Trwa 56. festiwal w Opolu. Podczas niedzielnego koncertu „Nie pytaj o Polskę – #30LatWolności” wystąpią wykonawcy urodzeni po 1989 roku, a także uznane gwiazdy polskiej piosenki. Wśród artystów nie zabraknie piosenkarzy związanych z Konkursem Piosenki Eurowizji.

56. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu dobiega końca. W piątek mogliśmy obejrzeć koncert „Debiutów” (więcej o nim: TUTAJ), a wczoraj – koncert „Premier” (więcej: TUTAJ). Przedostatni dzień festiwalowy upłynie pod znakiem przebojów ostatnich 30 lat, a na scenie pojawią się artyści młodego pokolenia, a także kultowe postaci polskiej sceny rozrywkowej. Wszyscy przypomną publiczności kultowe kawałki, które stały się przebojami w ostatnim trzydziestoleciu.

Gwiazdami niedzielnego koncertu będą m.in. dwa Michały, które reprezentowały Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji: Michał Wiśniewski z zespołem Ich Troje (2003, 2006) i Michał Szpak (2016). Po tym drugim możemy się spodziewać, że zaśpiewa swoją piosenkę Color of Your Life, z którą uplasował się na ósmym miejscu na Eurowizji w Sztokholmie. Z powodu piątkowej niedyspozycji, w trakcie koncertu pojawi się zapewne Edyta Górniak, która po raz kolejny oczaruje widzów wykonaniem To nie ja!, z którym reprezentowała Polskę na Eurowizji 1994. Jak zapowiadają organizatorzy, „nowoczesnego brzmienia całości” nada Gromee, reprezentant Polski z 2018 roku.

W trakcie koncertu na scenie pojawią się także wykonawcy, którzy mają za sobą start w krajowych eliminacjach do Eurowizji. Przed widzami wystąpi m.in. Stachursky, znany z selekcji do konkursu w 2003. Podczas widowiska pojawią się też uczestnicy eliminacji do Eurowizji 2004: Marcin Rozynek oraz zespoły Golden Life i Łzy. Niektórzy fani będą mogli wrócić wspomnieniami do koncertu Piosenka dla Europy 2006, bo Kasia Cerekwicka zaśpiewa na scenie swój selekcyjny hit Na kolana, z którym zajęła drugie miejsce w przedbiegach do Eurowizji 2006. Wielu będzie też czekać na wyjście Margaret, która wykona mieszankę swoich przebojów, w tym tanecznego Tempo, z którym wokalistka brała udział w szwedzkim Melodifestivalen 2019.

W gronie wykonawców znajdą się ponadto: Ewelina Lisowska, Kamil Bednarek, Reni Jusis, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Cugowski i Sarsa oraz zespoły Feel, LemOn i De Mono. W trakcie festiwalu w Opole nie mogłaby nie pojawić się również Maryla Rodowicz, jedna z najbarwniejszych polskich piosenkarek oraz kilkukrotna jurorka podczas krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Wykona m.in. piosenkę Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos w duecie z Dawidem Kwiatkowskim.

Koncert „Nie pytaj o Polskę – #30LatWolności” wyreżyseruje Konrad Smuga, odpowiedzialny za występy reprezentantów Polski na Eurowizji w latach 2017-2019 oraz Roksany Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018.

https://www.youtube.com/watch?v=PT-EzzJxySI

źródło: festiwalopole.tvp.pl; fot. własne