Znamy wyniki corocznego konkursu OGAE Song Contest. Reprezentant OGAE Polsa – Sylwia Grzeszczak feat. Sound’n’Grace zajęli wysokie 3. miejsce. 

Kluby OGAE zrzeszające fanów Konkursu Eurowizji co roku organizują Konkurs Piosenki, w którym wystawiają piosenki wydane jako single w roku bieżącym. Zwycięski klub organizuje przebieg OGAE Song Contest (OSC) w następnym roku. Ta zabawa jest dobrą okazją do sprawdzenia jak rodzime przeboje radzą sobie z presją międzynarodowej konkurencji.

W tym roku OSC było organizowane przez oddział francuski, który w zeszłym roku wygrał z piosenką wokalistki Indilii – Dernière Danse. W OSC 2015 wzięło udział 31 klubów OGAE. OGAE Polska reprezentowała piosenka Kiedy tylko spojrzę Sylwii Grzeszczk wspieranej przez chór Sound’n’Grace. 

Ostatecznie reprezentantka wybrana przez OGAE Polska zdobyła 3. miejsce z ilością 145 punktów. Polska otrzymała 12 punktów od klubów z Czarnogóry, Holandii i Słowacji oraz 10 punktów z Irlandii, Izraela, Norwegii i Rosji. Reprezentację Polski wyprzedziła zdobywająca 2. miejsce Irlandia (Markus Feehily – Love is a drug) oraz zwycięzca Francja (Kendji Girac – Andalouse).  3. miejsce Polski to drugi najwyższy wyniki w OSC, a najwyższy wynik od kiedy OGAE Polska uczestniczy w tej zabawie. W 1998 roku piosenka Im więcej ciebie tym mniej Natalii Kukulskiej wygrała OSC (trzeba mieć na uwadze, że polski oddział OGAE powstał w 2004 roku, co oznacza, że utwór nie był wystawiony przez OGAE Polska).

Zwycięzca – Kendji Girac to popularny we Francji zwycięzca lokalnej edycji programu The Voice. Jego piosenki są również obecne w polskich rozgłośniach radiowych. Jest to szóste zwycięstwo Francji w OSC od kiedy ta zabawa jest organizowana, czyli od 1986 roku.

Sylwia Grzeszczak jest polską piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów. Na swoim koncie ma do tej pory trzy albumy, z których dwa solowe – Sen o przyszłości oraz Komponując siebie pokryły się podwójną platyną. Wiele z wydanych przez artystkę singli przez wiele tygodni nie schodziło z pierwszych miejsc radiowych list przebojów. Sound’n’Grace to polski chór wykonujący głównie muzykę gospel, soul, R&B i funk, który zyskał znaczną popularność głównie dzięki współpracy ze znanymi artystami takimi jak Afromental czy Mrozu.

Pierwsza dziesiątka OGAE Song Contest 2015 prezentuje się następująco:

  1. Francja: Kendji Girac – Andalouse (248 punktów)
  2. Irlandia: Markus Feehily – Love is a drug (148 punktów)
  3. Polska: Sylwia Grzeszczak feat. Sound’n’Grace – Kiedy tylko spojrzę (145 punktów)
  4. Wielka Brytania: Ella Henderson – Ghost (141 punktów)
  5. Szwecja: Darin – Ta mig tillbaka (122 punktów)
  6. Belgia: Kate Ryan – Not alone (112 punktów)
  7. Niemcy: Michelle – 30.000 Grad (99 punktów)
  8. Grecja: Giorgos Sabanis – Kanis den kseri (98 punktów)
  9. Serbia: Jelena Tomašević – Ime moje (85 punktów)
  10. Reszta Świata: Taylor Swift – Blank Space (80 punktów)

Szczegółówe wyniki można obejrzeć w prezentacji przygotowanej przez gospodarza – OGAE Francja: TUTAJ.

Źródło: OGAE Francja, własne, zdjęcie: kadr z teledysku „Kiedy tylko spojrzę”, reż. Kamil Przybylak, Dominik Grabowski