Gromee zdyskwalifikowany w konkursie "Premiery" 57. KFPP Opole 2020, fot. eurovision.tv / Thomas Hanses

57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2020 już 4 września. Zgodnie z tradycją podczas czterech dni koncertów poznamy najlepszy debiut i najciekawszą premierę ostatniego roku. W rywalizacji o ten drugi tytuł czeka nas znacząca zmiana. 

Jak informowaliśmy przed tygodniem, znani są uczestnicy konkursów „Debiuty” i „Premiery” 57. KFPP Opole 2020. Wyłoniono dziesięciu debiutantów, wśród których m.in. Adam Stachowiak (The Voice of Poland) czy Siostry Szlachta (Szansa na Sukces. Eurowizja 2020). Poznaliśmy także dziesięć utworów nominowanych w konkursie „Premiery”. Lista ta uległa jednak zmianie, gdyż organizator musiał zdyskwalifikować jeden z utworów, niezgodny z regulaminem festiwalu. O kogo chodzi?

Opole 2020: znamy uczestników festiwalu!

Opole 2020: Gromee zdyskwalifikowany!

Wczoraj Telewizja Polska podjęła decyzję o usunięciu z listy premier utworu Powiedz Mi. Singiel wyprodukował Gromee (Eurowizja 2018) we współpracy z Anią Dąbrowską i Abradabem. TVP opublikowała w tej sprawie lakoniczny komentarz na stronie festiwalu.

W związku z naruszeniem regulaminu przez wykonawcę Gromee ft.Dabrowska ft.Abradab Rada Artystyczna 57. KFPP Opole 2020 podjęła decyzję o usunięciu wykonawcy z konkursu i dopuszczeniu do udziału w nim pierwszej osoby z listy rezerwowej konkursu, Pana Rafała Brzozowskiego z utworem pt. „Gentleman”.

Niestety na stronach Telewizji Polskiej nie znaleźliśmy aktualnego regulaminu konkursu „Premiery”. Możemy podejrzewać, że powodem usunięcia piosenki Powiedz Mi z listy startowej jest publikacja jej anglojęzycznej wersji w ubiegłym roku. Jak podaje Gromee na swoim oficjalnym kanale na YouTubie, kompozycja Love Me Now została przygotowana z myślą o amerykańskim rynku muzycznym. Kawałek miał swoją premierę na początku kwietnia 2019 roku.

Opole 2020: co wiemy więcej?

Miejsce utworu Powiedz Mi zajął singiel Gentleman, z którym Rafał Brzozowski powraca po 3-letniej przerwie. W tym czasie udzielał się jako osobowość telewizyjna, prowadząc programy rozrywkowe w TVP, Festiwal w Opolu w 2018 roku, imprezy sylwestrowe w Zakopanem czy finał Krajowych Eliminacji do Eurowizji Junior 2017. Zasiadał także w polskim jury Eurowizji 2019.

57. KFPP Opole 2020 otworzy w piątkowy wieczór (4 września) koncert od Opola do Opola. Będzie to przegląd największych przebojów z ostatniego roku i uhonorowanie jubileuszy uznanych artystów. Drugiego dnia poza Debiutami odbędzie się koncert Piosenki Literackiej – A po nocy przychodzi dzień. W niedzielę zobaczymy galę finałową – Hulali w Opolupodczas której zostaną zaprezentowane ważne występy dla historii opolskiego festiwalu. 57. KFPP zamknie 7 września koncert Sceny Alternatywnej.

Opole 2020