Teresa Werner będzie reprezentować Polskę z teledyskiem do utworu Słodkości w konkursie OGAE Video Contest 2021. Kim są konkurenci Teresy Werner, którzy walczą o zwycięstwo?
OGAE Video Contest to konkurs teledysków, który podobnie jak OGAE Song Contest jest organizowany pomiędzy oddziałami Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE. Wydarzenie odbywa się od 2003 roku. Wszystkie kluby OGAE mogą wystartować, zgłaszając oryginalną piosenkę i teledysk wydany w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Nie ma obowiązku, aby utwór, który bierze udział w OGAE Video Contest, był wykonywany w języku narodowym.
19. edycję OGAE Video Contest organizuje ubiegłoroczny zwycięzca – OGAE Szwecja. W 2020 roku najlepsza okazała się Agnes z teledyskiem do piosenki Fingers Crossed. Tym razem do konkursu zgłosiły się 24 kluby OGAE. Faza głosowania potrwa do 21 listopada 2021 roku.
OGAE Video Contest 2021: z kim powalczy Teresa Werner?
Reprezentantka Polski, Teresa Werner, zmierzy się zatem z 23 innymi uczestnikami. W stawce znajdziemy zarówno gwiazdy światowego formatu, jak i wykonawców znanych z Eurowizji. Belgię reprezentuje Dua Lipa, a Australię Kylie Minogue. Ponownie w walce o wygraną zmierzą się Netta i Eleni Foureira – laureatki odpowiednio pierwszego i drugiego miejsca na Eurowizji 2018. Spośród innych artystów Eurowizji m.in. Lozano (Macedonia Północna 2013), Hovig (Cypr 2017), Albina (Chorwacja 2021), Iweta Mukuczian (Armenia 2016). Zobaczymy również teledysk zespołu Onuka, który wykonał interval act podczas Eurowizji 2017 w Kijowie.
- Grecja: Eleni Foureira – Aeraki (To thiliko)
- Polska: Teresa Werner – Słodkości
- Serbia: Milica Pavlović – Dabogda propao
- Belgia: Dua Lipa ft. Angèle – Fever
- Macedonia Północna: Lozano – Vardare
- Szwecja: Anis Don Demina – Flaggan i topp
- Reszta Świata: John Duff – High Heels
- Cypr: Hovig – An diliazo, min thimonis
- Francja: Julien Doré – Nous
- Rosja: Little Big ft. Netta – Moustache
- Łotwa: Ivo Fomins – Tu man esi
- Estonia: NOËP – Head Out Of The Water
- Wielka Brytania: Jessie Ware – What’s Your Pleasure?
- Czechy: Daniell – AIM
- Chorwacja: Albina – La La Love
- Portugalia: NEEV – Something Trivial
- Ukraina: Onuka – Guma
- Węgry: Péter Pál – Hogyha lejönnél
- Niemcy: Wincent Weiss – Wer wenn nicht wir
- Australia: Kylie Minogue – Say Something
- Włochy: Fedez, Achille Lauro & Orietta Berti – Mille
- Armenia: Iveta Mukuchyan – Tur patjar
- Malta: Brooke – Over
- Turcja: BEGE ft. emir taha – B.S.G.
Teresa Werner – kim jest reprezentantka Polski?
Teresa Werner zadebiutowała w wieku szesnastu lat w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk, którego była członkinią przez ponad trzydzieści lat. Będąc solistką zespołu występowała na największych scenach świata m.in. w Carnegie Hall czy na Broadwayu. Karierę solową rozpoczęła dziesięć lat temu, debiutując singlem Miłość jest piękna. Wkrótce wydała także album Spełnić marzenia. Jej kariera nie ogranicza się jednak tylko do naszego kraju. W 2013 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Večeri dalmatinske šansone 2013 w chorwackim Szybeniku. Nagrała również wiele utworów z Goranem Karanem – reprezentantem Chorwacji na Eurowizji 2000.
Polskę będzie zaś reprezentować z teledyskiem do utworu Słodkości, w którym możemy zobaczyć najpiękniejsze miejsca Sopotu. Teresa Werner dosłownie zmiażdżyła konkurencję. Głosami członków OGAE Polska zdobyła aż 431 punktów. To aż 97 punktów przewagi nad laureatką drugiego miejsca, Moniką Brodką (z utworem Game Change). W stawce wewnętrznych selekcji pojawiły się również teledyski do piosenek Miuosha (Klucze), Izabeli Kisio-Skorupy (Sex i Kasa), Ekipy (Zygzak) czy Dody (Don’t wanna hide).
Polska w konkursie OGAE Video Contest
W OGAE Video Contest Polska zadebiutowała w 2005 roku. Na szesnaście dotychczasowych startów mamy jedno zwycięstwo oraz po dwa drugie i trzecie miejsca.
- 2005: Kayah – Jutro Rano (14. miejsce, 24 punkty)
- 2006: Sistars – Inspirations (7. miejsce, 71 punktów)
- 2007: Tatiana Okupnik – Don’t Hold Back (20. miejsce, 13 punktów)
- 2008: Isis Gee – Hidden Treasure (9. miejsce, 50 punktów)
- 2009: Doda – Nie daj się (8. miejsce, 53 punkty)
- 2010: Justyna Steczkowska – Kim tu jestem (1. miejsce, 85 punktów)
- 2011: Pola Pospieszalska – You Dissappear (4. miejsce, 71 punktów)
- 2012: Justyna Steczkowska – Sanktuarium (2. miejsce, 80 punktów)
- 2013: Margaret – Thank You Very Much (3. miejsce, 108 punktów)
- 2014: Kasia Stankiewicz – Lucy (9. miejsce, 52 punkty)
- 2015: Justyna Steczkowska – Terra (5. miejsce, 73 punkty)
- 2016: Kasia Kowalska – Aya (27. miejsce, 104 punkty)
- 2017: Margaret – What You Do (7. miejsce, 66 punktów)
- 2018: Kasia Moś feat. Norma John – Wild Eyes (2. miejsce, 119 punktów)
- 2019: Daria Zawiałow – Szarówka (3. miejsce, 117 punktów)
- 2020: sanah – Szampan (24. miejsce, 1 punkt)
OGAE Polska – dowiedz się więcej
Historia OGAE Polska sięga 2004 roku, kiedy to grupa fanów Eurowizji z Olsztyna postanowiła zrzeszyć się. Od maja 2004 roku zalążek fanklubu uzyskał prawo do używania nazwy OGAE. W rezultacie od 2011 roku istniejemy jako stowarzyszenie rejestrowe.
Założyliśmy je po to, aby dzielić się swoją pasją, jaką jest Konkurs Piosenki Eurowizji. Razem ją oglądamy, komentujemy, piszemy o niej i na nią jeździmy. Mamy ją w sercach, dlatego dbamy również o jej popularyzację. To dla nas coś więcej niż międzynarodowy konkurs!
W OGAE Polska jest wiele działań, dzięki którym możesz się realizować: współtworzenie strony eurowizja.org, aktywność w sekcji rozrywki lub naukowej czy organizacja spotkań i wydarzeń. Wspólnie wybieramy polskich reprezentantów w internetowych konkursach OGAE Second Chance Contest, OGAE Song Contest i OGAE Video Contest, spotykamy się z fanami konkursu z innych krajów, a przede wszystkim – co roku emocjonujemy się naszą ukochaną Eurowizją!
Źródła: Eurowizja.org, OGAE.pl, TeresaWerner.pl, YouTube.com, ogaevc.ecgermany.de