Ania Karwan - czy ma szansę na triumf w OGAE Song Contest 2019? fot. izabelamrozinskaart.pl

Właśnie rozpoczęła się kolejna edycja OGAE Song Contest. Wśród 28 uczestników znajduje się reprezentantka Polski – Ania Karwan z utworem Głupcy. Kto jeszcze bierze udział, kiedy spodziewamy się wyników i gdzie odbywa się konkurs?

OGAE Song Contest to konkurs internetowy (dawniej korespondencyjny) z długoletnią historią. Miłośnicy Konkursu Piosenki Eurowizji zrzeszeni w oficjalnych fanklubach OGAE wybierają w nim najlepszą europejską piosenkę roku.

W 2019 roku reprezentantką Polski głosami członków stowarzyszenia OGAE Polska została Ania Karwan z utworem Głupcy. W wewnętrznych preselekcjach pokonała 14 innych utworów m.in. Dawida Podsiadło, Roksany Węgiel, Dody i Sarsy.

OGAE Song Contest: z kim zmierzy się Ania Karwan?

W tym roku w stawce znajduje się 28 uczestników. Tradycyjnie już wśród nich nie zabrakło eurowizyjnych powiązań. Tegoroczną reprezentantką Szwecji została Lena Philipsson, która w 2004 roku w Stambule z utworem It Hurts zajęła piąte miejsce. W OGAE Song Contest bierze udział z piosenką Maria Magdalena, której tytuł fanom konkursu również może kojarzyć się bardzo eurowizyjnie (Austria 1993, Chorwacja 1999). Reprezentantką Bułgarii została Poli Genova, która brała udział w konkursie aż dwukrotnie – w 2011 i 2016 roku. W Sztokholmie z If Love Was A Crime zajęła wysokie, czwarte miejsce. Z Łotwy usłyszymy Aminatę, która sprawdziła się nie tylko w roli wykonawczyni (2015), ale również i kompozytorki (2016). Z utworem U Tebi zaprezentuje się Vanna (Ivana Ranilović-Vrdoljak), która reprezentowała Chorwację na Eurowizji 2001 w Kopenhadze. Zajęła wtedy dziesiątą pozycję. Ostatnim uczestnikiem konkursu OGAE z eurowizyjnym doświadczeniem jest formacja AWS, która występowała pod węgierską flagą w 2018 roku w Lizbonie (21. miejsce).

Wśród uczestników nie zabrakło również akcentów preselekcyjnych. W przeszłości swoich sił w krajowych eliminacjach próbowali m.in. zespół The Hardkiss (Ukraina 2016), Christos Mastoras (Grecja 2010) oraz Emina Jahović (Bośnia i Hercegowina 2002, Serbia 2010). Natomiast Vitaa (Charlotte Gonin) z Francji zasiadała w roli eksperta podczas preselekcji Destination Eurovision 2019.

Uczestnicy OGAE Song Contest 2019:

 1. Grecja: Christos MastorasDen Eho Idea
 2. Wielka Brytania: Lewis CapaldiSomeone You Loved
 3. Ukraina: The HardkissKohantsi
 4. Belgia: AngèleBalance Ton Quoi
 5. Finlandia: Lauri TähkäPalavaa Vettä
 6. Cypr: Giorgios PTo Cheirotero Sou Psema
 7. Chorwacja: VannaU Tebi
 8. Szwecja: Lena PhilipssonMaria Magdalena
 9. Portugalia: BlayaFaz Gostoso
 10. Macedonia Północna: AntoniaNikogas Ne Veli Nikogas
 11. Niemcy: RevolverheidImmer Noch Fühlen
 12. Hiszpania: RosaliáMalamente
 13. Serbia: Emina JahovićVukovi
 14. Polska: Ania KarwanGłupcy
 15. Czechy: Tereza MaškováŽár
 16. Malta: Aidan CassarThe Feeling
 17. Rosja: Lesha SvikSterva
 18. Turcja: Sena ŞenerÖlsem
 19. Węgry: AWSHol Voltál
 20. Reszta Świata: Lady Gaga & Bradley CooperShallow
 21. Łotwa: AminataMaiga Vara
 22. Francja: Vitaa & SlimaneJe te le donne
 23. Włochy: ElisaAnche Fragile
 24. Irlandia: KodalineHide and Seek
 25. Australia: WafiaI’m Good
 26. Azerbejdżan: L’VeenDərdverən
 27. Bułgaria: Poli GenovaGeroite
 28. Andorra: Joan DausàUna Altra Manera De Viure 

Wszystkie utwory znajdziecie w oficjalnej playliście OGAE Song Contest:

 

W stawce są również inne nawiązania do Eurowizji. Hiszpanię bowiem reprezentuje, szturmem podbijająca rynki muzyczne na całym świecie, Rosaliá. Wielu fanów konkursu postrzega ją jako wymarzonego reprezentanta tego kraju w Rotterdamie. Natomiast na najnowszym krążku gościa specjalnego tegorocznego finału Eurowizji – Madame X Madonny – znalazł się cover portugalskiej propozycji Faz Gostoso.

O konkursie OGAE Song Contest

OGAE Song Contest organizowany jest od 1986 roku. Dzięki zwycięstwu w 2018 roku formacji Steps z utworem Scared of the Dark konkurs trafił do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy sprawdzą się w roli gospodarza już po raz szósty.

Najwięcej zwycięstw na swoim koncie mają Francja i Hiszpania (po sześć). Polska sięgnęła po grand prix OGAE Song Contest tylko raz. W 1998 roku głosowanie zwyciężyła Natalia Kukulska z utworem Im Więcej Ciebie Tym Mniej.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszone zostaną w listopadzie. Czy Ania Karwan z propozycją Głupcy ma szansę na triumf?

źródło: inf. własne, ogae.uk