[Opinia] Gwiazda nadziei zaświeciła w Izraelu

2
2014

Kilka miesięcy temu miałam okazję pisać opinię o programie HaKokhav HaBa – The Rising Star. Format ten, mimo ogromnego potencjału, przez kilka lat wyłaniał coraz bardziej tendencyjnych i nijakich zwycięzców, dodatkowo zawsze płci męskiej.

Przedwczoraj zdarzył się jednak cud. Program ten nie tylko po raz pierwszy w Izraelu wygrała kobieta, ale też i Artystka przez duże A. Netta Barzilai konsekwentnie szła przez show stawiając na swój unikalny muzyczny styl. W każdy utwór, który wykonywała potrafiła tchnąć swoją duszę.

Nie była ona pierwszą Artystką w tym programie, ale pierwszą, która została tak doceniona. Daje to nadzieję na przyszłość innym wykonawcom, którzy chcą pokazać w programie nie tyle wykonanie co sztukę. Jej zwycięstwo było zwycięstwem całego formatu. Zwycięstwem muzyki. Daje ono nadzieję, że nie ona ulegnie „fastwoodyzacji”. Nie tylko szansę na triumf  i przebicie się ma to co lekkie, przyjemne i łatwo przyswajalne, ale też to co niesie ze sobą jakąkolwiek wartość.

Oby więcej tego typu zwycięzców, nie tylko w Izraelu ale też w całej Europie! Kto wie, może Barziali pójdzie w ślady innych Artystów, czyli Jamali i Salvadora Sobrala i w przyszłym roku spotkamy się w Tel Avivie?

Foto: mako.il

2 KOMENTARZE