Jak co roku kluby fanowskie Konkursu Piosenki Eurowizji dają drugą szansę utworom, który nie dostały się do Konkursu Piosenki Eurowizji. Tegoroczne selekcje były niezwykle barwne – zatem na pewno możemy liczyć na zaciętą walkę. Kto bierze udział, kiedy wyniki i gdzie odbędzie się konkurs?

Sięgnijmy do początków konkursu OGAE Second Chance Contest (Konkurs Drugiej Szansy) – pierwsze wybory odbyły się w 1987 roku. Organizowane są przez zrzeszenie klubów OGAE w 40 krajach – OGAE International.

Każdego lata, kilka miesięcy po majowym finale Eurowizji, każde państwo, które przeprowadzało preselekcje – może zgłosić jedną piosenkę, która weźmie udział w konkursie. Oczywiście mówimy o utworach, które nie zdołały wygrać selekcji w swoim kraju. Głosowanie, który utwór ma stanąć do rywalizacji w OGAE Second Chance, odbywa się wśród członków danego Stowarzyszenia. Organizatorem jest, tak jak prawdziwej Eurowizji, klub OGAE z kraju który wygrał rok wcześniej.

W tym roku za całe zamieszanie odpowiedzialne jest OGAE Włochy. A to wszystko za sprawą wygranej Annalisy z utworem Il mondo prima di te. Konkurs wirtualnie odbywa się w mieście Udine we Włoszech.

Jak na razie, najwięcej zwycięstw odnotowała… Szwecja – rekordową liczbą 16 wygranych. Na drugim miejscu znajdują się Włochy – 5 wygranych a na trzecim – Wielka Brytania z czterema wygranymi. Polska zwyciężyła w 2016 roku za sprawą Margaret i Cool me down.

Niestety, w tym roku nie zobaczymy naszego kraju w stawce OGAE Second Chance, z powodu odwołania Krajowych Eliminacji i wyboru wewnętrznego,  jednakże nasi członkowie wezmą udział w głosowaniu. Wyniki głosowania OGAE Polska już wkrótce.

Kto startuje?

W tym roku w stawce znajdują się 24 kraje. Debiutuje Australia za sprawą pierwszych historycznych preselekcji Australia Decides. Nie zobaczymy jednak (jak w poprzednich latach) – Białorusi (pomimo organizowanych telewizyjnie selekcji) czy San Marino, Malty, Szwajcarii i Polski (wybory wewnętrzne). Powraca natomiast Chorwacja i Mołdawia.

Uczestnicy Konkursu Drugiej Szansy 2019:

 1. Chorwacja: Lorena – “Tower of Babylon”
 2. Czechy: Barbora Mochowa – “True Colours”
 3. Węgry: The Middletonz – “Roses”
 4. Łotwa: Edgars Kreilis – “Cherry Absinthe”
 5. Dania: Julie and Nina – “League of Light”
 6. Albania: Mirud – “Nene”
 7. Estonia: Lumervav feat. Inga – “Milline päev”
 8. Szwecja: Anna Bergendahl – “Ashes to Ashes”
 9. Portugalia: Surma – “Pugna”
 10. Mołdawia: Maxim Zavidia – “I Will Not Surrender”
 11. Finlandia: Darude feat. Sebastian Rejman – “Superman”
 12. Norwegia: Mørland – “En Livredd Mann”
 13. Islandia: Friðrik Ómar – “Hvað ef ég get ekki elskað?”
 14. Rumunia: Bella Santiago – “Army of Love”
 15. Ukraina: Kazka – “Apart”
 16. Francja: Seemone – “Tous Les Deux”
 17. Serbia: Ivana Vladović & Wonder Strings – “Moje Bol”
 18. Niemcy: Aly Ryan – “Wear Your Love”
 19. Wielka Brytania: Kerrie-Anne – “Sweet Lies”
 20. Australia: Electric Fields – “2000 and Whatever”
 21. Hiszpania: María Villar – “Muérdeme”
 22. Włochy: Il Volo – “Musica Che Resta”
 23. Słowenia: Ula Lozar – “Fridays”
 24. Litwa: Monika Marija – “Light On”

Wszystkich utworów możecie posłuchać tutaj:

Kto wygra? Gdzie pojedzie konkurs za rok? Tego wszystkiego dowiemy się już wkrótce (brak oficjalnej daty finału konkursu) – w okolicach końcówki sierpnia lub początku września.  Transmisję i głosowanie, będzie można zobaczyć w internecie – poprzez różne platformy społecznościowe. Szczegóły już wkrótce!