Poznaliśmy całą stawkę OGAE Song Contest 2022. Tegoroczną reprezentantką Polski jest Doda z hitem Fake love. Jaką ma konkurencję?
30 klubów OGAE wybrało swoje reprezentacje na tegoroczny OGAE Song Contest, który organizują Australijczycy. W stawce nie brakuje wielkich gwiazd i byłych uczestników Eurowizji. Wyniki konkursu poznamy na początku listopada.
OGAE Song Contest 2022: cała stawka ujawniona
30 oddziałów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji, czyli OGAE, wybrało piosenki na tegoroczną edycję OGAE Song Contest. Jak już informowaliśmy, polski klub wybrał utwór Fake love z repertuaru Dody. Wokalistka w głosowaniu wyprzedziła m.in. Ralpha Kaminskiego, sanah i Darię Zawiałow, Brodkę oraz samą siebie. Dziś znamy pozostałe piosenki konkursowe, z którymi zmierzy się polski hit. Po dłuższych przerwach swoje utwory wystawiają Estonia i Norwegia; w porównaniu z zeszłym rokiem zabraknie zaś propozycji z Danii. Oto lista, w kolejności podanej przez organizatorów:
- Włochy: Marco Mengoni – Ma stasera
- Armenia: Brunette – Smoke break
- Rosja: Leonid Agutin i Władimir Prensjakow – DNK
- Polska: Doda – Fake love
- Łotwa: Citi Zēni – Limuzīns uz krīta
- Andora: Julen – Una cançó
- Finlandia: Vilma Jää – Saatanan saalistaja
- Serbia: Milica Pavlović i Albino – Šećeru
- Czechy: Lake Malawi ft. We Are Domi – High speed kissing
- Turcja: Kerimcan Durmaz – Peşimde
- Belgia: Lost Frequencies ft. Calum Scott – Where are you now
- Hiszpania: Varry Brava i Soleá Morente – Bajo la luz perfecta
- Węgry: VALMAR ft. Robi Szikora – Úristen
- Norwegia: Chris Holsten – Smilet i ditt eget speil
- Francja: Juliette Armanet – Le dernier jour du disco
- Irlandia: Westlife – Starlight
- Chorwacja: VLAHO ft. ZSA ZSA – Flowerpot
- Austria: Klangkarussell – Home
- Estonia: Daniel Levi – Jasmine
- Słowenia: Eva Boto – Nočem, da greš
- Reszta Świata: Pabllo Vittar i Rina Sawayama – Follow me
- Niemcy: Michael Schulte – Here goes nothing
- Australia: Kylie Minogue i Years & Years – A second to midnight
- Cypr: Lukas Iorkas – Mechri ton ourano
- Portugalia: Bárbara Bandeira ft. Carminho – Onde vais
- Ukraina: Jerry Heil, alyona alyona i Ela – #KUPALA
- Grecja: Christos Mastoras – An
- Szwecja: ABBA – Don’t shut me down
- Macedonia Północna: Lara ft. Kasapski – Samo svrti se
- Wielka Brytania: Harry Styles – As it was
W konkursie nie zabrakło znanych nazwisk. Kiedy wyniki?
Uczestnikami OGAE Song Contest 2022 są znane osobistości z światowych list przebojów. Wielką Brytanię reprezentuje Harry Styles, Australię – duet Kylie Minogue i Years & Years, a Szwecję – powracająca w wielkim stylu ABBA z hitem Don’t shut me down. Obok zwycięzców Eurowizji z 1974 roku pojawią się także inni uczestnicy konkursu sprzed lat: Marco Mengoni – zwycięzca Sanremo i reprezentant Włoch z 2013 roku, Michael Schulte (Eurowizja 2018, Niemcy), czeskie zespoły Lake Malawi (2019) i We Are Domi (2022) czy też Lukas Iorkas z Cypru (Eurowizja 2011, Grecja). Łotwę reprezentują tegoroczni uczestnicy Eurowizji, Citi Zēni, a dwa kraje postawiły na gwiazdy z tegorocznych preselekcji: Macedończycy wybrali Larę Ivanową, a Hiszpanie – grupę Varry Brava.
Członkowie klubów OGAE muszą oddać swoje głosy między 9 września a 21 października. W ciągu kolejnych trzech dni punktacja musi trafić do organizatorów w Australii, którzy zaprezentują wyniki 5 listopada. Kraj, który wygra typowanie fanów Eurowizji, zorganizuje przyszłoroczną edycję.
OGAE Ukraina przeciwko udziałowi Rosjan
Dziś komunikat dotyczący swojego udziału wydał ukraiński klub OGAE. Fani Eurowizji z kraju objętego rosyjskim atakiem nie zgadzają się na udział rosyjskich twórców w konkursie. OGAE Ukraina powołuje się na tylko na sam fakt agresji, ale także na to, że Rosja nie jest już członkiem Europejskiej Unii Nadawców i nie może startować w konkursach Eurowizji, a jej reprezentanci, Leonid Agutin i Władimir Prensjakow, popierają działania rosyjskiego reżimu.
