černý – Lucy – 85 głosów

Zdecydowaną większością głosowanie fanów wygrał Albert Cerny z utworem Lucy i to właśnie on będzie reprezentował Polskę podczas finału OGAE Second Chance.

Reprezentantów innych krajów poznamy już wkrótce, po oficjalnych głosowaniach klubów fanowskich z całej Europy, i nie tylko. Jak na razie, najwięcej zwycięstw odnotowała… Szwecja – rekordową liczbę 16 wygranych. Na drugim miejscu znajdują się Włochy – 5 wygranych, a na trzecim – Wielka Brytania z czterema wygranymi. Polska zwyciężyła w 2016 roku za sprawą Margaret i Cool me down.

OGAE Polska – dowiedz się więcej

Historia OGAE Polska sięga roku 2004 roku, kiedy to grupa fanów Eurowizji z Olsztyna postanowiła zrzeszyć się. Od maja 2004 roku zalążek fanclubu uzyskał prawo do używania nazwy OGAE. Od 2011 roku istniejemy jako stowarzyszenie rejestrowe.

Założyliśmy je po to, aby dzielić się swoją pasją, jaką jest Konkurs Piosenki Eurowizji. Razem ją oglądamy, komentujemy, piszemy o niej i na nią jeździmy. Mamy ją w sercach, dlatego dbamy również o jej popularyzację. To dla nas coś więcej niż międzynarodowy konkurs!

Jeśli i Ty lubisz Eurowizję – dołącz do nas! Formularz znajdziesz na stronie głównej naszego portalu.

W OGAE Polska jest wiele działań, dzięki którym możesz się realizować: współtworzenie strony eurowizja.org, aktywność w sekcji rozrywki lub naukowej czy organizacja spotkań i wydarzeń. Wspólnie wybieramy polskich reprezentantów w internetowych konkursach OGAE Song Contest i OGAE Video Contest, spotykamy się z fanami konkursu z innych krajów, a przede wszystkim – co roku emocjonujemy się naszą ukochaną Eurowizją!