Zakończyły się polskie eliminacje do tegorocznej edycji OGAE Song Contest. Polski oddział stowarzyszenia stworzył listę propozycji, z której wybrana została piosenka reprezentująca Polskę. W tym roku konkurs zmienia formę. Co wiemy?
Polski oddział Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska wybrał utwór, który będzie reprezentować Polskę podczas OGAE Song Contest 2022. Oficjalnie przedstawiamy polską propozycję na konkurs, który w tym roku przybiera rozszerzoną formę.
Doda i Fake love w polskich barwach
W tym roku konkursy piosenki – OGAE Song Contest i teledysków – OGAE Video Contest połączyły się. To oznacza, że wybrana przez krajowe kluby OGAE piosenka jednocześnie walczy o tytuł najlepszego teledysku. Polski oddział stowarzyszenia przeprowadził już wybór tegorocznej reprezentacji. Na listę zgłoszeń wpłynęło 46 oryginalnych utworów, które nie mogły być wydane przed 2021 rokiem i pochodzić z preselekcji do Eurowizji i Eurowizji Junior.
W większości były to piosenki doskonale znane m.in. z rozgłośni radiowych. Najwięcej punktów zdobył utwór Fake love w wykonaniu Dody. To właśnie ta kompozycja wraz z teledyskiem będzie walczyć na forum międzynarodowych fanów Eurowizji o drugie polskie zwycięstwo. Utwór miał premierę pod koniec zeszłego roku, mogliśmy go usłyszeć podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów, a w zeszłym miesiącu singiel ten zdobył status złotej płyty.
Poniżej zamieszczamy pierwszą dziesiątkę głosowania:
- Doda – Fake love – 271 punktów
- Ralph Kaminski – Bal u Rafała – 171 punktów
- sanah i Daria Zawiałow – Eldorado – 168 punktów
- Brodka – Game change – 168 punktów
- Doda – Melodia ta – 160 punktów
- Karolina Stanisławczyk – Cliché – 151 punktów
- sanah – Kolońska i szlugi – 148 punktów
- Natalia Szroeder i Ralph Kaminski – Przypływy – 143 punkty
- Dawid Kwiatkowski – Bez ciebie – 136 punktów
- Michał Szpak – Halo wodospad – 129 punktów
OGAE Song Contest 2022: kto weźmie udział?
Część klubów OGAE wybrała już swoich przedstawicieli na tegoroczną edycję. Nie brakuje wśród nich czołowych nazwisk lokalnej sceny muzycznej. Gospodarzy z Australii reprezentować będą Kylie Minogue i Years & Years, a Ukrainę – popularna raperka alyona alyona. Oto dotychczas wytypowane utwory:
- Australia – Kylie Minogue, Years & Years – A minute to midnight
- Francja – Juliette Armanet – Le dernier jour du disco
- Polska – Doda – Fake love
- Portugalia – Bárbara Bandeira ft. Carminho – Onde vais
- Ukraina – Jerry Heil, alyona alyona, Ela – KUPALA
- Węgry – VALMAR ft. Szikora Robi – Úristen
OGAE Song Contest i OGAE Video Contest
Konkurs piosenki klubów OGAE odbywa się od 1986 roku. Polska triumfowała raz: w 1998 roku fanom Eurowizji najbardziej spodobała się piosenka Im więcej ciebie tym mniej Natalii Kukulskiej. Od 2004 roku polski klub OGAE nieprzerwanie bierze udział w konkursie. W zeszłym roku Polskę reprezentowali Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło i Vito Bambino z piosenką I ciebie też, bardzo, zajmując 19. miejsce na 29 państw.
Wygrała kompozycji Fly away w wykonaniu Tones and I z Australii, która organizuje tegoroczną edycję połączoną z konkursem teledysków. Najwięcej zwycięstw mają na koncie Brytyjczycy. Z kolei w odbywającym się od 2003 roku OGAE Video Contest najwięcej razy triumfowali Francuzi, a Polska ma na koncie także jedno zwycięstwo – w 2008 roku najlepszy okazał się klip Justyny Steczkowskiej do piosenki Kim tu jestem. W ubiegłorocznej, ostatniej edycji polskim teledyskiem były Słodkości Teresy Werner, zajmując ostatnie, 24. miejsce.
Dotychczasowe polskie piosenki w konkursie
- 2021 – Męskie Granie Orkiestra – I ciebie też, bardzo (19. miejsce)
- 2020 – Viki Gabor & Kayah – Ramię w ramię (16. miejsce)
- 2019 – Ania Karwan – Głupcy (16. miejsce)
- 2018 – Cleo – Łowcy Gwiazd (12. miejsce)
- 2017 – Kayah – Po Co? (16. miejsce)
- 2016 – Sylwia Grzeszczak – Tamta Dziewczyna (9. miejsce)
- 2015 – Sylwia Grzeszczak feat Sound’n’Grace – Kiedy Tylko Spojrzę (3. miejsce)
- 2014 – Mrozu feat. Sound’n’Grace – Nic do stracenia (21. miejsce)
- 2013 – Dawid Podsiadło – Trójkąty i Kwadraty (29. miejsce)
- 2012 – Sylwia Grzeszczak – Małe Rzeczy (10. miejsce)
- 2011 – Kayah – Za Późno (26. miejsce)
- 2010 – Agnieszka Chylińska – Nie Mogę Cię Zapomnieć (22. miejsce)
- 2009 – Edyta Górniak – To Nie Tak Jak Myślisz (13. miejsce)
- 2008 – Blue Cafe – Czas nie będzie czekał (23. miejsce)
- 2007 – Reni Jusis – Niemy krzyk (17. miejsce)
- 2006 – Olga Szomańska i Przemysław Branny – Niech mówią, że to nie jest miłość (12. miejsce)
- 2005 – Krzysztof Kiljański i Kayah – Prócz Ciebie Nic (25. miejsce)
- 2004 – Kayah – Testosteron (14. miejsce)
- 1998 – Natalia Kukulska – Im więcej Ciebie tym mniej (1. miejsce)
OGAE Polska – dowiedz się więcej
Historia OGAE Polska sięga 2004 roku, kiedy to grupa fanów Eurowizji z Olsztyna postanowiła zrzeszyć się. Od maja 2004 roku zalążek fanklubu uzyskał prawo do używania nazwy OGAE. W rezultacie od 2011 roku istniejemy jako stowarzyszenie rejestrowe.
Założyliśmy je po to, aby dzielić się swoją pasją, jaką jest Konkurs Piosenki Eurowizji. Razem ją oglądamy, komentujemy, piszemy o niej i na nią jeździmy. Mamy ją w sercach, dlatego dbamy również o jej popularyzację. To dla nas coś więcej niż międzynarodowy konkurs!
W OGAE Polska jest wiele działań, dzięki którym możesz się realizować: współtworzenie strony eurowizja.org, aktywność w sekcji rozrywki lub naukowej czy organizacja spotkań i wydarzeń. Wspólnie wybieramy polskich reprezentantów w internetowych konkursach OGAE Second Chance Contest, OGAE Song Contest i OGAE Video Contest, spotykamy się z fanami konkursu z innych krajów, a przede wszystkim – co roku emocjonujemy się naszą ukochaną Eurowizją!