Już w najbliższą niedzielę Oleksandr Bałabanow zaprezentuje się europejskiej publiczności podczas Eurowizji Junior 2020. Czego ciekawego dowiedzieliśmy się o nim podczas rozmowy on-line?
Oleksandr Bałabanow opowiedział nam o tym, jak spędził czas w Warszawie podczas realizacji konkursowego występu. Zapytaliśmy go także o najlepsze wspomnienia z jego krótkiej, ale bardzo owocnej, muzycznej kariery. Dzięki korespondencji z Oksaną Skybinską z ukraińskiej NTU możemy również zamieścić oryginalne zdjęcia promocyjne uczestnika. O młodym piosenkarzu pisaliśmy też podczas ogłoszenia go jako reprezentanta Ukrainy na Eurowizji Junior 2020.
Oleksandr Bałabanow: z przyjemnością jeździłem na hulajnodze po Warszawie!
Cześć! Przedstaw się, proszę, powiedz nam coś o sobie.
Oleksandr: Witajcie, eurowizja.org! Nazywam się Oleksandr Bałabanow, będę reprezentować Ukrainę na Eurowizji Junior 2020!
Świetnie! Pytanie na rozgrzewkę – jaki jest Twój ulubiony przedmiot w szkole?
O: Myślę, że są to historia i angielski.
Słyszałem, że pomimo młodego wieku, zdążyłeś już zwiedzić kawał świata, występując na licznych festiwalach. Który występ i wyjazd najmilej wspominasz?
O: Tak, to prawda, wystąpiłem na kilku wydarzeniach na całym świecie i naprawdę trudno jest mi wskazać mój ulubiony, ale myślę, że najlepszym był wyjazd do Ameryki Północnej. Byłem w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Toronto, poznałem wielu wspaniałych ludzi i wciąż utrzymuję z nimi kontakt. To było świetne przeżycie, zwiedziłem dużo pięknych miast, było ekstra!
Skoro już rozmawiamy o podróżach, to pomówmy o Twojej ostatniej przygodzie w Warszawie. Zdradzisz nam choć trochę szczegółów na temat Twojego eurowizyjnego występu?
O: Na początku tego miesiąca byłem w Warszawie, by nagrać swój eurowizyjny występ, to był świetny czas! Nie będę za dużo ujawniał, ale mogę jedynie powiedzieć, że będę na scenie sam, trzymając pewien gadżet, hmmm… po prostu poczekajcie do 29 listopada!
Oleksandr, a co najbardziej spodobało Ci się w Warszawie?
O: Wydaje mi się, że największe wrażenie zrobiła na mnie architektura, ponieważ bardzo lubię stare, zabytkowe miasta. Z przyjemnością spacerowałem i jeździłem na hulajnodze po mieście. I oczywiście… Żabka! Żabka jest najlepsza na świecie (śmiech).
Jak spędziłeś czas z Alą, Petarem i Chanel?
O: A więc tak – podczas pobytu w Warszawie spotkałem Alę z Polski, Petara z Serbii i Chanel z Malty. Są bardzo przyjacielscy, dobrze się czułem w ich towarzystwie. Petar i Chanel nocowali w tym samym hotelu, wspólnie udzielaliśmy paru wywiadów, a między nimi trochę porozmawialiśmy. Natomiast Alę poznałem w siedzibie telewizji podczas realizacji występów i wtedy mieliśmy okazję do pogawędki.
Który wers tekstu Twojej piosenki Vidkryvai ma dla Ciebie najważniejsze przesłanie?
O: Hmm, nie potrafię wskazać jedynej, najważniejszej frazy w całym utworze, ponieważ każda ma istotne znaczenie na swój sposób, ale mogę Wam powiedzieć, że moją ulubioną jest „Сяйво своє сій”. Brzmi zabawnie, a oznacza ona „świeć swym światłem”. Uwielbiam ją.
Dziękuję Ci bardzo za rozmowę! I życzę powodzenia w niedzielę podczas konkursu!
O: Dziękuję wszystkim za obejrzenie wideo! Mam nadzieję, że Wam się podobało. Również życzę wszystkim (uczestnikom) powodzenia i oglądajcie Eurowizję Junior 29 listopada. I oczywiście – głosujcie! Na razie!
Eurowizja Junior 2020: co wiemy?
Eurowizja Junior 2020 po raz drugi z rzędu odbędzie się w Polsce. Tym razem gospodarzem będzie Warszawa, a konkretniej studio 5 Telewizji Polskiej. Konkurs poprowadzą Ida Nowakowska, Rafał Brzozowski oraz Małgorzata Tomaszewska Wiemy, że widowisko odbędzie się w formie online. Występy zostały wcześniej nagrane w siedzibach nadawców. Jedynie delegacje Malty, Serbii i Ukrainy zrealizowały swoje występy w Warszawie. Slogan tegorocznego konkursu to #MoveTheWorld – #RuszŚwiatem. Nawiązuje on do idei działania, jakie każdy z nas może podjąć dla dobra całego świata.
Eurowizja Junior 2020 odbędzie się z udziałem 12 państw, po nieoczekiwanej rezygnacji Armenii. W tym roku z rywalizacji wycofali się jeszcze nadawcy z siedmiu państw. Są to telewizje z Walii, Macedonii Północnej, Irlandii, Australii, Albanii, Portugalii i Włoch Jedynym debiutującym państwem są Niemcy