Albert Černy, reprezentant Polski w OGAE Second Chance Contest 2020, fot. TVP

22 kraje wezmą udział w tegorocznym konkursie OGAE Second Chance. Wśród nich jest także Polska. Jakie piosenki usłyszymy w tegorocznej edycji? Kto ma największe szanse na zwycięstwo i jak na tym tle wypada nasz reprezentant?

OGAE Second Chance Contest to coroczna inicjatywa, organizowana od 1987 roku przez Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE International. Aby wziąć udział w konkursie, kraj musi organizować selekcje w danym roku i posiadać oddział lokalny oddział OGAE. Najwięcej zwycięstw na koncie mają Szwedzi, którzy wygrali do tej pory aż 16 razy. Na podium są także Włosi (5 zwycięstw) i Brytyjczycy (4 zwycięstwa). Polska do tej pory triumfowała tylko raz. W 2016 roku fani Eurowizji docenili utwór Cool Me Down z repertuaru Margaret.

OGAE Second Chance 2020: kto weźmie udział?

Tegoroczny konkurs odbędzie się w trzech francuskich miastach – Paryżu, Lille i Limoges. Gospodarzem kolejnej edycji są Francuzi, gdyż francuski oddział OGAE wygrał konkurs przed rokiem. W 2019 roku najlepsza okazała się uczestniczka Destination Eurovision, Seemone z utworem Tous les deux. Tym razem na starcie mamy 22 kraje. To o dwa mniej niż w zeszłym roku.

Z udziału wycofały się Węgry, które zrezygnowały z Eurowizji, a także Francja, Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania, których nadawcy publiczni zdecydowali się wyłonić reprezentanta wewnętrznie. Choć Mołdawia zorganizowała w tym roku selekcje, nie pojawi się w OGAE Second Chance 2020, gdyż reprezentujący Mołdawię oddział OGAE Rest of the World (Reszta Świata) postanowił wystawić do rywalizacji Senhit z San Marino. Do stawki  po roku przerwy wracają Armenia i Polska, a po trzech latach Izrael.

Po raz drugi o zwycięstwo w konkursie powalczy Anna Bergendahl. Przed rokiem z piosenką Ashes to Ashes była trzecia. Co ciekawe, drugi rok z rzędu Słowenia wystawia byłą reprezentantkę swojego kraju na Eurowizji Junior. Tylko sześć kompozycji zostanie wykonanych w językach narodowych, odpowiednio po włosku, serbsku, islandzku, albańsku, fińsku i portugalsku. To drugi przypadek w historii, gdy gospodarz i tym samym zeszłoroczny zwycięzca OGAE Second Chance nie bierze udziału w kolejnym konkursie. W 2001 roku organizująca przedsięwzięcie Finlandia również nie wystawiła swojego uczestnika.

Zgodnie z decyzją organizatorów swoje punkty przyznają 22 oddziały OGAE wystawiające swoich reprezentantów oraz 17 pozostałych, które nie biorą aktywnego udziału w konkursie. Są to: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Niemcy, Rosja, Turcja, Węgry i Wielka Brytania.

OGAE Second Chance 2020: kolejność startowa

 1. Szwecja: Anna Bergendahl – Kingdom Come
 2. Australia: Jaguar Jonze – Rabbit Hole
 3. Słowenia: Lina Kuduzović – Man Like You
 4. Litwa: Monique – Make Me Human
 5. Chorwacja: Indira Levak – You Will Never Break My Heart
 6. Norwegia: Rein Alexander – One Last Time
 7. Izrael: Eden Alene – Roots
 8. Rumunia: Roxen – Cherry Red
 9. Ukraina: Khayat – Call For Love
 10. Włochy: Elodie – Andromeda
 11. Estonia: Jaagup Tuisk – Beautiful Life
 12. Rest of the World (San Marino): Senhit – Obsessed
 13. Czechy: Elis Mraz & Čis T – Wanna Be Like
 14. Serbia: Andrija Jo – Oči Meduze
 15. Polska: Albert Černý – Lucy
 16. Islandia: Dimma – Almyrkvi
 17. Dania: Jasmine Rose ft. RoxorLoops – Human
 18. Albania: Elvana Gatja – Me Tana
 19. Finlandia: Erika Vikman – Cicciolina
 20. Armenia: Tokionine – Save Me
 21. Portugalia: Barbara Tinoco – Passe-Partout
 22. Łotwa: Katrīna Dimanta – Heart Beats

Wszystkie utwory, które biorą udział w OGAE Second Chance 2020 znajdziesz na naszej playliście na Spotify. Miłego słuchania!

Wśród faworytów do wygranej w OGAE Second Chance 2020 są Anna Bergendahl ze Szwecji czy Erika Vikman z Finlandii, których utwory były typowane do zwycięstwa w krajowych selekcjach. O miejsca w czołówce powalczą z pewnością Eden Alene z Izraela, Roxen z Rumunii, Khayat z Ukrainy, Elodie z Włoch czy Elvana Gatja z Albanii. Nie bez szans jest także Albert Černý, który zdobył rozpoznawalność wśród fanów Eurowizji za sprawą udziału w zeszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie w barwach Czech.

Albert Černy, reprezentant Polski w OGAE Second Chance 2020, finalista programu „Szansa na sukces. Eurowizja 2020” (fot. Facebook/szansanasukces.eurowizja2020)

OGAE Second Chance 2020: kto z Polski?

W tym roku członkowie Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska mieli do wyboru dwa utwory, które wybrzmiały w finale programu Szansa Na Sukces. Count On Me Kasi Dereń i Lucy Alberta Černego. W głosowaniu wzięło udział 124 członków Stowarzyszenia OGAE Polska, którzy przyznali prawo startu w OGAE Second Chance 2020 Albertowi Černemu.

OGAE Second Chance 2020: członkowie Stowarzyszenia OGAE Polska wybrali Alberta Cernego na reprezentanta Polski.

Pochodzący z czeskiego Zaolzia Albert Černy jest od 2013 roku liderem formacji Lake Malawi. Wcześniej przez siedem lat był wokalistą i gitarzystą w zespole Charlie Straight. Albert ma polskie korzenie, jest absolwentem polskiej szkoły podstawowej w Trzyńcu, płynnie mówi po polsku. Z wykształcenia jest tłumaczem języka angielskiego.

Albert Černý – kim jest finalista programu Szansa na sukces?

Albert Černy i Lake Malawi zwyciężyli przed rokiem w czeskich selekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. W Tel Awiwie z utworem Friend of a Friend zajęli wysokie 11. miejsce. W lutym tego roku piosenkarz wziął udział w programie Szansa na Sukces, będącym formą selekcji polskiego reprezentanta na Eurowizję. 16 lutego wygrał trzeci odcinek półfinałowy, wykonując utwór Please Please Me z repertuaru The Beatles. Tydzień później wystąpił w finale formatu w coverze zwycięskiej kompozycji Alexandra Rybaka (Norwegia 2009) – Fairytale oraz autorskiej piosence – Lucy. Ostatecznie w finale zajął drugie miejsce.

O tym, kto wygra OGAE Second Chance 2020, dowiemy się za kilka tygodni. Głosowanie w oddziałach OGAE rozpocznie się już od 1 lipca.