Gdzie i kiedy odbędzie się Eurowizja 2015? Telewizja ORF rozpoczęła poszukiwania najlepszego miejsca na konkurs! 

Na jednej z konferencji prasowych w ramach Eurowizji 2014 Europejska Unia Nadawców poinformowała, że planuje organizacje przyszłorocznego konkursu w dniach 12, 14 i 16 maja. Telewizja ORF opublikowała jednak zasady selekcji miasta-gospodarza oraz obiektu ESC 2015 i poza warunkami, jakie kandydaci muszą spełniać, pada tam też nowa informacja na temat terminu konkursu. ORF sugeruje, że Eurowizja 2015 mogłaby się odbyć tydzień później – 19, 21 i 23 maja. Zarówno nadawca austriacki jak i przedstawiciele EBU są gotowi do dyskusji ze wszystkimi telewizjami zainteresowanymi uczestnictwem w konkursie – celem jest wskazanie dat, które najlepiej pasować będą wszystkim.

Zgłoszenia od kandydatów do tytułu gospodarza Eurowizji 2015 zbierane będą do 13 czerwca. Oznacza to, że najprawdopodobniej do końca przyszłego miesiąca nazwa miasta, które przywita fanów konkursu w maju 2015 będzie już znana. Obiekt, w którym odbędzie się Eurowizja musi być do dyspozycji ORF i EBU przez 6 tygodni (od końca kwietnia do końca maja) oraz w paru wcześniejszych terminach (np. w marcu podczas zebrania szefów delegacji). Wymagane jest zadaszenie, wszystkie potrzebne instalacje i klimatyzacja. Ważnym warunkiem jest oczywiście pojemność – hala eurowizyjna musi zmieścić min. 10 tys. widzów oraz tony sprzętu. Green Room (na terenie hali lub w jej bezpośrednim pobliżu) ma być miejscem dla ok. 300 osób, a Centrum Prasowe powinno przyjąć ok. 1,5 dziennikarzy. ORF zwraca też uwagę na wysokość hali – min. 15 metrów. Poza wymogami dot. areny, nadawca austriacki zwróci też uwagę na możliwości logistyczne, transportowe i noclegowe danego miasta.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wiele miast Austrii jest zainteresowanych organizowaniem konkursu, ale po opublikowaniu wytycznych, część z nich będzie musiała się pożegnać z marzeniami o Eurowizji. Nadal najsilniejszym kandydatem jest Wiedeń z Wiener Stadhalle lub Messe Wien. Wymagania dot. hali spełniają też Innsbruck (Olympiahalle), Wels (Messe Wels) i Graz (Stadthalle Graz). Klagenfurt musiałby już teraz rozpocząć proces budowania zadaszenia stadionu Worthersee. Oberwart, Vorarlberg i Linz nie mają szans ze względu na zbyt małe obiekty. 

Tymczasem popularność Conchity w Austrii i Europie nie słabnie. W Internecie pojawiła się niedawno kreskówkowa postać z brodą – połączono bowiem popularną postać z komiksów – Daisy i zwyciężczynię Eurowizji 2014. Nie wiadomo, czy Conchita Duck pojawi się w jakichkolwiek wydawnictwach Walta Disney’a, ale już teraz rysunek wywołał sporo kontrowersji. Przypomnijmy, że wcześniej wizerunek Conchity znaleźć można było na wyrobach mięsnych i opakowaniach lodów. Telewizja ORF opublikowała półgodzinny film dokumentalny dotyczący triumfatorki ESC 2014. Zachęcamy do obejrzenia:

Źródło: ESCtoday, Wikipedia,fot. ds-lands

1 KOMENTARZ