Przypomniana została także tragiczna śmierć muzyka Roxolany, uczestniczki Konkursu Drugiej Szansy OGAE 2022, który zginął kilka tygodni temu podczas rosyjskiego ostrzału. Ukraińscy fani stwierdzają, że są zaszokowani dopuszczeniem takich wykonawców do udziału i wzywają OGAE International do dyskwalifikacji Rosji – w przeciwnym razie ukraińska piosenka zostanie wycofana ze stawki.
OGAE Song Contest i OGAE Video Contest
Konkurs piosenki klubów OGAE odbywa się od 1986 roku. Polska triumfowała raz: w 1998 roku fanom Eurowizji najbardziej spodobała się piosenka Im więcej ciebie tym mniej Natalii Kukulskiej. Od 2004 roku polski klub OGAE nieprzerwanie bierze udział w konkursie. W zeszłym roku Polskę reprezentowali Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło i Vito Bambino z piosenką I ciebie też, bardzo, zajmując 19. miejsce na 29 państw.
Wygrała kompozycja Fly away w wykonaniu Tones and I z Australii, która organizuje tegoroczną edycję połączoną z konkursem teledysków. Najwięcej zwycięstw mają na koncie Brytyjczycy. Z kolei w odbywającym się od 2003 roku OGAE Video Contest najwięcej razy triumfowali Francuzi, a Polska ma na koncie także jedno zwycięstwo – w 2008 roku najlepszy okazał się klip Justyny Steczkowskiej do piosenki Kim tu jestem. W ubiegłorocznej, ostatniej edycji polskim teledyskiem były Słodkości Teresy Werner, zajmując ostatnie, 24. miejsce.
Dotychczasowe polskie piosenki w konkursie
- 2021 – Męskie Granie Orkiestra – I ciebie też, bardzo (19. miejsce)
- 2020 – Viki Gabor & Kayah – Ramię w ramię (16. miejsce)
- 2019 – Ania Karwan – Głupcy (16. miejsce)
- 2018 – Cleo – Łowcy Gwiazd (12. miejsce)
- 2017 – Kayah – Po Co? (16. miejsce)
- 2016 – Sylwia Grzeszczak – Tamta Dziewczyna (9. miejsce)
- 2015 – Sylwia Grzeszczak ft. Sound’n’Grace – Kiedy Tylko Spojrzę (3. miejsce)
- 2014 – Mrozu feat. Sound’n’Grace – Nic do stracenia (21. miejsce)
- 2013 – Dawid Podsiadło – Trójkąty i Kwadraty (29. miejsce)
- 2012 – Sylwia Grzeszczak – Małe Rzeczy (10. miejsce)
- 2011 – Kayah – Za Późno (26. miejsce)
- 2010 – Agnieszka Chylińska – Nie Mogę Cię Zapomnieć (22. miejsce)
- 2009 – Edyta Górniak – To Nie Tak Jak Myślisz (13. miejsce)
- 2008 – Blue Cafe – Czas nie będzie czekał (23. miejsce)
- 2007 – Reni Jusis – Niemy krzyk (17. miejsce)
- 2006 – Olga Szomańska i Przemysław Branny – Niech mówią, że to nie jest miłość (12. miejsce)
- 2005 – Krzysztof Kiljański i Kayah – Prócz Ciebie Nic (25. miejsce)
- 2004 – Kayah – Testosteron (14. miejsce)
- 1998 – Natalia Kukulska – Im więcej Ciebie tym mniej (1. miejsce)
OGAE Polska – dowiedz się więcej
Historia OGAE Polska sięga 2004 roku, kiedy to grupa fanów Eurowizji z Olsztyna postanowiła zrzeszyć się. Od maja 2004 roku zalążek fanklubu uzyskał prawo do używania nazwy OGAE. W rezultacie od 2011 roku istniejemy jako stowarzyszenie rejestrowe.
Założyliśmy je po to, aby dzielić się swoją pasją, jaką jest Konkurs Piosenki Eurowizji. Razem ją oglądamy, komentujemy, piszemy o niej i na nią jeździmy. Mamy ją w sercach, dlatego dbamy również o jej popularyzację. To dla nas coś więcej niż międzynarodowy konkurs!
W OGAE Polska jest wiele działań, dzięki którym możesz się realizować: współtworzenie strony eurowizja.org, aktywność w sekcji rozrywki lub naukowej czy organizacja spotkań i wydarzeń. Wspólnie wybieramy polskich reprezentantów w internetowych konkursach OGAE Second Chance Contest, OGAE Song Contest i OGAE Video Contest, spotykamy się z fanami konkursu z innych krajów, a przede wszystkim – co roku emocjonujemy się naszą ukochaną Eurowizją!
źródła: OGAE Australia, Eurovoix, OGAE Ukraine, fot. YouTube, Instagram @ogaeukraine