Eurowizja 2022 przed nami, ale wkrótce czeka nas także OGAE Second Chance Contest, plebiscyt dla piosenek, którym nie udało się trafić na tegoroczny konkurs. Polski klub wybrał właśnie swojego przedstawiciela ze stawki preselekcji. Co wiemy?
W OGAE Second Chance Contest biorą udział kluby Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji, które wyłaniają swoją reprezentację spośród uczestników preselekcji do Eurowizji w ich krajach. W plebiscycie stawka składa się więc z piosenek, które w danym sezonie wystartowały w eliminacjach, ale ich nie wygrały. Swojego reprezentanta wybrało OGAE Polska.
OGAE Second Chance 2022: Kuba Szmajkowski reprezentuje Polskę
Członkinie i członkowie OGAE Polska wybierali swojego przedstawiciela w tegorocznej edycji spośród uczestników konkursu Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!, którzy zajęli miejsca od drugiego do dziesiątego, przegrywając z Krystianem Ochmanem. Zagłosowały 153 osoby, czyli 55,6% liczebności klubu, a najwięcej punktów i miano reprezentanta w OGAE Second Chance Contest otrzymał Kuba Szmajkowski. Z piosenką Lovesick młody wykonawca zajął czwarte miejsce w polskich preselekcjach do Eurowizji 2022. Oto ranking:
- Kuba Szmajkowski – Lovesick – 1064 pkt
- Daria – Paranoia – 1052 pkt
- Ania Byrcyn – Dokąd? – 937 pkt
- Karolina Lizer – Czysta woda – 873 pkt
- Karolina Stanisławczyk i Chika Toro – Move – 734 pkt
- Unmute – Głośniej niż decybele – 639 pkt
- Siostry Szlachta – Drogowskazy – 593 pkt
- Lidia Kopania – Why does it hurt – 540 pkt
- Mila – All I need – 498 pkt
OGAE Second Chance Contest – co wiemy?
Fani zrzeszeni w klubach OGAE wskazali swoje ulubione utwory z preselekcji od 1986 roku. Najwięcej zwycięstw – bo aż szesnaście – odnotowała Szwecja. Druga z czterema wygranymi jest sąsiednia Norwegia, która zwyciężyła także przed rokiem. Dzięki zwycięstwu KEiiNO z piosenką Monument (drugie miejsce w preselekcjach Melodi Grand Prix 2021) to norweskie OGAE przeprowadza plebiscyt w tym roku. Warto zaznaczyć, że oceniane są nie tylko same piosenki, ale i ich prezentacja na żywo na scenie preselekcji.
Polskie piosenki biorą udział od początku publicznych preselekcji w Polsce w 2003 roku. Dwukrotnie polskie propozycje trafiły do pierwszej dziesiątki: Wilki z Here I am (drugie miejsce w preselekcjach w 2003 roku) – zajęli ósme miejsce oraz Man Meadow z Viva la musica (trzecie miejsce w preselekcjach w 2008 roku) – zajęli trzecie miejsce. Wyczekiwane zwycięstwo nadeszło z Margaret i jej hitem Cool me down. Choć w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2016 ustąpiła Michałowi Szpakowi, w plebiscycie drugiej szansy triumfowała z dorobkiem 277 punktów. Ostatni polski reprezentant, Albert Cerny z grupy Lake Malawi (2020), zajął z utworem Lucy piętnaste miejsce. W tym roku Kuba Szmajkowski zmierzy się m.in. z Mediną (In i dimman, Szwecja) oraz grupą Voyager (Dreamer, Australia).